علی جون

شگفتی ۱۵میلیاردی!

شگفتی ۱۵میلیاردی!

دیوان محاسبات کشور در گزارش تفریغ بودجه سال 99 اعلام نموده سازمان صداوسیما مبلغ مربوط به حق پخش تلویزیونی مسابقات ورزشی را نپرداخته است. خب حالا حق پخش مورد نظر چقدر بوده؟ فقط 15 میلیارد تومان!به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: «به نظر می رسد در ایران با یک شوخی دردناک به نام «حق پخش تلویزیونی» مواجه هستیم. رکن اصلی اقتصاد ورزش در تمام جهان که بدون آن تصور حتی یک ثانیه رقابت حرفه ای و قهرمانی دشوار است، در ایران یا وجود خارجی ندارد، یا گاهی هم که درباره آن بحث می شود، بیشتر جنبه طنز تلخ و کمدی سیاه دارد. بعنوان مثال بتازگی دیوان محاسبات کشور در گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ اعلام نموده سازمان صداوسیما مبلغ مربوط به حق پخش تلویزیونی مسابقات ورزشی را نپرداخته است.

خب حالا حق پخش مورد نظر چقدر بوده؟ فقط ۱۵ میلیارد تومان! چطوری حساب کرده اند؟ ارزش کل آگهی های یک سال تلویزیون در حاشیه مسابقات ورزشی را ۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته اند که این رقم با نسبت ۷۰ به ۳۰ به سود تلویزیون تقسیم شده است. یعنی ۷۰ درصدش را صداوسیما برداشته و ۳۰ درصدی که می شده ۱۵ میلیارد تومان و قرار بوده به وزارت ورزش برای تقسیم بین همه فدراسیون ها برسد را هم پرداخت نکرده است! حالا اینکه چطور یک سال آگهی را ۵۰ میلیارد در نظر گرفته اند، خودش یک شگفتی بزرگ است. همین امروز اگر شما یک سال آگهی تلویزیونی کنار مسابقات ورزشی را به مزایده بگذارید، مسلما مشتریانی با چندین برابر این رقم پیدا خواهند شد. بعد هم فلسفه نسبت ۷۰ به ۳۰ به سود تلویزیون روشن نیست. تازه پس از همه این تردیدها نهایتاً باید از صداوسیما به خاطر خوش حسابی و عدم پرداخت همین وجه ناچیز، تقدیر و تشکر کرد!

اگر هم این ۱۵ میلیارد تومان به وزارت ورزش برسد و قرار باشد بین این همه فدراسیون ریز و درشت تقسیم شود (حالا فرمول همین تقسیم هم کلی جای بحث دارد!) احیانا هزینه آب معدنی ورزشکاران هم جور نخواهد شد. در شرایطی که گاهی رفت و برگشت فقط یک تیم به یک شهر داخلی برای برگزاری یک بازی ساده بیش از ۱۰۰ میلیون تومان هزینه دارد، چه بهتر که این ۱۵ میلیارد هم دست صداوسیما بماند و خرج تولید یک سریال کم بیننده دیگر شود.

با این حال از باب شوخی و سرگرمی، بد نیست مرور نماییم ببینیم با ۱۵ میلیارد تومان حق پخش تلویزیونی کل ورزش ایران، از فوتبال تا کشتی وزنه برداری و والیبال و... چه کارهایی نمی گردد کرد. با این ۱۵ میلیارد تومان ممکنست شما بتوانید یک آپارتمان معمولی در مناطق مرفه نشین تهران یا مراکز استانها بخرید. اما با آن نمی توانید احمد نوراللهی یا مهدی قائدی را در تیم تان نگه دارید. با این ۱۵ میلیارد تومان شما حتی نمی توانید یک مینی کمپ برای تیم های پایه بسازید. باتوجه به نرخ تورم خیلی کارهای دیگر هم هست که با ۱۵ میلیارد تومان نمی گردد انجام شان داد، اما جالب است که مسئولان کشور تصور می کنند با پرداخت چنین پولی به کل ورزش ایران، موجب حل مشکلات این حوزه می شوند. دست شما درد نکند!»
1400/08/03
21:41:24
5.0 / 5
784
تگهای خبر: تلویزیون , سرگرمی , سریال , طنز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱