علی جون
گفت وگو با علیرضا نجف زاده، كارگردان

چرا نتوانستیم طنزهای موفق گذشته را تکرار کنیم؟

چرا نتوانستیم طنزهای موفق گذشته را تکرار کنیم؟

علی جون: علیرضا نجف زاده که این روزها مشغول ساخت مجموعه «خوشنام» برای پخش از شبکه یک سیماست، تکرار نشدن سریال های ماندگار گذشته را به دلیلهای مختلفی مرتبط دانست و یکی از این دلایل را کمیت و کیفیت کارهای طنز برشمرد.


او اشاره کرد: باوجود این که همه ما می گوییم مردم به آثار طنز نیاز دارند و این مساله را به عینه هم دیده ایم، اما واقعاً از جانب مسئولان و منتقدان اساساً کار طنز جدی گرفته نمی گردد.
این کارگردان جوان که با ساخت مجموعه «خوشنام» سومین سریالش در تلویزیون را در کارنامه کاری اش ثبت می کند، در حوزه بحث نیاز و ضرورت ساخت سریال های کمدی که این روزها در قسمتی از مطالبات مردم از رییس صداوسیما هم مطرح بوده است با ایسنا گفت و گو کرد و به این پرسش پاسخ داد که چرا در این سال ها نتوانستیم طنزهای قابل توجهی برای تلویزیون داشته باشیم و سریال های طنز ماندگار سالهای قبل را تکرار کنیم؟
نجف زاده اظهار داشت: بدون تعارف می گویم من پروژه های مختلفی کار کردم و آثار زیادی را در ژانرهای مختلف دستیاری کرده ام اما معتقدم ساختن کار طنز بسیار دشوار است، آن هم برای مردم طنازی مثل ایران که خودشان شوخ طبع هستند و باید در این شرایط اقتصادی و کرونا حالشان را خوب نماییم. من حداقل خودم در این سال ها با وجود این که بازخوردهای خوبی از مردم بابت کارهایم گرفتم، اما فکر می کنم دست اندرکارانِ کار طنز را جدی نمی گیرند.
متخصصان طنز را فراری داده اند!
وی در ادامه همین بحث تصریح کرد: یکی از دلایلی که همکاران ما که در زمینه طنز تخصص داشتند، از این حوزه بیرون رفتند و به سمت کارهای جدی روی آورده اند واتفاقا قریب به اکثرشان هم در ژانر جدی موفق بوده اند، این است که آنها را فراری داده اند و جدی نگرفته اند. به نظرم تا شما یک کار جدی نکنید، احساس نمی کنند که اصلاً کار بلد هستید. این در حالیست که در زمینه طنز، کار کردن بسیار دشوارتر از هر ژانر دیگری است.
به اعتقاد نجف زاده قسمتی از این مساله به سلایق مربوط است؛ این کارگردان توضیح داد: به هر حال وقتی بحث طنز مطرح می شود، بدون شک چاشنی نقد هم دخیل است. گاه ما می خواهیم فضا را به لحاظ موضوعات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی بسته تر نماییم، ولی وقتی فضا را بسته می نماییم که با تعدادی از اقشار جامعه شوخی نکنیم چونکه ناراحت می شوند، بحث فرق می کند؛ در صورتیکه در دنیا همه جور قشری وجود دارد و تا شما به دل آدم های متنوع نروید، نمی توانید قصه جذابی تعریف کنید.
کارگردان «خوشنام» در عین حال بر بالا بردن ظرفیت های فرهنگی و اجتماعی در زمینه ساخت آثار طنز اصرار کرد و اظهار داشت: اگر خاطرتان باشد مجموعه «پایتخت» هم در اوایل کار با تعداد کمی از بازخوردهای منفی از جانب مازندرانی ها مواجه گردید ولی ظرفیتشان را بالا بردند و بعدها متوجه شدند که چقدر پایتخت به فرهنگ مازندران کمک کرد. یا سریالی مثل «نون خ» هم همین طور. درواقع از یک سو بحث قومیت ها مطرح است و از یک سو، طبقات اجتماعی؛ یعنی ما باید بتوانیم سراغ مدیران، کسبه، معلمان، پزشکان و هر طبقه اجتماعی با هر شغلی برویم اما متاسفانه وقتی در آثار طنز و یا حتی جدی چاشنی انتقاد دخیل می شود، از ما می خواهند یک شخصیت بی بته و بی اصل و نسب خلق نماییم تا به هیچ کس بر نخورد. وقتی هم که شخصیت ها مصداق عینی نداشته باشند بطور قطع برای مخاطب قابل باور نخواهند بود و کار حتما لطمه می خورد؛ بدین سبب مسئولان در وهله اول باید کار طنز را جدی بگیرند و بیشتر به این حوزه بها بدهند.اگر می گوییم در خط مقدم جبهه فرهنگی هستیم پس حمایت کنید
علیرضا نجف زاده در عین حال اشاره کرد: پروژه هایی که الان مشغول کار کردن هستند و همه همکاران ما هستند، به صورتی در خط مقدم جبهه فرهنگی اند و همیشه تلاش می کنند تا برای مردم کار خوب بسازند؛ بدین سبب نیاز است بیشتر پشتیبانی و حمایت شوند. اگر ما اعتقاد داریم که یک جنگ فرهنگی و رقابت فرهنگی با شبکه های ماهواره در پیش داریم، پس حتما باید اینطور فکر نماییم که کسانی هم که در این شرایط کار فیلمسازی می کنند، در حقیقت سربازان خط مقدم جبهه فرهنگی هستند. به همین خاطر باید حمایت و پشتیبانی شوند چون اساسا با دستان خالی نمی گردد مقابل توپ و تانک ایستاد. ضمن این که همکاران ما واقعاً ثابت کرده اند که اگر شرایط خوب باشد این توانمندی را دارند که آنتن ماهواره را بگیرند. زمانی برنامه های تلویزیونی ما مخاطبانش از ماهواره بیشتر بود و لازمه این اتفاق این است که یک کار گروهی صورت گیرد و یک حمایت جدی شود.
او سپس به تعهد عوامل «خوشنام» برای ارائه یک کار خوب برای مردم اشاره نمود و اظهار داشت: بهر دلیلی وقتی اتفاقاتی برای برخی پروژه ها می افتد و به لحاظ مالی گرفتار ضرر و زیان می شوند، بطور قطع در کیفیت کارها تاثیر منفی می گذارد که باید حمایت بیشتری شوند. خدا را شکر از روزی که با بچه های «خوشنام» دور هم جمع شدیم، همه باهم هم قسم شدیم تا برای مردم کم نگذاریم و کم فروشی نکنیم. امیدواریم حمایت های بیشتری هم از ما صورت بگیرد و به کارمان توجه گردد.
این حق مردم است که سریال خوب تماشا کنند
کارگردان سریال «خوشنام» سپس به بحث رقابت تلویزیون با شبکه نمایش خانگی اشاره نمود و اظهار داشت: در این شرایط به نظرم رقابت خیلی خوب است و من شخصاً استقبال می کنم، چون به هر حال شبکه نمایش خانگی هم باید فعالیت خودش را به شکل خوب و مستمر داشته باشد. در کل اگر خروجی رقابت به نفع مخاطب و مردم باشد، عالی است اما نمی گردد در یک کفه ترازو رقابت کرد یعنی باید شرایط متعادل باشد تا رقابت درست به وجود بیاید. اگر شرایط استاندارد باشد آن زمان رقابت معنا پیدا می کند. امیدواریم این اتفاق بیفتد، چون حق مردم است که فیلم و سریال خوب بینند. مردم این همه سختی می کشند و از بامداد تا شب کار و تلاش می کنند، شبها که در کنار خانواده پای تلویزیون می نشینند دلشان می خواهد از تماشای فیلم و سریال ها لذت ببرند، چه بوسیله شبکه نمایش خانگی و چه بوسیله تلویزیون، دوست دارند و این حق شان است که برنامه های پرمحتوا و جذاب ببینند تا بتوانند روز بعد با انرژی بیشتری کار کنند.
خبرهایی از سریال طنز «خوشنام»
نجف زاده سپس با بیان این که نیمی از تصویربرداری مجموعه طنز «خوشنام» به انتها رسیده است، درباره زمان پخش سریالش، اضافه شدن بازیگران جدید تا اختتام کار، دشواری هایی که همیشه عوامل تولید «خوشنام» این روزها با کرونا پشت سر می گذارند و.... توضیح داد.
این کارگردان در گفت و گو با ایسنا درباره این که آیا سریالش از گزینه های پخش در روزهای رمضان ۱۴۰۱ است؟ اشاره کرد: شخصا از روزی که قصه را خوانده ام و کارگردانی این مجموعه به من پیشنهاد شد، به لحاظ مضمون حس کردم فضای کار خیلی می تواند به فضای رمضان نزدیک باشد، ولی این که چه تصمیمی برمبنای کنداکتور پخش گرفته شود، هنوز قطعی اعلام نشده است. بتازگی صحبت هایی برای پخش سریال با شبکه یک انجام شد اما هیچ چیزی قطعی نشده است.


«خوشنام» پتانسیل پخش در ماه رمضان را دارد
کارگردان سریال های طنز «بوتیمار» و «زوج یا فرد» درباره این که بطور معمول تلویزیون در دقیقه ۹۰ ساخت سریال های مناسبتی را شروع می کند ولی بنظر می رسد این دفعه زودتر به فکر افتاده است، توضیح داد: به هر حال ما برای ساخت آثار مناسبتی در کوتاه ترین زمان باید از تجارب گذشته مان استفاده نمائیم. به نظرم قصه «خوشنام» پتانسیل این را دارد که در ماه مبارک رمضان پخش شود و واقعاً آرزو می کنم این اتفاق بیفتد و مخاطبان هم از کارمان استقبال کنند. مجموعه های «بوتیمار» و «زوج یا فرد» هم از کارهای نوروزی شبکه سه بودند و البته در دقیقه ۹۰ تصمیم به تغییر کنداکتور گرفته شد. با این همه خداراشکر بازخوردهای خوبی گرفتیم.
کرونا با «خوشنام» چه کرد؟
نجف زاده در بخش دیگر از صحبت هایش درباره دشواری های کاری در روزهای کرونا خصوصاً برای ساخت سریال های آپارتمانی مثل «خوشنام» که در لوکیشن های سربسته ریسک بالاتری دارند، بیان کرد: یک ماه از تصویربرداری مان گذشته بود که متاسفانه باوجود رعایت پروتکل ها و از آنجا که دیر واکسیناسیون شروع شد، عوامل گرفتار کرونا شدند؛ این در حالیست که در پروژه فیلمسازی واقعاً نمی گردد بسیاری از پروتکل ها را رعایت کرد، چون بازیگران ماسک ندارند و در فاصله نزدیک به هم بازی می کنند و در یک محیط بسته حدود ۵۰ نفر چندین ساعت در کنار هم کار می کنند. ما بسیاری از عزیزان و بزرگانمان را به خاطر کرونا از دست دادیم که هر کدام برای ما سرمایه و گنجینه بودند که متاسفانه قسمتی از این اتفاقات به سبب واکسیناسیون دیر بود.کارگردان «خوشنام» اظهار داشت: در یک فضای سربسته تقریباً پنج ـ شش نفر از عزیزان ما در پروژه «خوشنام» همان اوایل کار گرفتار کرونا شدند؛ خانم ها شهره لرستانی، فریده سپاه منصور و سحر ولدبیگی و همچنین آقای حمید لولایی و حتی خودم هم مبتلا شدیم و حدود ۲۰ روز کار متوقف گردید ولی بعد از آن که بهبودی حاصل شد و واکسیناسیون قوت گرفت، هم اکنون ۵۰ روز است که کار می نماییم و امیدواریم که دیگر کرونا ما را اذیت نکند اما باز همچنان پروتکل ها را رعایت می نماییم. خدا را شکر هم الان واکسن زیاد شده و اعلام نمودند که دوز سوم هنرمندان تزریق شود؛ البته پیشکسوتان در اولویت هستند و بعد برای بقیه هنرمندان تزریق خواهد شد.
منتظریم رضا فیاضی به جمع مان بپیوندد
نجف زاده سپس با اعلان اینکه نیمی از تصویربرداری «خوشنام» به انتها رسیده است، از حضور رضا فیاضی، بازیگر پیشکسوت کشورمان که بتازگی به سبب کرونا در بیمارستان بستری و خوشبختانه مرخص شد، در این پروژه آگاهی داد.
وی اشاره کرد: به خاطر ۲۰ روزی که کارمان متوقف گردید، عقب افتادیم و تا الان ۵۰ درصد از تصویربرداری تمام شده است. ما کارمان را تابستان شروع کردیم و به لحاظ پوشش بازیگران، قصه به شکلی طراحی شده بود که بازیگران ما پوشش تابستانی داشتند و الان هم که هوا سرد شده شرایط مان سخت شده است چون باید با لباس های تابستانی کار را ادامه بدهیم. بزودی آقای رضا فیاضی به جمع بازیگران ما می پیوندد، متاسفانه فعلا ایشان درگیر کرونا هستند و امیدواریم زودتر حالشان خوب شود و همکاری اش را با ما شروع کند.


و از مکافات عمل غافل مشو، گندم از گندم بروید، جو ز جو...
نجف زاده همین طور درباره دلیل انتخاب خلاصه داستان «خوشنام» که در آن تنها آورده شده است، از مکافات عمل غافل مشو، گندم از گندم بروید، جو ز جو، توضیح داد: «خوشنام» یک ملودرام شیرین است که از زندگی نشأت گرفته؛ یعنی مثل زندگی واقعی که هم شادی دارد و هم با غم هم راه است، این کار، هم تلخی دارد و هم شیرینی. «خوشنام» همه اینها را با هم دارد و نمی گردد گفت فقط یک کار کمدی است. ما کوشیدیم موضوعات تلخ اجتماعی را با یک زبان شیرین بیان نماییم، بدین سبب به شعر «از مکافات عمل غافل مشو، گندم از گندم بروید، جو ز جو» رسیدیم. امیدواریم در زمان پخش هم کار برای بینندگان جذابیت داشته باشد. در کل قصه «خوشنام» قصه آدم هایی است که شاید بعضی وقت ها فکر می کنند همیشه فرصت برای خیلی کارها هست اما خیلی زود دیر می شود و همه ما هم این را می دانیم اما یادمان می رود. اساساً انسان نیاز به یادآوری دارد. این سریال یک ملودرام اجتماعی است که با زبان شیرین بیان می شود و اگر هم یک کار کمدی نامیده می شود، این طور است که بازیگران برمبنای موقعیت های قصه در لحظه های فان قرار می گیرند.
وی در تکمیل همین بحث افزود: ما هر آنچه را که کشت نماییم، برداشت خواهیم کرد، قصه «خوشنام» هم قصه آدمی است که در راه خوشنام شدن قرار می گیرد، منتهی مشکلاتی برایش فراهم می شود که ناشی از عملکرد خودش در گذشته بوده است.
کارگردان «خوشنام» در آخر صحبت هایش به بازدید مدیران شبکه یک سیما از این مجموعه اشاره نمود و اظهار داشت: آقای زین العابدین، مدیر شبکه یک که بطور سرزده از پشت صحنه سریال، طی روزهای اخیر بازدید کردند، به دوستان تولید ما انرژی مضاعفی دادند، امیدوار هستم حمایت های عملی هم زودتر صورت بگیرد.
به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، سریال «خوشنام» به تهیه کنندگی احمد زالی برای پخش از شبکه یک سیما درحال تولید است.
حمید لولایی، هومن حاجی عبداللهی، شهره لرستانی، رابعه مدنی، فریده سپاه منصور، سحر ولدبیگی، عباس جمشیدی فر، امیر کربلایی زاده، امیر غفارمنش، اکبر سنگی، مهرداد ضیایی، ساناز سماواتی، محمدرضا داودنژاد، کریم قربانی، سیاوش چراغی پور و... ار بازیگران این مجموعه طنز هستند.


منبع:

1400/08/29
20:24:50
5.0 / 5
652
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱