علی جون
علی جون

جواد خیابانی مستند ورزش ایران را می سازد

جواد خیابانی مستند ورزش ایران را می سازد

علی جون: جواد خیابانی ـ گزارشگر فوتبال ـ از ساخت فیلم مستند «تاریخ ورزش ایران» با بهره بردن از منابع سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران آگاهی داد.


به گزارش علی جون به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، جواد خیابانی مجری، کارشناس و گزارشگر فوتبال که برای تحقیق درباره ساخت فیلم مستند تاریخ ورزش از منابع موجود در سازمان و اسناد کتابخانه ملی بهره برده است، توضیح داد: برای ساخت مستند ورزش ایران سال های سال است که در حال تحقیق هستم و در مراحل مختلف نیاز به منابع و اسناد داشته ام.
وی ادامه داد: پایه و اساس ساخت یک فیلم مستند و تاریخی تحقیق و پژوهش است و اسناد مرتبط می تواند زوایای پنهان یک سوژه را نشان دهد. بنا بر این برای ساخت این مستند نیاز به مدارک و اسناد داشتم.
خیابانی افزود: برای ساخت مستند درباره شخصیت های ورزشی مانند غلامرضا تختی، پرویز خسروانی و حتی تیم هایی مثل شاهین، پیروزی، استقلال و یا حتی قبل تر از آن بازی های مربوط به دوران صفویه، مانند چوگان و یا حتی موضوع جذابی مانند تاسیس فوتبال در ایران و راه اندازی باشگاه های فوتبال، اعزام تیم ملی برای مسابقات و بسیاری دیگر از موضوعات جذاب ورزشی نیاز به منابع غنی و اسناد معتبر بود.
وی افزود: کتابخانه ملی ایران در حوزه اسناد کاغذی بعنوان یک مرجع مطرح است و از منابع موجود در این سازمان توانستم برای انجام پژوهش استفاده کنم. در این راستا منابع موجود در آرشیو ملی هم کمک کرد تا پایه های پژوهش و تحقیق تاریخ مستند ورزش ایران پر قدرت ظاهر شود.
خیابانی بیان کرد: این فیلم مستند تحت عنوان «تاریخ ورزش ایران» از تولیدات شبکه سه سیما است که روی آنتن خواهد رفت.
این گزارشگر فوتبال با اشاره به این مطلب که اسناد مربوط به ورزش در ایران به خوبی ثبت و ضبط نشده است، اظهار داشت: زمانی که تحقیقات مربوط به ساخت این مستند را شروع کردم متوجه ضعف در ثبت و ضبط آثار مربوط به ورزش ایران شدم.
وی افزود: به دنبال کمبود منابع به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مراجعه کردم تا بتوان منطبق با اسناد و در کمال صحت پژوهش این مستند را به انجام برسانم و امیدوارم این فیلم هم بتواند بعنوان یک سند برای ۵۰ سال آینده ثبت و ضبط شود تا تاریخ ورزش ایران فراموش نشود.
این مجری و کارشناس ورزشی درباره جزئیات این فیلم مستند اظهار داشت: تاریخ مستند ورزش ایران انواع ورزش ها را شامل می شود، بنا بر این است که تهیه منابع و تدوین آن زمان بر شده و هم اکنون پنج سال است که به صورت جدی روی این مساله کار می کنم.
وی افزود: مستند «تاریخ ورزش ایران» در ۵۲ قسمت ۶۰ دقیقه ای در حال تهیه است و تابحال ۱۲ قسمت از آن تکمیل و ساخته شده است و از قسمت ۱۳ وقایع سال های ۱۳۳۰ مطرح می شود. در این بخش به غلامرضا تختی، تیم شاهین، پرویز خسروانی و بسیاری از اتفاقات دیگر است پرداخته می شود.
جواد خیابانی در آخر صحبت های خود اشاره کرد: خوشبختانه منابع موجود در کتابخانه ملی ایران روند تحقیقات را تسریع کرده است.
منبع:

1399/03/26
23:56:11
5.0 / 5
1895
تگهای خبر: شبكه , فیلم , كتاب , مستند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز