علی جون
گزارش علی جون؛

جان باردیگر به وعده تاسیس سازمان رزمندگان بعد از یك دهه

جان باردیگر به وعده تاسیس سازمان رزمندگان بعد از یك دهه

علی جون: در صورتیکه سالهاست وعده تاسیس سازمان رزمندگان داده می شود اما تا حالا این وعده عملی نشده اما حال فراکسیون ایثارگران مجلس پیگیر ایجاد نهادی برای پشتیبانی از این افراد است.


خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه _ ساناز باقری راد: موضوع تشکیل سازمان رزمندگان داستانی است که از شروع دهه ۹۰ تا حالا چندین بار یاد شده و توجه مسئولین قرار گرفته اما هیچگاه به صورت جدی به آن پرداخته نشده است. بطوریکه هربار بعد از اعلام خبر تشکیل سازمانی برای رزمندگان ۸ سال جنگ تحمیلی، شاهد فراموش شدن این مساله و گم شدن آن در خلال دیگر اخبار کشور بوده ایم. همین مورد نیز سبب شده تا رزمندگان یعنی کسانی که سابقه حضور در جنگ تحمیلی را داشته اند اما گرفتار جانبازی یا اسارت نشده اند، به صورت بسیار محدود از خدمات بنیاد شهید و امور ایثارگران بهره مند شوند و خدماتی همچون خانواده های شاهد، جانباز و آزاده را دریافت نکنند. این در حالیست که در جامعه رزمندگان افرادی با سابقه چندین ماه حضور در جبهه های جنگ تا چندین سال سابقه حضور وجود دارد با توجه به این افراد با دارا بودن چنین سابقه های طولانی، از خدماتی در شأن خود برخوردار نمی شوند. در حقیقت می توان رزمندگان جنگ تحمیلی را گم نام ترین سربازان کشور خواند چونکه باوجود فداکاری و ایثارهای فراوان آنها، هیچگاه آنطور که باید و شاید مورد توجه و حمایت قرار نگرفته اند. همکاری با ستاد کل نیروهای مسلح برای پشتیبانی از رزمندگان به کجا رسید؟ داستان تأسیس سازمان رزمندگان نخستین بار سال ۹۰، از طرف غلامرضا یاوند عباسی دبیر شورای مشاوران وزرا در امور ایثارگران عنوان شد. وی ۲۸ تیرماه سال ۹۰ در نشست شورای مشاوران امور ایثارگران استان کردستان در سنندج از تأسیس این سازمان آگاهی داد و اظهار داشت: با تأسیس این سازمان رزمندگان در جایگاه واقعی و اصلی خود قرار می گیرند.

وی با اشاره به تشکیل شورای مشورتی رزمندگان و ایثارگران، اضافه کرد: هدف اصلی از تشکیل این شورا ایجاد وحدت رویه، هماهنگی و پشتیبانی از دستگاهها در توسعه فرهنگ ایثار و شهادت و خدمت رسانی عزت مند به ایثارگران و نظارت بر اجرای صحیح قوانین مربوط به ایثارگران است.

دبیر شورای مشورتی وزرا در امور ایثارگران در ادامه، بیان کرد: با تشکیل سازمان رزمندگان، از لحاظ فرهنگی به رزمنده های شاغل و بازنشسته و فاقد شغل توجه می شود.

وی با اعلان اینکه تشکیل سازمان ویژه رسیدگی به امور رزمندگان در کشور نیازی اساسی است، اظهار داشت: پیشنهاداتی دراین زمینه با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح تهیه شده که امیدواریم با تصویب آن تا حدودی مشکلات این قشر برطرف شود.
وعده تشکیل سازمان رزمندگان برای مشخص شدن جایگاه اصلی این افراد در کشور، تنها در حد حرف باقی ماند و تا حالا اجرا نشده است با این وجود وعده تشکیل سازمان رزمندگان برای مشخص شدن جایگاه اصلی این افراد در کشور، تنها در حد حرف باقی ماند و تا حالا اجرا نشده است. بعلاوه با وجود گذشت ۹ سال از وعده دبیر شورای مشورتی وزرا در امور ایثارگران در خصوص انجام برخی همکاری ها با ستاد کل نیروهای مسلح برای تشکیل سازمان رزمندگان، هنوز خبری از تکلیف این همکاری و نتیجه آن معلوم نیست. رنگ و بوی امید بر تن وعده تأسیس سازمان رزمندگان اما حال بعد از گذشت سال ها از وعده ها برای رسیدگی به رزمندگان کشور، این مساله بار دیگر امسال به جریان افتاد و امیدها برای ایجاد یک چتر حمایتی از قشر رزمنده نیز جان گرفت؛ بطوریکه احمد امیرآبادی فراهانی رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس، ۱۸ شهریور ماه سال جاری در نشست خبری مشترک با سعید اوحدی رئیس بنیاد شهید از پیگیری برای تأسیس این سازمان آگاهی داد. امیرآبادی در این زمینه اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم حیاتی، تشکیل سازمان رزمندگان است که حتما باید این امر صورت گیرد چونکه رزمندگانی که در جنگ حضور داشتند اما درصد جانبازی یا اسارت ندارند، بدون هیچ نوع سرپناه هستند و لازم است تا سازمانی برای آنها ایجاد شود.
سازمان رزمندگان حتما باید ایجاد شود چونکه رزمندگانی که در جنگ حضور داشتند اما درصد جانبازی یا اسارت ندارند، بدون هیچ نوع سرپناه هستند و لازم است تا سازمانی برای آنها ایجاد شود ایشان سپس اشاره کرد: باتوجه به مغفول ماندن رزمندگان در کشور، فراکسیون ایثارگران مجلس یازدهم حتما تأسیس سازمان رزمندگان و ایجاد چتر نجاتی برای این عزیزان را پیگیری و به نتیجه خواهد رساند. حال بعد از گذشت قریب به ۴ ماه از گفته های رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس در خصوص پیگیری تأسیس این سازمان توسط نمایندگان، بنظر می رسد که این امر در واپسین ماه های سال ۹۹ به تحقق بپیوندد یا حداقل به صورت جدی مورد پیگیری قرار گیرد. رئیس فراکسیون ایثارگران: طرح تأسیس سازمان رزمندگان تصویب شده است بطوریکه امیرآبادی اخیراً در گفتگو با خبرنگار مهر، از تمرکز فراکسیون ایثارگران مجلس بر طرح تأسیس سازمان رزمندگان و تصویب آن آگاهی داد و اظهار داشت: طرح تأسیس این سازمان هفته گذشته در کمیته ایثارگران کمیسیون تلفیق مجلس طرح شد و جزو مصوبات این کمیته قرار گرفت. عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: ان شاالله این مساله را در هفته جاری در کمیسیون تلفیق مطرح می نماییم و احتمالاً در همین هفته نیز تکلیف آن مشخص خواهد شد. رزمندگان جبهه های جنگ باوجود دارا بودن سابقه طولانی حضور در میدان نبرد اما از خدمات بسیار محدود بنیاد شهید بهره مند می شوند و از تمامی اقشار تحت حمایت بنیاد شهید مظلوم تر واقع شده اند. شاید این افراد در طول حضور خود در دفاع مقدس گرفتار لطمه جسمی و جانبازی نشده باشند اما نمی توان ماه و سال ها حضور آنها در مقابل تهاجم دشمن را نادیده گرفت. به همین دلیل نیز تأسیس یک سازمان مجزا برای توجه ویژه به این افراد یکی از مطالبات مهم و مورد نیاز است که سال ها به تعویق افتاده است. حال باید دید که آیا خیر مجلس یازدهم که با شعار مجلس انقلابی روی کار آمده است، به این افراد می رسد یا خیر تا شاهد ایجاد یک چتر حمایتی برای ایثارگران باشیم.


منبع:

1399/10/23
12:23:00
0.0 / 5
550
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵