علی جون
با پخش یك مجموعه مستند

اسناد منتشرنشده از املاک رضا پهلوی برملا می شود

اسناد منتشرنشده از املاک رضا پهلوی برملا می شود

علی جون: «ثبت با سند برابر نیست» مجموعه مستندی از مهدی شامحمدی است که عصر رضاخانی را مورد بررسی قرار داده است.


به گزارش علی جون به نقل از روابط عمومی شبکه مستند، مجموعه مستند هشت قسمتی «ثبت با سند برابر نیست» به کارگردانی مهدی شامحمدی و تهیه کنندگی وحید کاظمی کاری از شبکه مستند است که این روزها به بهانه تبعید رضا پهلوی در شهریور ۱۳۲۰ از تلویزیون پخش می شود.


این مستند نگاهی متکی بر اسناد به دوران پهلوی اول داشته و املاک رضاخانی را زمینه ای جهت بررسی اتفاقات مهم آن عصر قرار داده است. در این مجموعه هشت قسمتی، اسناد منتشر نشده ای از املاک متعلق به رضا پهلوی برای نخستین بار رونمایی می شود. املاکی که در خیلی از اتفاقات تاریخی دوران حکومت او نقشی تعیین کننده داشته است. یکی از نکات قابل توجه در این مستند نوع املاکی است که به نام رضاخان ثبت شده و اثرگذاری آن در اتفافات مهم آن دوران مانند خط آهن، کشف حجاب و... است؛ این املاک از جنس خانه و آپارتمان نیست بلکه روستا و قریه است. ۴۴هزار سند ثبتی از روستاها، قریه هاو مناطق بزرگی از شهر تهران که به نام رضاشاه سند خورده است در دفتری به نام «املاک اختصاصی»، ثبت شده است. این دفتر حالا در موسسه مطالعات تاریخ معاصر نگهداری می شود.
بخش بزرگی از مستند «ثبت با سند برابر نیست» تصاویر آرشیوی به همراه نریشن است. همینطور مصاحبه با پژوهشگران تاریخی را هم شامل شده و چند گفتگو هم با نوادگان کسانی دارد که در دوران تظلم خواهی توانسته بودند املاک خویش را پس بگیرند. در دوران پهلوی دوم، عده ای از رضاخان شکایت کرده و گفتند که او زمین هایشان را به زور گرفته است. دادگستری وقت هم بخش کوچکی از این زمین ها را به آنان برمی گرداند اما عمده زمین ها در تملک خاندان پهلوی باقی می ماند.
به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، این مجموعه مستند درهشت قسمت ۵۰دقیقه ای ساخته شده و یکشنبه ها ساعت۲۲ از شبکه مستند پخش می شود و تکرار آن روز آینده ساعت۱۰ خواهد بود.

منبع:

1400/06/01
10:06:47
5.0 / 5
695
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲