علی جون

حمله ۲ بازیگر یاور به نویسنده سریال

حمله ۲ بازیگر یاور به نویسنده سریال

به گزارش علی جون محمد حاتمی درباره فیلمنامه سریال «یاور» و انتقادهایی که درباره آن عنوان شد، به طرح این پرسش پرداخت، «آدمی که ۸۰ سالش است درد جوان های هم اکنون را می داند؟»؛ او خاطرنشان کرد: در سریال ها و فیلمهای خارج از ایران اگر نگاه کنید امکان ندارد یک نفر کار را نوشته باشد. گروه کار را می نویسد. آدمی که ۸۰ سالش است درد جوان های هم اکنون را می داند؟ نسل های بعدی را می داند؟ نمی داند. این دوره را گذرانده است اما با شیوه خودش. شبنم فرشادجو هم خاطرنشان کرد: من جزو منتقدان نگاه سریال «یاور» به زنان هستم و برخی سکانس ها بود که حتی دعوایم می شد و دلم می خواست با نویسنده کار صحبت کنم.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، بازیگر نقش جمال در سریال «یاور» همینطور تصریح کرد: اگر سه یا چهار نویسنده باشند که همه جا باب است، هم می توانند جنسیت را مورد نظر قرار بدهند هم ساختار را درست کنند. نوع گویش را درست کنند و زمانه را در نظر بگیرند.
محمد حاتمی که در برنامه سریالیست حاضر شده بود، درباره انتقادهای مطرح شده نسبت به سریال «یاور» به علت شباهت با سریال «ستایش» اظهار داشت: چون یک تیم هر دو این سریال ها را کار کرده است؛ یعنی سعید مطلبی بعنوان نویسنده و آرمان زرین کوب بعنوان تهیه کننده و سعید سلطانی بعنوان کارگردان؛ ازاین رو وقتی سریال «یاور» را می بینیم نخستین چیزی که به ذهن متبادر می شود همین است. نوع و جنس دیالوگها، ارتباط خانوادگی، اتفاقاتی که می افتد همه و همه این مورد را به ذهن متبادر می کند. ولی من در مورد این مورد قضاوت نمی کنم و نظر نمی دهم.
او اضافه کرد: مردم باید در این حوزه نظر بدهند. من نقش خودم را بعنوان یک کاراکتر در بافت داستان در سریال «ستایش» ندیدم، یا اگر بوده است جنس دیگری بوده است. نمی توانم بگویم من همان را بازی می کنم. مساله قبول کردن یا رد کردن شباهت سریال «یاور» با سریال «ستایش» نیست. این چیزی بوده است که نویسنده نوشته و کارگردان دوست داشته و اجرایش کرده است.
حاتمی خاطرنشان کرد: من صاحب کار نیستم و نمی توانم قضاوت کنم، من چون «ستایش» را مرور کردم در واقع می توانم این طور تفسیر داشته باشم که بازیگر نقش یاور اینقدر در این سریال استادانه نقش ها را بازی کرده است که هم نویسنده و هم کارگردان را ترغیب کرده است. ولی بهرحال می خواهم بگویم جزییاتی در آن وجود داشت که با بقیه کاملا متفاوت بود. شما ستایش ۱، ۲ و ۳ را ببینید. در سریال «یاور» وضعیت شکل دیگری است.
این بازیگر درباره خلق نقش های مردان سلطه گر در مجموعه های تلویزیونی ایرانی و این که چقدر مورد قبول مردم قرار می گیرند، تصریح کرد: بحثی وجود دارد؛ جامعه امروز ما با ۲۰ سال و ۳۰ سال پیش متفاوت شده است. حضور زن در خانواده اول و بعد در جامعه شکل دیگری پیدا کرده است، هم به لحاظ اندیشه و هم به لحاظ حضور در جامعه ای که دوشادوش مردان هستند؛ اظهار نظر می کنند، مدیریت می کنند و... همه اینها وجود دارد. اما نسل پیش از بین نرفته است. نسل قبل هست. پدربزرگان و مادربزرگ ها و مادران ما هستند.
وی در عین حال با اشاره به اینکه نوع نگرش «یاور» نسبت به زنان قابل قبول نیست، تصریح کرد: من نمی خواهم موضع گیری خاصی بکنم، جامعیت قضیه را می گویم. همین مثالی که زدم، من نمی توانم منکر پدربزرگ و پدرخودم شوم، آنها با این تفکر هستند. پدری که همیشه برای همه تصمیم می گرفت و می گفت همین ولاغیر باید باشد. پسری که بلااستثنا اطاعت می کرد. حتی اگر اتفاقات آنچنانی در خانواده برایش می افتاد، الگو نیست و نمونه نوعی را در این سریال نشان می دهیم.
حاتمی در بخش دیگری خاطرنشان کرد: وقتی ما برای تولید یک کار هزینه می گذاریم و اسمش را مناسبت می گذاریم و وقتی این مناسبت می شود ایام ماه مبارک رمضان، شب هایی که همه کنار هم هستند، چرا باید اینقدر عجله وجود داشته باشد؟ چرا باید برای ساخت یک کار به روز ضبط و پخش کنیم؟ نگران این باشیم که مبادا زمانمان کم شود و کار نرسد؟
او تصریح کرد: من رُل هایی را بازی کرده ام که ما یک ماه مثل تئاتر تمرین کرده ایم. کار سینمایی بوده است و یک ماه مثل تئاتر تمرین بازی کرده ایم و بعد رفته ایم برای فیلمبرداری. وقتی فرصت وجود دارد همه عوامل می آیند و مشکلات و چاله چوله ها را می فهمند. باگ ها را می فهمند.
حاتمی بیان نمود: من پشت صحنه به یکی از دوستان گفتم. اگر درباره متن از من سوالی شود نمی توانم جوابی بدهم. به علت این که کار نویسنده دارد. در مورد کارگردانی آقای سعید سلطانی به هر حال کسی است که سالهای سال بیننده ها را با خود همراه کرده است، هنوز هم اینطور است. در حوزه بازی اگر از من سوال شود می توانم پاسخ بدهم. هم اکنون مگر این که تئاتر خاصی باشد که پهلو به مونولوگ گویی بزند و دیالوگ های بلند داشته باشد. در تئاترهایی که هم اکنون کار می شود ارتباطات بسیار به روز است. کارها هم جنس آدم هایی هستند که هم اکنون وجود دارند. کسی زیاد حرف نمی زند. کسی لال مطلق نیست.
وی افزود: نمی گردد مقایسه کرد. این جنس نوشتاری آقای مطلبی است. من نمی توانم بگویم این را قبول دارم یا ندارم. چون من در این کار بازی کردم. من همه متن را نخوانده بودم چون مثل بسیاری از سریال های دیگر همه متن نوشته نشده بود. منحنی شخصیتی خودم را می دانستم و با علم به این قضیه قرارداد بستم و بازی کردم.
او بیان نمود: من نمی خواهم بگویم این مدل تفکر را قبول دارم یا ندارم. می خواهم بگویم جنس قلم سعید مطلبی این گونه است. درباره کارگردانی هم آقای سلطانی باید نظر بدهند. ولی اصولا خود من اعتقاد دارم نسلی از ما که هنوز هم وجود دارند همچنین هستند. در خانواده خودم هم شاهدش بوده ام. آدمی که حرف می زد و حرف می زد و حرف می زد و ما فقط به خاطر احترام یا رودربایستی یا هرچیز دیگری که پشت این قضیه بود فقط می گفتیم بله چشم. بعد می آمدیم در میان خودمان که نسل جوان تر بودیم می گفتیم این چه طرز حرف زدن است. چرا با ما اینطور برخورد می کند. ولی وجود داشته است.

شبنم فرشادجو: منتقد نگاه نویسنده یاور هستم
شبنم فرشادجو، دیگر بازیگر «یاور» هم با حضور در برنامه «سریالیست» ناگفته هایی از بازی در سریال پرحاشیه‎ای که با نوع نگاهش به زنان جنجالی شد بیان و به این سریال حمله کرد!
شبنم فرشادجو بازیگر نقش نسرین در ابتدا درباره انتقاداتی که به این سریال به علت شباهت با سریال «ستایش» وارد بود، اظهار داشت: من سریال «ستایش» را ندیدم. ولی مهم ترین نقدی که به سریال ما وارد بود به خاطر متن بود و زن ستیزی که در آن وجود داشت. این نقدی بود که شد و من هم با آن موافق هستم. من طرفداران بانوان و جزو مخالفان این نوع متن بودم. من حتی یک سکانس از سریال «ستایش» را ندیدم و نمی توانم نظر بدهم.
وی همینطور در ادامه درباره ایرادات محتوایی وارده به متن این سریال در زمینه حضور زنان و انفعالی که دارند، توضیح داد: متاسفانه باید اقرار کنم بدون خواندن فیلمنامه قرارداد بستم و به گروه اعتماد کردم. درباره نقش پرسیدم و دیدم خانم خانواده است. ۵ یا ۶ خط برایم توضیح دادند و من گفتم قرارداد می بندم. گروه یک و دو داشتند فیلمبرداری می کردند که من اضافه شدم. همه نقش ها قراردادشان را بسته بودند. حالا نمی دانم به چه علتی هنوز بازیگر این نقش پیدا نشده بود. گفتم فیلمنامه ها را برایم به خانه بفرستید. قرارداد بستم و رفتم خانه و آغاز به خواندن کردم. خودم جزو مخالفان و منتقد به شدت سخت نسبت به نوع نگاه آقای مطلبی به زنان هستم.
فرشادجو تصریح کرد: من جزو منتقدان هستم و برخی سکانس ها بود که حتی دعوایم می شد و دلم می خواست با نویسنده کار صحبت کنم. فقط توانستم به امید آقای سلطانی نازنین که خیلی دوستشان دارم و به نظرم کارگردان صبور و بی نظیری هستند کوتاه بیایم و کار کنم. یاد سریال «پدرسالار» افتادم که دهه ۷۰ پخش می شد و من آن زمان دبیرستانی بودم. کمند امیرسلیمانی بعنوان عروس آمد و عصیان کرد و سیستم عوض شد. من را یاد آن سریال انداخت که چنین پدر سلطه گری داشت. ولی آن برای ۳۰ سال پیش است.
این بازیگر خاطرنشان کرد: من با حرف های منتقد برنامه درباره کلیشه ای بودن و مردسالار بودن این سریال موافق هستم. به نظرم همه چیز را نباید گردن زمان انداخت. به هر حال نویسنده این را نوشته بوده است. چند قسمت آماده بوده است. من ۲۴ قسمت را خواندم و آماده بود. یک زمانی بوده نویسنده نشسته و این را نوشته است.
وی در واکنش به بازیگر نقش مقابلش که در این گفتگو، کمبود زمان را عامل ضعف سریال خوانده بود، اذعان کرد: خیلی برایم عجیب است که آقای حاتمی از کمبود زمان صحبت می کنند. به هر حال وقت بوده که رسیدگی شود چطور می شود یک زن در این نقش ظاهر شود!؟ زنی که طبق گفته خودشان لیسانس دارد. حالا بچه دار شده و یک کمی احمق به نظر می آید. بعد کاملا منفعل است و باید گذشت کند و ببخشد و هرچه مادرشوهرش می گوید همان را گوش بدهد. خانم سعیدی هم ناراحت بودند. همه خانم ها در این کار ناراحت بودند.
فرشادجو در ادامه توضیح داد: خیلی زیاد افرادی که در این کار مسن تربودند متلکم وحده بودند. خانم سعیدی و آقای ارجمند خودشان هم ناراضی بودند از این قضیه که چقدر نصیحتش کنم. نسرین چه کرده بود که باید اینقدر نصیحت می شنید؟ حوصله اش را دارم؟ یک زن ۴۰ ساله که بچه های ۲۰ ساله دارد. می خواهد داماد دار شود وحالا باید بنشیند نصیحت مادرشوهرش را بشنود. واقعا نداریم. فکر نمی کنم حتی در روستاها و شهرستان های ما این اتفاق بیفتد.
وی درباره متلکم وحده بودن کاراکترهای مادر و پدر خاطرنشان کرد: واقعا ما یک جاهایی پس از ۷ صفحه جمله سرناهار و شام، فقط می گفتیم بله آقا جون چشم آقا جون! نمی دانم روی چه حسابی این متن نوشته شده بود. هربار هم خواستم با آقای نویسنده صحبت کنم به خاطر کرونا پشت یک دیوارهایی بودند و هیچگاه تشریف نیاوردند. تا روز سوم چهارم پخش که آمدند و گفتند خسته نباشید. خیلی خوب بود. همین!
این بازیگر بیان نمود: سکانسی بود که من با مادرشوهرم نشسته ام تا به روز شوم و شوهرم من را بپسندد و نادم و پشیمان باشد! ما در این صحنه ژورنال نگاه می کردیم و من به کارگردان گفتم آقای سلطانی چه کسی هم اکنون ژورنال نگاه می کند! مجله خیاطی کسی نگاه نمی کند! هم اکنون اپلیکیشنی هست و در آن نگاه می کنی. ژورنال برای این دوره نیست. این سریال را آقای مطلبی دهه هفتاد نوشته است؟ من هنوز هم نمی دانم. شاید طرح برای قبل بوده است و بعدا تصویب شده است.
بازیگر نقش نسرین در سریال «یاور» اظهار داشت: به نظرم باید نویسنده های جوان برای نوشتن بیایند و از متن های آنها استفاده گردد. یک نگاه درست تری و به روزتری نسبت به زنان داشته باشند. اگر آقای مطلبی کار دیگری بنویسند نخوانده بازی نمی کنم. نویسنده جوان و پر از انرژی بیاید. نگاه درست تر و واقع بینانه تر و منطقی تری داشته باشد. ما توقع زیادی نداریم.
سری جدید «سریالیست» به تهیه کنندگی محمد باریکانی و مجتبی فرجی و با اجرای پدرام کریمی کاری است از گروه تاریخ، فرهنگ و هنر شبکه یک که پنجشنبه هر هفته ساعت ۲۳: ۱۵ روی آنتن شبکه یک سیما می رود.
منبع:

1400/05/09
21:28:13
5.0 / 5
618
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴