علی جون
علی جون
رئیس سازمان حج خبر داد؛

آغاز ثبت نام سفر به عتبات از امروز

آغاز ثبت نام سفر به عتبات از امروز

به گزارش علی جون رئیس سازمان حج و زیارت ضمن اشاره به آغاز ثبت نام سفر به عتبات بعد از لغو روادید عراق برای سفرهای هوایی اظهار داشت: مشتاقان سفر به عتبات از امروز می توانند ثبت نام کنند.به گزارش علی جون به نقل از صدا و سیما، علیرضا رشیدیان درباره جزئیات از سرگیری سفر به عتبات عالیات عنوان کرد: از ظهر دوشنبه، روادید بین عراق و ایران برداشته شده است که البته این لغو روادید صرفا برای سفرهای هوایی به عتبات پیشبینی شده است. بر همین اساس، زائرین می توانند بدون روادید به عراق سفر کنند و بدین سان سفر به عتبات بعد از بیشتر از ۲۰ ماه مجدد برقرار شد که البته این سفرها با تغییراتی نسبت به گذشته از سر گرفته می شود؛ به صورتی که جلسه توجیهی نرم افزار ثبت نام و اعزام زائرین به عتبات، روز گذشته با استان ها برگزار گردید.
وی اظهار داشت: همینطور تیم اجرایی سازمان حج و زیارت به منظور آماده سازی اسکان، تغذیه و تدارکات و همینطور حمل و نقل به عراق اعزام شده است تا برای پذیرایی از زائرین آمادگی های لازم را کسب کنند. علاوه بر این، با عنایت به این که بیشتر از دوهزار و ۵۰۰ دفتر زیارتی زیر نظر سازمان حج و زیارت فعالیت دارند، این دفاتر از امروز نسبت به معرفی چگونگی عرضه خدمات، ثبت نام و سازماندهی و اعزام زائرین در چارچوب برنامه جدید و نرم افزار طراحی شده اقدام خواهند کرد.
رئیس سازمان حج و زیارت ضمن اشاره به آمادگی دفاتر زیارتی برای ثبت نام متقاضیان سفر عتبات، اظهار داشت: به صورت رسمی ثبت نام از متقاضیان سفر به عتبات در دفاتر زیارتی شروع می شود و زائرین بر مبنای زمان و مدت حضور و همینطور عرضه خدماتی که می خواهند، سفر خویش را مدیریت می کنند. البته با عنایت به این که نرم افزار اعزام زائرین به عتبات ویترینی از امکانات و خدمات ما در عراق است، افراد می توانند از هتل چند ستاره تا حسینیه استاندارد در زمینه اسکان، اتوبوس یا سواری برای حمل و نقل و حتی تعداد وعده های غذایی خویش را انتخاب و بدین سان بسته زیارتی برگزیده و بر مبنای آن امکانات و تجهیزات هم هزینه را پرداخت کنند.
رشیدیان اضافه کرد: نکته قابل توجه در این اعزام ها این است که زائری که می خواهد به عتبات سفر کند، اختیار دارد تا از نظر زمانی و حتی کیفیت خدماتی که مورد نظر دارد، انتخاب نماید. همینطور دفاتر حج و زیارت هم موظف می باشند تا بر مبنای تقاضای زائرین، بسته های زیارتی را فراهم و در اختیار آنها قرار دهند.
وی با اشاره به اینکه هزینه سفر عادی یک هفته ای به عتبات ۹ و نیم میلیون تومان است، اظهار داشت: تا وقتی که نخستین گروه اعزام نشود، امکان اعلام قیمت نهایی نیست. البته ما برای اعزام زائرین که قرار بود در روزهای عرفه برقرار شود، برای سفر یک هفته ای به عتبات یعنی سه شب در کربلا، سه شب در نجف و یک شب در کاظمین، هزینه سفر به عتبات را حدود ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پیشبینی کرده بودیم.
رئیس سازمان حج و زیارت اضافه کرد: باید به این نکته هم اشاره نماییم که اصلی ترین هزینه سفر به عتبات در اعزام های جدید، هزینه بلیت پرواز عراق است؛ به صورتی که پیش از ماه محرم یعنی برای سفر عتبات در روزهای عرفه، که قرار بود برقرار شود، برای اعزام ها حدود قیمتی ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شد که حدود هفت میلیون آن قیمت بلیت هواپیما بود.
رشیدیان اظهار داشت: بدون در نظر گرفتن هزینه بلیت، هزینه خدمات به صورت عادی بین ۲ تا ۳ میلیون تومان می شود. البته همچنان تاکید می کنم که برای اعلام هزینه نهایی باید منتظر اعزام باشیم.
رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: هم اکنون فقط سفر هوایی به عتبات برقرار می شود، اما پیگیر هستیم و از دولت عراق انتظار داریم با عنایت به لغو روادید برای سفرهای هوایی به عراق، زمینه را فراهم آورد تا اعزام های زمینی به عتبات هم از سر گرفته شود تا خیل عظیم عاشقان حسینی بتوانند به این سفر معنوی مشرف شوند.
رشیدیان اضافه کرد: با این حال، در زمان کنونی مرزهای زمینی بسته است و امکان اعزام به صورت زمینی وجود ندارد. این امر در حالی است که تجربه نشان داده است خیلی از افراد تمایل دارند به صورت زمینی به عراق سفر کنند. بنابراین در تلاش هستیم با پیگیری از دولت زمینه برقراری سفر زمینی به عراق را فراهم سازیم.
رئیس سازمان حج و زیارت ضمن اشاره به این که عراق و ستاد کرونا هنوز محدودیتی برای اعزام عتبات اعلام نکرده اند، اظهار داشت: یکی از مباحثی که امکان دارد ذهن خیلی از مشتاقان زیارت عتبات را درگیر کند، تزریق واکسن کرونااست.
رشیدیان اضافه کرد: رعایت شیوه نامه های بهداشتی برای سفر به عتبات باقی است. درباره تزریق دو دز واکسن کرونا، نظر جدیدی از جانب ستاد کرونا نداشتیم. با این حال، مسؤولان ستاد کرونا سفارش کرده بودند که تزریق دو دوز را شرط سفر بگذارند، اما این امر به ما ابلاغ نشده است.
رئیس سازمان حج و زیارت اضافه کرد: البته با عنایت به این که لغو ویزای عراق ساعاتی قبل اجرایی شده، هنوز ستاد کرونا دستورالعمل جدیدی نداده است. اما آنچه یک ماه قبل سفارش کرد این بود که باید همه برای سفرهای خارجی دو دوز واکسن کرونا بزنند. با عنایت به این که ۷۰ درصد مردم واکسن کرونا تزریق کرده و ۳۰ درصد دو دوز را زده اند، شرط واکسن دور از انتظار نیست. در هر صورت ما تابع دستورالعمل های ستاد کرونا هستیم. اما هنوز ابلاغیه جدید نداریم، چون روز گذشته مبحث لغو ویزا اجرایی شده است. بر همین اساس، برای سفرهای جدید باید منتظر نظر آنها باشیم تا به صورت قطعی اعلام نماییم.
رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: خود عراق فعلا محدودیتی نگذاشته است، اما برای اربعین سالجاری دفتر نخست وزیری عراق، داشتن کارت واکسیناسیون و تزریق دو دوز واکسن کرونا را شرط پذیرش اعلام نموده بود. در صورتیکه محدودیت های گذشته برقرار نباشد، داشتن جوابیه منفی آزمایش PCR برای سفر به عتبات کافی است.
رشیدیان اضافه کرد: علاوه بر این، سفارش می نماییم که زائرین و متقاضیان سفر به عتبات، با عنایت به لغو روادید و ان شاالله آغاز اعزام ها فقط با دفاتر زیارتی مجاز که تحت نظارت سازمان حج و زیارت ثبت نام و اعزام خواهند داشت و فعالیت شان هم کنترل شده و زیر نظر ماست، به عتبات اعزام شوند. همان طوری که می دانید اختیار و مسؤولیت اعزام های زیارتی به سازمان حج و زیارت سپرده شده است.
وی اظهار داشت: در مسافرت اخیری که به عراق داشتیم، سفیر کشورمان در عراق هم به بروز بعضی از مشکلات ناشی از سفرهای خارج از چارچوب اعزام های سازماندهی شده سازمان حج و زیارت همچون رها کردن زائرین در عراق و حتی زندانی شدن برخی زوار اشاره کرد؛ ازاین رو به زائرین تاکید می نماییم که به صورت رسمی به عتبات سفر کنند تا گرفتار مشکلی در زمینه های مختلف نشوند.


منبع:

1400/08/09
11:57:52
5.0 / 5
738
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز