علی جون
علی جون
گفت وگویی به بهانه بازپخش كیمیای خیال در رادیو صبا

دوری و دوستی میکائیل شهرستانی با رادیو

دوری و دوستی میکائیل شهرستانی با رادیو

میکائیل شهرستانی که سال ها در رادیو فعالیت نموده است، درباره علت دوری چند ساله اش از این رسانه اظهار نمود: دو ـ سه سالی است که به برخی دلیلهای با رادیو همکاری ندارم. اگر شرایط مساعدی پیش بیاید و یا دوستانی که با من هم سلیقه اند و روحیه نزدیک تری به من دارند، در کنارم قرار گیرند، می توانم در رادیو باردیگر کار کنم.


برنامه «کیمیای خیال» از نخستین کتاب های صوتی است که با هنرمندی میکائیل شهرستانی و تعدادی از هنرمندان رادیو، هشت سال در رادیو جوان تولید و پخش می شد.
گوینده ثابت این برنامه به بهانه بازپخش این برنامه در القصه «رادیو صبا» درباره خاطرات اجرای برنامه «کیمیای خیال» این گونه توضیح داد: «کیمیای خیال» از برنامه هایی بود که من شخصا تمایل زیادی به اجرای آن داشتم، چون با روحیه من سازگار بود. زمانی که شبکه سه و رادیو جوان راه اندازی گردید، ایده این برنامه عنوان شد و از آن سال به بعد من همراه یک گوینده خانم رمان های زیادی را در این برنامه بازخوانی کردیم که در دو سال اول گویندگان خانم برنامه تغییر می کرد و درنهایت مهرخ افضلی به صورت ثابت در کنار من این برنامه را اجرا می کرد.
شهرستانی افزود: دراین برنامه هنگام خوانش داستان من در نقش مرد، زن و حتی برخی بچه ها گویندگی می کردم. خاطرم هست که وسایل افکت زیر پای من قرار داشت که باید در حین داستان خوانی افکت سازی هم می کردم، در کنار آن سفارش و پیشنهادهایی هم برای تهیه کننده و صدابردار برای بهتر شدن برنامه عرضه می کردم.
وی ادامه داد: تهیه کنندگی این کار در ابتدا با فرهنگ جولایی بود و پس از آن مرضیه میرسلطانی تهیه کنندگی این برنامه را بر عهده گرفت و زهرا یساقی هم بعنوان صدابردار تیم را همراهی می کرد.
شهرستانی درباره رمان هایی که در این برنامه خوانده شده، توضیح داد: از نخستین رمان هایی که در این برنامه خوانده شد میتوان به «ویکنت دو نیم شده» اثر ایتالو کالوینو، «خرمکس» اثر اتل لیلیان وینیچ و «بینوایان» اثر ویکتورهوگو اشاره نمود که بعدها من در رادیو نمایش کتاب بینوایان را به صورت نمایشی هم کارگردانی کردم.
شهرستانی درباره تاثیرگذاری کتاب های صوتی برای ماندگاری در ذهن مخاطب، اظهار داشت: اگر گوینده کتاب را به درستی بخواند و توانایی و انعطاف اجرای آنرا داشته باشد و بتواند جای شخصیت های متفاوت تیپ بگیرد و اجرا کند، رمان ها و کتاب ها می توانند در ذهن مخاطب ماندگار شوند.
وی با اشاره به اینکه از نخستین کسانی بوده که کتاب ها را به صورت صوتی برای مخاطبان خوانده، اظهار نمود: کتاب صوتی ایده جالبی برای آشنایی مخاطبان با کتاب است و به آنها فرصتی می دهد که درهر شرایطی در حین انجام کارهای ساده که احتیاج به تمرکز ندارد، رانندگی، آشپزی و... با یک کتاب آشنا گردند یا داستانی را مطالعه کرده باشند. با معرفی کتاب جذاب که به صورت صوتی درآمده اند میتوان مخاطبان را به کتاب خوانی ترغیب و علاقه مند کرد.
وی درباره نقش کتاب صوتی در افزایش سرانه مطالعه توضیح داد: متاسفانه نسل جدید در کتاب خوانی تنبل شده اند، کتاب صوتی مخاطب را تنبل می کند و مانع فرصت گذاری و صرف هزینه برای کتاب می شود، درصورتی که هزینه وقت و پول برای کتاب باید در زندگی ما قرار گیرد و جزئی از برنامه های زندگی باشد. وقتی شما کتابی را در خانه داشته باشید می توانید با تورق آن به هرقسمت از آن به سادگی دسترسی داشته باشید و با هر بار خواندن آن امکان دارد نکته جدیدی بیاموزید.
شهرستانی درباره میزان مطالعه خود هم اظهار داشت: مطالعات زیادی دارم به شکلی که گاهی تا نیمه شب به خواندن یک کتاب مشغول می شوم. ولی خواندن کتاب هایی مثل جنایت و مکافات اثر داستایفسکی، ابله ها و رمان های نویسندگان روسی و آمریکایی را ترجیح می دهم و بیشتر کتاب ها را به صورت چاپی دوست دارم، یعنی نسل من به این سبک مطالعه عادت کرده است. کتاب های گویا را برای خودم کمتر می پسندم چون نسل گذشته خلوتش با کتاب را با چیزی عوض نمی کند.
این کارگردان و هنرمند رادیو همینطور به جای خالی بعضی از کتاب ها در رادیو اشاره نمود و اظهار داشت: به نظر من کتاب هایی زیادی وجود دارد که در رادیو میتوان روی آنها کار کرد و جای خالی آنها احساس می شود که به خاطر برخی قوانین و محدودیت ها در لیست کتاب های صوتی شده قرار نگرفته اند.
شهرستانی در انتها اظهار داشت: ارزش های انسانی مرز ندارند، ما می توانیم با بهرگیری از کتاب و رمان های خارجی و گویا کردن آنها گامی در جهت کمال مخاطبان برداریم، بدون در نظر گرفتن مزربندی هایی که به مرور زمان در طول تاریخ بین انسان ها به بهانه های مختلف به وجود آمد. مرزبندی و جداسازی در مطالعه سبب ریزش مخاطب می شود.
شهرستانی درباره فعالیت هایش در دوسال اخیر توضیح داد: از کرونا هم بی نصیب نماندم و یک دوره خودم درگیر آن شدم که خدارا شکر به خیر گذشت. ولی در این دوسال مجبور شدم یک دوره تدرس و آموزشگاه را تعطیل کنم که هم اکنون کم کم با حفظ پروتکلهای بهداشتی با ظرفیت کمتری آغاز به تدریس کرده ام.
سری داستان های «کیمیای خیال» هر روز ساعت ۱۲ با گویندگی میکائیل شهرستانی و مهرخ افضلی در چارچوب برنامه القصه از «رادیو صبا» بازپخش می شود.1400/09/17
10:12:13
5.0 / 5
593
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
علی جون - سرگرمی و طنز