علی جون

استاد مسلم روزنامه نگاری قلم از دست گذاشت

استاد مسلم روزنامه نگاری قلم از دست گذاشت

به گزارش علی جون استاد دکتر صدرالدین الهی از بزرگان روزنامه نگاری نوین ایران نویسنده، مترجم و از پایه گذاران پاورقی نویسی در کشور بعد از سال ها قلم زدن در مطبوعات و کوشش برای آموزش دانشجویان رشته روزنامه نگاری، روز گذشته در ۸۷ سالگی در غربت چشم از جهان فروبست و ابدی شد.به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، رضا قوی فکر روزنامه نگاری که از شاگردان استاد در دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی بوده است و با معرفی وی کار روزنامه نگاری را در روزنامه کیهان شروع کرد ه است، ضمن تایید خبر درگذشت دکتر الهی اظهار داشت: «خانم عترت گودرزی همسر استاد روز گذشته خبر درگذشت ایشان را چنین تایید نمود، " اندوه از دست دادن یار و همسفر ۶۳ ساله زندگیم فراموش نشدنی است به امید روزی که به او بپیوندم لحظه ها را می شمارم.»

قوی فکر در ادامه اظهار داشت: «دکتر الهی که استاد محبوب روزنامه نگاری در دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی بود در ۱۳ آذر ماه سال ۱۳۱۳ درمحله عود لاجان تهران به دنیا آمد. عشق به حرفه روزنامه نگاری در سال آخر دبیرستان او را به روزنامه کیهان کشاند. خیلی زود پیشرفت کرد و برای تکمیل تحصیلاتش به فرانسه رفت در آنجا چندین مدرک دکترا گرفت اما خویش را همواره فقط روزنامه نگار می دانست.»

او از شاخص ترین روزنامه نگاران ایرانی است که تا اخرین نفس نوشت و نوشت. دکتر الهی عاشق روزنامه نگاری بود. اوکه از پایه گذاران گزارش نویسی مطبوعاتی در ایران بود مجله کیهان ورزشی را بعد از بازگشت از فرانسه و تحصیل در رشته جامعه شناسی ورزش با همکاری زنده یاد کاظم گیلانپور بنیاد نهاد. دکتر الهی در سال ۵۷ برای طی یک دوره مطالعاتی به امریکا رفت و همانجا اقامت گزید.

استاد دکتر صدرالدین الهی در غربت هم از پای ننشست و ضمن نوشتن مقالات مختلف در زمینه های متنوع روزنامه نگاری چندین کتاب تحت عنوان: طفل صد ساله ای به نام شعر نو گفتگو بانادر نادر پور - سید ضیا مرد اول یا دوم کودتا - باسعدی در بازار چه زندگی - دوری ها ودلگیری ها و نقد بی غش درباره گفتگو با دکتر ناتل خانلری نوشت.

یاد این استاد بی بدیل روزنامه نگاری ایران همواره در خاطره ها ماندگار است. قوی فکر نایب رییس انجمن پیشکسوتان مطبوعات در انتها اعلام نمود: انجمن پیشکسوتان مطبوعات درگذشت تاسف بار دکتر صدر الدین الهی را به همسر، فرزندان و اهالی عرصه مطبوعات تسلیت می گوید.

1400/10/09
17:50:10
5.0 / 5
573
تگهای خبر: آموزش , شعر , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان علی جون