علی جون
علی جون

رونمایی از نشریات قاجار

رونمایی از نشریات قاجار

علی جون: نشریات منتخب دوره قاجار در نمایشگاه مجازی موزه رضا عباسی رونمایی گردید.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، با طولانی شدن تعطیلات موزه ها، دامنه فعالیت برخی موزه ها به فضای مجازی کشیده شده است. «رضا عباسی» همچون موزه هایی است که در تعطیلات بلند کرونا از این فضا برای معرفی آثار خود به خوبی بهره گرفته است. این دفعه هم، نمایشگاهی مجازی از نشریات منتخب دوره قاجار که در کتابخانه تخصصی این موزه نگهداری می شود، به معرض نمایش گذاشته است.
این نشریات به دوره تاریخی ۱۲۶۷ تا ۱۳۳۶ قمری متعلق می باشد که شامل حبل المتین، وقایع اتفاقیه، حکمت، شفق سرخ، شرق، پروانه، پیک، ناصری، شرافت، تربیت، ثریا، خلاصه الحوادث، کمال، ادب، ناهید، نوروز، خورشید ایران، ایران نظامی، میهن پرستان، مرد امروز، بشارت، معارف، ندای وطن، مجلس، مصباح، ابلاغ، نسیم شمال، انجمن اصفهان، محاکمات، مساوات، انجمن، کوک دری، الجناب، بامداد صادق، شکر، تیاتر، ایران باستان، ملانصرالدین، کشکول، پلیس ایران، یادگار انقلاب، سروش، نوبهار، جارچی ملت، صوراسرافیل، لوتی، رعد، توفیق، بامداد وصال، عصر جدید، ستاره ایران، زبان آزاد، چمن، بامدادان روشن، گلشن و گل زرد است.


در تاریخچه نشریات آن دوره آمده که «تاریخ اجتماعی ایران در سومین سال پادشاهی محمدشاه قاجار (۱۲۵۰-۱۲۶۴ ق)، شاهد تأسیس و انتشار اولین روزنامه فارسی زبان در ایران، یعنی "کاغذ اخبار" به مدیریت و سردبیری میرزا صالح شیرازی بود. این روزنامه با دو سده فاصله از اولین روزنامه انتشار یافته در لندن، بطور ماهیانه و به شکل دولتی چاپ می شد.
دوران سلطنت ناصرالدین شاه (۱۲۶۴-۱۳۱۳ ق) شاهد صفحات جدیدی در تاریخ ارتباطات داخلی و خارجی ایران همچون تأسیس روزنامه "وقایع اتفاقیه" به همت امیرکبیر به سال ۱۲۶۷ ق و تشکیل وزارت انطباعات در ۱۲۸۸ ق برای کنترل هر چه بیشتر بر مواد چاپی خصوصاً مطبوعات بود. در این روزنامه علاوه بر اخبار داخلی و خارجی، تصاویری بسیار نفیس و اعلا از حکام و رجال آن دوره چاپ می شد که در نوع خود بی نظیر بود و در حقیقت وقایع اتفاقیه را به اولین روزنامه مصور فارسی در آن زمان تبدیل کرد.


پیشرفت مطبوعات ایران از ۱۲۵۳ تا ۱۳۱۳ قمری، یعنی به مدت ۶۰ سال و تا آخر عمر ناصری چندان تند و درخشان نبود. در اواسط سال ۱۲۷۶ قمری تعداد روزنامه های رسمی که در پایتخت منتشر می شد، فقط چهار روزنامه بود. در عهد مظفرالدین شاه نخستین تغییر اساسی در روزنامه نگاری ایران ظاهر شد که عبارت بود از تأسیس روزنامه هایی به دست اشخاص غیردولتی که همچون آن می توان به اطلاع، ایران، تربیت، شرق و معارف اشاره نمود...»


ادامه تاریخچه نشریات قاجار و تصاویری از روزنامه های آن دوران را در نمایشگاهی که بصورت مجازی در صفحه rezaabaasi.museum در اینستاگرام برگزار شده است، می توان مشاهده کرد.
منبع:

1400/06/12
17:23:22
5.0 / 5
975
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز