علی جون
علی جون
رئیس سازمان حج

تثبیت ارز زوار نیازمند مصوبه شورای عالی حج است

تثبیت ارز زوار نیازمند مصوبه شورای عالی حج است

علی جون: رئیس سازمان حج و زیارت، در رابطه با تعداد زوار ثبت نامی برای حج تمتع 99 و هزینه های آن، توضیحاتی ارائه داد.


به گزارش علی جون به نقل از مهر، علی رضا رشیدیان، روز چهارشنبه در نشست خبری، درباب ارز مورد نیاز زوار، اظهار داشت: ۷۲ هزار و ۹۱۴ نفر از زوار ثبت نام شده وجه ۲۵ میلیون تومانی خودرا واریز کرده بودند، البته تعداد زوار ثبت نامی ۷۶ هزار و ۷۲۸ نفر بود. وی ادامه داد: وجه زوار ثبت نام شده واریز کرده بودند ۱۸۲۲ میلیارد تومان بود که ما ۱۸۰۰ میلیارد آنرا به بانک مرکزی برای تامین ارز واریز کردیم و این اقدام بزرگ ترین کمک برای زوار بود که موجب می شود ارز را برای آنان ذخیره نماییم و این مساله بزودی در شورای عالی حج مطرح می شود تا مصوبه آنرا بگیریم که این پول برای حجاج سال آینده ذخیره شود. رشیدیان اظهار داشت: برای تثبیت ارز زوار باید مصوبه شورای عالی حج را داشته باشیم. وی ادامه داد: تمامی زوار که امسال قصد اعزام به حج را داشتند در سال آینده اعزام می شوند و این پولی که دادند برای اعزام سال آینده و تامین ارز هزینه خواهد شد. رشیدیان افزود: اگر زائری بخواهد پول خودرا پس بگیرد آمادگی این را داریم که آنرا پرداخت نماییم و فرد بعدی را که در نوبت ثبت نام است، جایگزین وی می شود. وی ادامه داد: زائرانی که امسال ۲۵ میلیون تومان ثبت نام کرده بودند با قیمت ارز امسال در سال آینده اعزام می شوند و ارز آنها حفظ می شود. رئیس سازمان حج و زیارت، با اشاره به اینکه افق روشنی را در قیمت ارز نمی بینیم، اظهار داشت: اگر بتوانیم ارز را تثبیت نماییم، بهترین کار برای زوار انجام شده است.
رئیس سازمان حج و زیارت درباب دیه شهدای مسجدالحرام اظهار داشت: پیگیری دیه شهدای منا و مسجدالحرام همیشه جزء ثابت مذاکرات ما با طرف عربستان بوده، در آذرماه چِک دیه شهدای مسجدالحرام تحویل داده شد و مدتی بعد نیز خانواده ها آنرا دریافت نمودند.
وی تاکید کرد: مشکلاتی در نقد کردن آن چک وجود داشت که این مساله بوسیله وزارت خارجه مورد پیگیری قرار|گرفت و نتیجه آن، این بود که وکالتی را بگیریم و به عربستان برده و در آنجا بتوانیم چک را نقد نماییم. با توجه به این که سفارت و کنسولگری در عربستان نداریم، قرار شد سفارت سوئیس که حافظ منافع ما است، تائیدیه ای برای وصول چِک ها به ما عرضه نماید. در نهایت عربستان عنوان کرده که وزارت خارجه سوئیس نیز تائیدیه اولیه را تائید کند.
رشیدیان افزود: در نهایت قرار بود سفیر سوئیس برای این مساله به ایران بیاید و امیدواریم هفته آینده ملاقاتی با او داشته باشیم تا بتوانیم چِک خسارت شهدای مسجدالحرام را نقد نماییم.
رئیس سازمان حج و زیارت درباب مصوبه شورای عالی حج اظهار داشت: اگر مصوبه شورای عالی حج را برای تثبیت نرخ ارز بگیریم، می خواهیم دریافتی از زوار ثبت نام شده را کامل نماییم و مرحله بعد را نیز از آنها بگیریم تا بتوانیم ارز مصوب را خریداری نماییم.
وی با اشاره به اینکه ثبت نام ها در ۹۹ درصد کاروان ها پر شده است، اضافه کرد: ظرفیت خالی نداریم و قصد نخواهیم داشت ثبت نام جدیدی را انجام دهیم.
رشیدیان همین طور درباره اعزام زوار به عتبات و اربعین اظهار داشت: حج واجب شرعی و زیارت عتبات مستحب است اما باتوجه به جایگاه اربعین، سناریوهای مختلفی را برای اعزام زوار و برگزاری مراسم در دستور کار داریم اما فعلاً جمع بندی نهایی انجام نشده است.
رئیس سازمان حج و زیارت تاکید کرد: امیدواریم تا رسیدن زمان برگزاری مراسم اربعین، ویروس کرونا فروکش کرده باشد اما اگر نشد، به دنبال سناریوهای دیگری هستیم.
وی بیان کرد: یکی از مواردی که به آن فکر می نماییم آن است که اگر نشد به صورت عمومی زوار حضور پیدا کنند، نمایندگانی از گروه های مختلف را برای اعزام ساماندهی نماییم که البته این مساله نیز در شرایطی است که ظرفیت عراق برای ارائه خدمات به زوار مهیا شود.
رشیدیان درباب اعزام زائر به سوریه گفت: سوریه نسبت به کشورهای دیگر در ارتباط با ویروس کرونا، شرایط بهتری دارد اما طبق مصوبه ستاد ملی کرونا قرار شد پروتکل هایی را میان وزارت بهداشت ایران و کشور سوریه، منعقد و در آن الزامات بهداشتی برای اعزام رعایت شود. همین طور بعد از آن دستورالعمل های اجرایی برای اعزام صورت خواهد گرفت.
رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: در مجموع فکر می نماییم شرایط سوریه برای پذیرش مسافر و زائر مساعدتر از عراق باشد.


منبع:

1399/04/04
19:54:08
5.0 / 5
1799
تگهای خبر: خانواده , خدمات , مسافر , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
علی جون - سرگرمی و طنز