علی جون
علی جون
مدیر عامل سابق روزنامه همشهری مطرح كرد

کنشگری دیجیتالی رویه ای مسئله ساز در دنیای امروز

کنشگری دیجیتالی رویه ای مسئله ساز در دنیای امروز

به گزارش علی جون، خراسان رضوی مدیر عامل سابق روزنامه همشهری اظهار داشت: منتقدان اعتقاد دارند که کنشگری دیجیتالی رویه ای مسئله ساز شده و ناخواسته خطر بازتولید گرایش های فاشیستی روز افزون عصر ما را به دنبال دارد.دکتر علی اصغر محکی امروز، ۲۷ اردیبهشت ماه، به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی در نشست «رتباطات اثربخش در عصر داده کاوی که در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار نمود: معمولاً در رشته های مختلف مباحث در رابطه با بینش، مفاهیم و نظریه ها و یافته های مطالعاتی و همینطور کاربردهایی که از نظر عملی وجود دارد، مطرح می شود. در مورد ارتباطات هم طبیعتا فلسفه ارتباطات مطرح است که بینش های در رابطه با این علم را انتقال می دهد. در واقع هدف اینست که بینشی که به علم ارتباطات داریم، توسعه پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه در کنار این که ارتباطات نوعی علم و دانش است، فن، مهارت و هنر هم به حساب می آید، اضافه کرد: همه کسانی که پای به این دنیا می گذارند، خواه ناخواه درگیر برقراری ارتباطات هستند. ازاین رو ارتباطات مبحث بسیار مهمی است که از لحظه تولد تا مرگ با ما همراه می باشد. همینطور واقعیتی است که مهارت های ارتباطی را افزایش می دهد؛ از همین رو باید نگاهی فرارشته ای به مبحث داشته باشیم.

استعداد یک محصول کمیاب نیست

مدیر عامل سابق روزنامه همشهری خاطرنشان کرد: فردفرد انسان ها مهم هستند. امروز ما بیشتر از همیشه توانایی درک افراد و استعدادهای افراد را داریم. استعداد یک محصول کمیاب نیست بلکه در هر فرد بگونه ای انحصاری وجود دارد. اگر از ظرفیت داده کاوی به درستی استفاده نماییم، هم مدارس قادر خواهند بود تعالی و برتری را در تک تک دانش آموزان پرورش دهند، هم کارفرمایان می توانند طیف گسترده ای از کارمندان با تاثیرگذاری بالا را استخدام و حفظ کنند و هم مردم احساس خواهند کرد فرصت مناسبی برای کشف و شکوفا شدن استعدادهای ناشناخته شان و نشان دادن توانایی های واقعی شان فراهم شده و قادر خواهند بود انتظارات برآورده نشده خویش را برآورده سازند.

وی اظهار داشت: ما در دوره ای هستیم که می توانیم از ژنوم انسان نقشه برداری نماییم و کدهای ژنتیکی را به منظور بهبود سلامت هر فرد اصلاح کنیم؛ ازاین رو می توانیم نقشه ظرفیت های انسانی را هم به درستی ترسیم نماییم. ظرفیت و توانایی انسان اصلا به اندازه سیستم هایی که بوجود آمده اند، محدود نیست. انسان تنها به ابزاری برای درک هر شخص نیاز دارد.

محکی افزود: تناسب فرصت بوجود می آورد. اگر محیط تناسب بدی با فردیت تک تک افراد داشته باشد، عملکردها مختل می شود. اگر محیط و شرایط تناسب خوبی با خصوصیت های تک تک مخاطبان داشته باشد، خواه آن محیط کابین خلبان یا کلاس درس یا دفتر کار باشد، همه فرصت این را خواهند داشت که توانایی واقعی خویش را نشان دهند. «کارایی ارتباطی» به معنای عملکرد هماهنگ همه افراد با هر نوع خصوصیت منحصربه فرد با فرصت برابر برای رشد و پیشرفت است.

وی تصریح کرد: دستاورد تحولات فناورانه چند دهه اخیر بخصوص پیدایش چندرسانه ای ها و فضای مجازی کارایی ارتباطی را بیشتر از همیشه تاریخ بالا برده است؛ به نحوی که دسترسی به اینترنت و گوشی هوشمند در سپهر ظاهرا بی انتها اطلاعات و ارتباطات مجازی، ارتباط را از بند زمان و مکان رهانیده، هزینه های دسترسی و نشر گسترده اطلاعات را ارزان و کمیت مخاطبان را بیشتر از همیشه کرده است. ازاین رو میتوان از یک کارایی ارتباطی بی نظیر سخن گفت.

مدیر عامل سابق روزنامه همشهری اظهار نمود: این شرایط لزوما به معنای افزایش «اثربخشی ارتباطات» نیست چونکه اثربخشی بستگی به میزان تحقق اهداف ارتباطی دارد. تکنولوژی های جدید اطلاعاتی و ارتباطی و دستاوردهای آن کارایی ارتباطی ما را افزایش فوق العاده ای داده اند اما این مورد را هم دریافتیم که کارایی لزوما تضمینی برای بستر ابزارها و توانایی ها و توجه و تمرکز بر اهداف غایی و نه صرفاً اهداف نزدیک است.

وی بیان نمود: اینترنت مبتنی بر یک الگوی تجارب سرمایه داری است که اطلاعات را به مثابه کالا داد و ستد می کند. کسب و کارهای آنلاین از روش داده کاوی اطلاعات کاربران برای کسب درآمد استفاده می نمایند.

محکی در مورد کنشگری مجازی و اثربخشی ارتباطی اظهار داشت: منتقدان اعتقاد دارند که کنشگری دیجیتالی ناخواسته خطر بازتولید گرایش های فاشیستی روز افزون عصر ما را به دنبال دارد. ازاین رو برخلاف وعده های اولیه در مورد دستاورد دموکراتیک فضای مجازی، حالا این فضا سرشار از خبرهای جعلی، جنگ کلیشه های اجتماعی و اطلاعات شایع نادرست است و در نتیجه آرمان شهر فضای سایبری که بنظر می رسید منبع اصلی تغییرات اجتماعی رهایی بخش باشد، دستخوش نوعی واژگونی ناگهانی شده و انسان را تسلیم زنجیره حرکات غیرارادی فنی زبانی کرده است. در نهایت امروز فرهنگ سایبری بیشتر به تله ای نامتعارف شبیه است تا قلمرویی برای رهایی.

وی بیان نمود: برخلاف تصورات رایج دیجیتالی شدن بستری پست تر و نه برتر برای کنشگری مقابل جهان فیزیکی بوده و این به علت شخصیت اجرایی آن است. شبکه های اجتماعی با تاکید بر تحریک عاطفی بعنوان وسیله ای برای جلب و حفظ توجه مانع از بازتاب تاملات انتقادی جدی و دگرگونی مورد انتظار می شوند. با تاکید بر احساسات به جای تاکید بر استدلال، شیوه عملکرد شبکه های اجتماعی مانع ظرفیت دگرگون کننده حقیقت گویی می شود و آنرا به تاکتیکی آشوبگرانه تقلیل می دهد.

روی آوردن به شبکه های اجتماعی با وعده ارتباط اثربخش و ایجاد تغییر

مدیر عامل سابق روزنامه همشهری اضافه کرد: همین چارچوب آشوبگرانه است که معمولاً خیلی از شیوه های کنشگری دیجیتال را نه تنها بچگانه جلوه می دهد بلکه نتیجه نهایی را هم برعکس می کند؛ آمیزه ای از شبیه سازی و آشوبگری که در هسته شبکه های اجتماعی قرار دارد، آنرا به بستری نامناسب برای پیگیری تغییرات اجتماعی تبدیل می کند. ما با این وعده به شبکه های اجتماعی روی می آوریم که آنرا یک مسیر ارتباطی اثربخش برای ایجاد تغییر می دانیم و آنگاه ارتباط خویش را از اجتماعات فیزیکی قطع و به تعامل دیجیتال دلخوش و کنشگری دیجیتال را یک آرمان شهر سایبری تلقی می کنیم؛ غافل از آنکه پیوسته بازیگران بازار سرمایه داری بخصوص شرکتهای بزرگ فناوری جهان مانند فیس بوک، واتس اپ و توییتر حامی عقلانیت اقتصادی نظام سرمایه داری جهانی هستند.

محکی تصریح کرد: شبه فعالیتهای مجازی تنها منجر به شبه رویدادها و شبیه سازی ها شده، تفکر را کمرنگ و کاربران را تبدیل به ابزار کنش، به شیوه عقل ابزاری می کند. در نتیجه کاربران خویش را از مراقبت فکری و هوشیاری محروم می سازند. حالا کنشگری دیجیتال مظهر غفلت نسبت به خود، دیگران و جهان شده که بازخورد آنرا در پدیده های اینفلوئنسر، سلبریتی، گربه ماهی ها و اوباشگری مجازی میتوان مشاهده کرد.

منبع:

1402/02/28
12:15:24
5.0 / 5
347
تگهای خبر: ابزار , اثر , اینترنت , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز