علی جون
گفت وگو با امیرحسین مجتهدی ـ كارگردان و فرزند حمید مجتهدی

دوربین مستند ایران با مرگ حمید مجتهدی خاموش نماند

دوربین مستند ایران با مرگ حمید مجتهدی خاموش نماند

علی جون: حمید مجتهدی، سازنده «مستند ایران» سال ها دوربین خودرا در زمین و آسمان ایران گرداند تا تصاویر بکرش را برای همیشه ثبت کند. او که همیشه آرزو داشت ایران را مستند کند، سرانجام تیرماه 1400 بعد از تحمل بیماری از دنیا رفت. اما «مستند ایران» را به فرزندش سپرد. امیرحسین مجتهدی که قبل از این در ساخت مستند ایران با پدرش همکاری داشت، ادامه ساخت آنرا مدتی است از استان آذربایجان غربی از سرگرفته است.


امیرحسین مجتهدی ـ کارگردان و فیلمبردار «مستند ایران» ـ در گفت و گویی با ایسنا درباره ی روند ساخت «مستند ایران» بعد از درگذشت حمید مجتهدی اظهار نمود: ما از یکم شهریور ۱۴۰۰، دو ماه بعد از درگذشت پدر، کار «مستند ایران» را باردیگر از استانهای آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل شروع کردیم.
وی افزود: «مستند ایران» مقرر است همانند کاتالوگ و دفترچه راهنمایی باشد برای توریستهایی که به مناطق مختلف سفر می کنند. نویسنده مستند ایران همچون گذشته برعهده آقای فرهاد توحیدی از دوستان قدیمی پدر است. موسیقی کار توسط آقای صادق چراغی و گویندگی کار را آقای بهروز رضوی برعهده دارند. همه این عزیزان اساتید من و از دوستان قدیمی پدر و تیم «مستند ایران» بوده و هستند و ما همان راه را ادامه خواهیم داد.
فرزند حمید مجتهدی درباره «مستند ایران» که آیا با تغییراتی در نحوه تولید همراه خواهد بود؟ اظهار نمود: من از کودکی در کنار پدر سرکار «مستند ایران» بودم، دیدمان یکی است، سوژه ها و علاقه مندی مان به ایران یکی است اما طبیعتا فیلم های حالا با فیلم های ۲۰ یا حتی ۱۰ سال پیش متفاوت می باشد. همزمان با گذشت زمان تکنولوژی پیشرفت می کرد، علم پیشرفت می کرد؛ ماهم به روز می شدیم و نسبت به قبل به روزتر هم می شویم. بدین سبب تغییرات ما مثبت و همگام با تکنولوزی روز است. همانگونه که پدر هم از فناوری روز استفاده می کردند. اما کار با همان تیم و روال گذشته ادامه دارد. اساسا این مستند با مستند دو سال قبل تفاوت هایی دارد چونکه تکنولوژی ها به روز تر شدند.
امیرحسین مجتهدی درباره آخرین حضور حمید مجتهدی در صحنه «مستند ایران» نیز گفت و توضیح داد که سال گذشته(۹۹)بخش هایی از مناطق ایران را برای ادامه ساخت مستند ایران انتخاب نموده بودند.
وی در همین زمینه تصریح کرد: بهمن ماه ۹۹ بود که من و پدر سر پروژه مشترک بودیم که ایشان تهیه کننده بودند و من کارگردان و فیلمبردار پروژه خلیج فارس که همیشه آرزو داشتند خلیج فارس را بسازند. این کار در شبکه مستند بود و کار آن بعد از این پروژه ادامه خواهد داشت. بهمن ماه درباره ی مستند ایران گفت و گو کردیم و ۱۵ استان را انتخاب کردیم که کار را شروع نماییم. پدر همان موقع گفتند که به هیچ کدام از کارها نمی رسند و متاسفانه ایشان را از دست دادیم. استانهای آذربایجان غربی، شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، زنجان و بازهم اصفهان، فارس، سیستان و بلوچستان را پس از دو سال و نیم تحقیق به جمع بندی رساندیم. با دوستان تلویزیون گفت و گو هم کردیم و قرار شد که خرداد ما استان آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل را به کارگردانی و فیلمبرداری من و تهیه کنندگی مشترک پدر و برادرم در خرداد ماه ۱۴۰۰ استارت بزنیم ولی متاسفانه نشد و یکم تیر ماه پدر فوت شدند. دوماه بعد از درگذشت پدر، با همراهی تلویزیون و طبق برنامه ریزی ادامه کار را شروع کردیم.
امیرحسین مجتهدی


منبع:

1400/09/01
16:13:29
5.0 / 5
554
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳