علی جون
مدیر كل بهزیستی استان مركزی خبر داد؛

فعالیت سامانه غربالگری و تشخیص اختلال اوتیسم در استان مركزی

فعالیت سامانه غربالگری و تشخیص اختلال اوتیسم در استان مركزی

مدیر کل بهزیستی استان مرکزی ضمن اشاره به اینکه استان دارای ۱۲۱ بیمار مبتلا به اوتیسیم است، اظهار داشت: سامانه غربالگری و تشخیص طیف اوتیسم در حال فعالیت و آماده خدمت رسانی است.به گزارش علی جون به نقل از روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان مرکزی زهرا امینی اظهار نمود: بهزیستی استان مرکزی برای آموزش و توان بخشی کودکان دارای بیماری اوتیسم به ازای هر کودک مبلغی بعنوان یارانه به مراکز تخصصی تحت نظارت خود اختصاص می دهد.
وی افزود: ۱۲۱ بیمار مبتلا به نارسایی اوتیسم در چهار مرکز نگهداری در شهرستان های ساوه، خمین و ۲ مرکز در اراک از خدمات درمانی، آموزشی و موارد دیگر بهره مند می شوند که عرضه خدمات به بیماران اوتیسمی در مراکز نگهداری روزانه توسط ۵ نیرو متخصص و به صورت روزانه از ساعت ۸ تا ۱۳ است.
مدیرکل بهزیستی استان مرکزی خاطرنشان کرد: نیروی انسانی شاغل در مرکز شامل کار درمان، گفتار درمان، کارشناس روانشناسی بالینی، مربی امور هنری و ورزشی مربی آموزشی با تحصیلات حداقل لیسانس در رشته های روانشناسی یا علوم تربیتی هستند که به کودکان اوتیسم و خانواده تنها خدمات عرضه می دهند.
امینی اظهار داشت: ۱۳ فروردین (۲ آوریل) روز جهانی آگاه سازی اوتیسم نامگذاری شده و سازمان بهزیستی برای شناسایی افراد مبتلا، سامانه ای را با عنوان سامانه غربالگری و تشخیص اختلال طیف اوتیسم به این نشانی طراحی نموده است و با نظارت والدین، کودکان با ورود به این سامانه و پاسخ دادن به ۱۰ سوال برای کودکان ۳ تا ۵ ساله غربالگری می شوند.
وی اظهار داشت: این سامانه امکان اجرای الکترونیکی آنلاین آزمون غربالگری اختلال طیف اوتیسم را توسط خانواده ها و سپس ارجاع به پایگاه های تشخیص تحت نظارت سازمان بهزیستی فراهم می آورد.
مدیرکل بهزیستی استان مرکزی در ادامه اظهار داشت: در صورت وجود اختلال طیف اوتیسم در کودک سامانه غربالگری با ارجاع الکترونیک به یکی از پایگاه های غربالگری و تشخیص در سطح استان خانواده را برای ادامه کار راهنمایی می کنند.
امینی در انتها ضمن اشاره به اینکه تنها مرکز غربالگری دائم کودکان دارای طیف اوتیسم در شهر اراک مرکز درخشش است، اظهار داشت: در ادامه خانواده با در دست داشتن معرفی نامه به پایگاه دائم غربالگری انتخاب شده رجوع و در صورت تائید مشکوک بودن؛ آزمون تشخیص طیف اوتیسم به صورت آنلاین در مرکز در مورد کودک اجرا خواهد شد.

1400/01/13
15:50:41
5.0 / 5
517
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵