علی جون
علی جون
حجت الاسلام نواب:

دولت سعودی پاسخ قانع كننده ای درباره فاجعه منا نداده است

دولت سعودی پاسخ قانع كننده ای درباره فاجعه منا نداده است

به گزارش علی جون نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت اظهار داشت: دولت سعودی پاسخ قانع کننده ای درباره فاجعه منا نداده است.به گزارش علی جون به نقل از مهر، حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در گفت و گوی ویژه خبری اظهار نمود: اگر می دانستیم دو سال از اعزام زائر به حج تمتع محروم هستیم از زوار نام نویسی نمی کردیم.
وی اضافه کرد: سال قبل مراسم حج با ۱۵ هزار زائر و امسال با ۶۰ هزار زائر انجام شد و امیدواریم سال آینده با فراگیر شدن واکسیناسیون مراسم حج تمتع با جمعیت کثیری صورت گیرد.
نواب اظهار داشت: درباره شهدای مکه و منا از روزهای نخست فاجعه پیگیر بودیم و دولت سعودی نیز می گوید هیأتی را برای تحقیق و تفحص دراین زمینه تشکیل داده است اما پیگیری ما همچنان ادامه دارد برای اینکه باید حق و حقوق شهدای این فاجعه پرداخت گردد برای اینکه دیه آنها به عهده مدیران برگزاری مراسم است.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت درباره برگزاری دعای کمیل در مراسم حج نیز اضافه کرد: با طرف سعودی دراین زمینه مذاکره کردیم و حتی اعلام کردیم این مراسم را در پشت بام مسجدالنبی برگزار نماییم اما سعودی ها می گویند تامین امنیت برگزاری این مراسم برای ما مشکل است.
وی اظهار داشت: تا حالا دولت سعودی پاسخ قانع کننده ای درباره فاجعه منا نداده است.
نواب اضافه کرد: با توجه به این که دولت سعودی پیام مثبتی در خصوص پذیرش زوار ایرانی برای حج عمره داده است اما این مساله بستگی به تصمیم گیری مسئولان کشور دارد و سازمان حج و زیارت آماده برگزاری آنست.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اظهار داشت: برای برگزاری مراسم حج تمتع در وضعیت کرونا برنامه ریزی کرده بودیم و با کشورهای دیگر نیز دراین زمینه ارتباط داشتیم.
وی اضافه کرد: با آنکه همه کشورهای اسلامی از برگزار نشدن مراسم حج تمتع ناراحت هستند برخی نیز برای جلوگیری از گسترش بیماری کرونا از تعطیلی این مراسم استقبال کرده اند.
نواب اظهار داشت: حج واجب است و می توان شرایطی فراهم نمود که این مراسم بدون خطر اجرا شود.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اضافه کرد: دولت سعودی سهمیه دو تا سه هزار نفری برای ایران در حج تمتع امسال قرار داد اما آنرا منتفی کرد و در عین حال که گفتیم هر شرایطی می خواهید بگذارید اما امکان حضور زوار ایرانی را در مراسم حج امسال فراهم نکردند.
وی اظهار داشت: از ۶۰ هزار نفر زائر حج تمتع امسال ۴۵ هزار نفر به کشورهای دیگر اختصاص داده شده بود.
نواب با اعلان اینکه یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر فیش حج در اختیار دارند اضافه کرد: باید راهکاری برای افزایش سهمیه زوار ایرانی در مراسم حج تمتع بیابیم.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اضافه کرد: تبدیل حج عمره به حج تمتع باتوجه به متقاضیان انبوه و در نوبت حج تمتع امکان پذیر نیست.
وی با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به کنگره عظیم حج اظهار داشت: پیام ایشان شامل چهار محور معنویت، وحدت مسلمانان، دفاع از مظلومان و روشنگری بود.
نواب درباره اعزام زوار به عتبات عالیات نیز اضافه کرد: دولت عراق نیز می گوید زوار باید در عراق ویزا بگیرند البته این مساله به مذاکرات وزرای امور خارجه دو کشور بستگی دارد.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اظهار داشت: در دوران شیوع بیماری کرونا سازمان حج و زیارت در حوزه کمک های مومنانه اقداماتی را انجام داده است.
وی اضافه کرد: سامانه ابرات و رواق میقات در فضای مجازی برای مشتاقان زیارت عتبات عالیات و موضوعات آموزشی و فرهنگی به راه افتاده است.
نواب اظهار داشت: خیلی از کتاب ها نیز بوسیله فضای مجازی برای متقاضیان ارسال می شود.


منبع:

1400/05/03
22:56:14
5.0 / 5
707
تگهای خبر: آموزش , برنامه , فرهنگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز