علی جون
یك كارشناس روابط بین الملل عنوان كرد

پرس تی وی برخلاف دور قبل با تیم فعلی مذاکره کننده همسو است

پرس تی وی برخلاف دور قبل با تیم فعلی مذاکره کننده همسو است

به گزارش علی جون کارشناس روابط بین الملل با تاکید بر همسویی تفکرات تیم فعلی مذاکره کننده با شبکه پرس تی وی، به نقش ممکن این شبکه در روند این دور از مذاکرات اشاره نمود و اظهار داشت: دیپلمات های ما از ظرفیت های پرس تی وی غافل نشوند.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، عبدالرضا فرجی راد ـ کارشناس مسائل بین الملل ـ با اعلان اینکه شروع مذاکرات قدم مثبتی است که پس از پنج ماه وقفه برداشته شد، اظهار داشت: دور اول با یک ارزیابی مثبتی از طرف روسی ها، اروپایی ها مواجه گردید. من فکر می کنم طرف آمریکایی تعهداتی نسبت به برداشتن تحریم های ایرانی خواهد داد، از آن طرف ایران برای رسیدن به توافق مصمم است؛ البته موانع بزرگی مانند راستی آزمایی، برداشتن تمام تحریم ها و ارائه تضمین در پیش رو است که همه این ها راهکار مختص به خودرا دارد و راه ها بسته نیست.
وی با عنایت به این که در دور قبلی مذاکرات پرس تی وی نقش تعیین کننده ای را ایفا کرد، اظهار داشت: پرس تی وی و تیم مذاکره کننده در دوره قبل با یکدیگر هماهنگ نبودند، اختلافاتی بینشان بود، اما چون تیم مذاکره کننده فعلی از نظر تفکری با این رسانه همسو است بنظر می رسد که کمک خوبی می تواند برای دستگاه دیپلماسی باشد و دیپلمات های مذاکره کننده نباید از آن غافل شوند. از آنجا هم که پرس تی وی بیشتر برای خارج از مرزها خبر و تحلیل ارائه می دهد، باید تلاش کند که جذابیتش بیشتر شود و این جذابیت ها هم بوسیله برنامه های گوناگون و متنوع به وجود می آید. گفتگو با مذاکره کنندگان ایرانی و غیرایرانی جذابیت این شبکه را دوچندان می کند. طبیعتا وقتی شنوندگان و بینندگان نظرات دو طرف را می شنوند خودشان می توانند تحلیل بهتر و درست تری را عرضه کنند، بدین طریق هم جذابیت پرس تی وی بیشتر می شود و هم اعتمادسازی صورت می گیرد.
فرجی راد به برخی پتانسیل های این شبکه اشاره نمود و اضافه کرد: پرس تی وی شبکه ای است با مشخصات ایرانی و متعلق به صداوسیما جمهوری اسلامی ایران که در خارج از کشور دوستان و دشمنان ویژه خودش را دارد. کشورهای غربی طبیعتا اعتماد به اخبار و تحلیل های پرس تی وی ندارند. دوستان انقلاب در کشورهای همجوار یا مسلمانانی که با زبان انگلیسی آشنا هستند، اعتماد بیشتری به این شبکه دارند؛ در نهایت مشکلاتی برای این شبکه ایجاد کردند و محدودیت هایی اعمال شد که در کار این شبکه خلل ایجاد کرد.
وی افزود: پرس تی وی در اخبار و تحلیل هایش دقیق و شفاف است و باید این مقوله را تقویت کند تا مخاطب بیشتری جذب نماید، هم اکنون در عصر رسانه هستیم و هر کشور بتواند رسانه قوی تری ارائه کند، می تواند جایگاه دیپلماتیکی بهتری هم در میان کشورهای دیگر داشته باشد.
این تحلیلگر به نقاط قوت این شبکه برون مرزی ایران اشاره نمود و اظهار داشت: نقاط قوت این شبکه در این است که می تواند در بیرون از مرزها موثر باشد و این نکته بسیار مهمی است. امروزه می بینیم که رسانه ها و شبکه های جهانی چگونه بر سیاست بین الملل تاثیر می گذارند. پرس تی وی می تواند با شفافیتی که دارد به خنثی سازی اخبار این دست از شبکه ها بپردازد و بر روابط ایران با کشورهای دیگر اثر مثبت بگذارد. حتی می تواند با تبلیغات رسانه ای اثری مثبت بر کشورهایی که با آنها مشکل داریم، داشته باشد. سعودی ها با یک حاکمیت دیکتاتوری و غیردموکراتیک، توانسته اند با کمک رسانه، بیشتر کشورهای عربی را به خود جذب کنند، یا بطور مثال شبکه الجزیره یک کشور کوچک با جمعیت ۲۵۰ هزار نفری می بینیم که تا چه اندازه موثر است. من فکر می کنم پرس تی وی وجودش حیاتیست و این مخاطبی که هم اکنون دارد، باید حفظ شود، اما برای کشور ایران با ۸۴ میلیون جمعیت در داخل و هفت میلیون در خارج از کشور و میلیونها کشور دیگری که مشتاق فرهنگ و تمدن ایران هستند، باید بیش از این مخاطب داشته باشد.
فرجی راد در آخر تصریح کرد: پرس تی وی در وهله اول باید آماری از میزان مخاطبانی که دارد به دست بیاورد و بر طبق آن بررسی کند که نیاز مخاطب از شبکه ای که از جمهوری اسلامی ایران برنامه پخش می کند، چیست؛ پرس تی وی به جهت اینکه از رشد بیش از پیش شبکه های بین المللی جا نماند باید به تقویت خود بپردازد و هم راستا با آنها رشد کند.
منبع:

1400/09/24
13:11:04
5.0 / 5
612
تگهای خبر: اثر , برنامه , دستگاه , رسانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴