علی جون

تغییر در ساز و کار مجوزهای ساترا

تغییر در ساز و کار مجوزهای ساترا

به گزارش علی جون نمایندگان هفت رسانه صوت و تصویر فراگیر با حضور در ساترا، مجوز فعالیت رسمی خویش را از این سازمان دریافت نمودند.


به گزارش علی جون به نقل از روابط عمومی ساترا، جلسه اعطای مجوز به هفت رسانه صوت و تصویر فراگیر در سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) برگزار شد.
حاضران در جلسه، سعید مقیسه رئیس ساترا، محسن قائمی نسب قائم مقام ساترا، مهدی حاج الفخانی سرپرست اداره کل صدور مجوز و امور رسانه های ساترا و نمایندگان این هفت رسانه بودند.
تسهیلات جدید ساترا
رئیس ساترا در ابتدای جلسه ضمن تشکر از حاضران به بیان جزئیاتی از این جلسه پرداخت و اظهار داشت: از این پس به منظور اعطای مجوز به رسانه های متقاضی، این جلسات را برگزار خواهیم کرد. این جلسات فرصت مناسبی برای شنیدن صحبت صاحبان رسانه ها و تعامل با آن هاست. قابل ذکر است که برخی از رسانه ها درخواست خویش را پیش از این مطرح کرده بودند و در این نشست مجوز آنها اعطا خواهد شد.
مقیسه در ادامه جلسه به بازگویی تسهیلاتی پرداخت که ساترا در اختیار رسانه های صوت و تصویر فراگیر دارای مجوز از این سازمان قرار داده است و اظهار داشت: طبق نظام رتبه بندی ساترا و در جهت پشتیبانی از رسانه های صوت و تصویر فراگیر در عرضه محتوای مناسب برای خانواده ها، برخی از فیلم و سریال های پرمخاطب در ژانرهای مختلف در اختیار رسانه های دارای مجوز از این سازمان قرار گرفت. همینطور ساترا به منظور پشتیبانی از مجوزگیرندگان این سازمان محتوای شبکه های رادیویی و تلویزیونی را به صورت قاب اختصاصی (IFrame) دراختیار آنها قرار می دهد. تخصیص اعتبار مشارکتی به منظور ارتقاء و یاری رساندن در زمینه تولید محتوا از راه ثبت طرح در سامانه رویش (rooyesh.irib.ir) از دیگر تسهیلاتی است که برای رسانه ها در نظر گرفته شده است.
رئیس ساترا در قسمتی دیگر ممیزی مجانی را بعنوان تسهیلات جدید این سازمان نام برد و توضیح داد: یکی دیگر از عناوین حمایتی ساترا در ارتباط با ممیزی است. پیش از این و تا سال ۱۴۰۰ رسانه ها برای بازنگری و ممیزی محصولات خود بایستی با کارگزاران معرفی شده قرارداد انعقاد می کردند تا آنها مجوز لازم را صادر کنند؛ اما از این پس کل هزینه ها مجانی است و بازنگری توسط همکاران صدا و سیما به انجام خواهد رسید. این مبادرت به مثابه یک مزیت افزوده است چونکه با این اقدام امکان استفاده از اثر ویدئویی در شبکه های صدا و سیما هم بیشتر می شود.
مقیسه در انتها تصریح کرد: همه ما در تلاشیم تا فرهنگ ایرانی_اسلامی مورد نظر مقام معظم رهبری را بیشتر از پیش اشاعه و ارتقاء دهیم و در بحث فراهم آوری محتوای مناسب جهت استفاده خانواده ها کوشا باشیم.

اعطای مجوز قطعی پس از ۶ ماه

مهدی حاج الفخانی هم در بخش دیگری از جلسه با توضیحاتی درمورد مجوزهای اعطایی اظهار داشت: مجوزهایی که به این هفت رسانه اعطا می شود، مجوزهایی غیرقطعی است. رسانه ها توجه داشته باشند این مجوزها دارای مدت زمانی ۶ ماهه هستند و الزاماتی در آنها قرار دارد که رسانه موظف به رعایت آن هاست.
وی ادامه داد: پس از گذشت این دوره ۶ ماهه و ارزیابی ساترا از نحوه عملکرد رسانه ها، مجوزها به دوره قطعی منتقل خواهند شد و رسانه مجوز قطعی خویش را دریافت می کند. همینطور در مجوز قطعی علاوه بر الزامات گذشته، مواردی اضافه خواهد شد که رسانه ملزم به رعایت آنها خواهد بود.
«توان تی وی»، «پایگاه خبری چشم شهر»، «تی وی هیرکان»، «تی وی صمت»، «خنده»، «کارتونا» و «رواق» عناوین هفت رسانه ای است که بـا سپری کردن مراحل اداری و بــه انجــام رساندن الزامات ساترا، موفق بـه دریافت مجوز شده اند. نمایندگان این رسانه ها هریک با معرفی و محوریت فعالیت رسانه های خود، سوالات شان را هم با رئیس ساترا مطرح و پاسخ های خویش را دریافت نمودند.
آخر بخش این جلسه اعطای مجوز به نمایندگان رسانه ها توسط رئیس ساترا بود.
رسانه های صوت وتصویر فراگیر فاقد مجوز می توانند با رفتن به وبگاه ساترا به نشانی www.satra.ir در بخش سامانه صدور مجوز این سازمان، به منظور دریافت مجوز اقدام نمایند.1401/02/21
20:09:23
5.0 / 5
583
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵