علی جون

ساترا گزارش ارزیابی رسانه های کاربرمحور را منتشر نمود

ساترا گزارش ارزیابی رسانه های کاربرمحور را منتشر نمود

علی جون: سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر (ساترا)، جزئیاتی از گزارش ارزیابی محتوایی و رتبه بندی رسانه های کاربرمحور را منتشر نمود.


به گزارش علی جون به نقل از روابط عمومی ساترا، در همین راستا ۱۳ رسانه کاربرمحور دارای مجوز «ام پی فور»، «ارمغان راه طلایی»، «آپارات»، «تماشا»، «دالفک»، «دیدستان»، «راش تی وی»، «آی فیلو»، «مهر»، «نمایش»، «نماشا»، «ویدانه» و «یوزیت» ارزیابی شده اند و «روبیکا»(بخش روبینو) فقط مورد ارزیابی محتوایی قرار گرفته است.
در بخش ارزیابی محتوایی باتوجه به بحث اولویت محتوا نسبت به سرویس در بازار صوت و تصویر فراگیر، فقط شش رسانه فعال با تعداد کاربر بسیار بالا مورد ارزیابی قرار گرفته اند؛ در قسمت ارزیابی سرویس، رسانه هایی ارزیابی شده اند که دارای مجوز فعالیت از ساترا هستند؛ در بخش ارزیابی کلی، پنج رسانه مشترک در هر دو ارزیابی محتوا و سرویس، مورد بررسی قرار گرفته اند که «روبیکا»(بخش روبینو) به سبب عدم مجوز، از ارزیابی کلی حذف گردیده است.
در ارزیابی «فراوانی تعداد تخلفات محتوایی در رسانه های کاربرمحور»، شش رسانه کاربرمحور «آپارات»، «دالفک»، «تماشا»، «نمایش»، «روبیکا»(بخش روبینو) و «نمایش» مورد ارزیابی قرار گرفته اند و طبق آن، «آپارات» کمترین و «نماشا» بیشترین تعداد تخلف را داشته اند.
همین طور در ارزیابی «امتیاز منفی نهایی رسانه های کاربرمحور»، شش رسانه کاربرمحور «آپارات»، «دالفک»، «تماشا»، «نمایش»، «روبیکا»(بخش روبینو) و «نماشا» بررسی شده اند که در نتیجه «آپارات» پایین ترین امتیاز منفی و «نماشا» بالاترین امتیاز منفی را به خود اختصاص داده اند.
در حوزه «رتبه بندی رسانه های کاربرمحور از منظر سرویس»، ۱۳ رسانه کاربرمحور رتبه بندی شده اند که «آپارات» در رتبه نخست جای دارد و «ارمغان راه طلایی» در انتهای جدول و رتبه ۱۳ قرار گرفته است.
نتیجه گیری کلی و نهایی این گزارش در بخش «نتایج ارزیابی (محتوا و سرویس) و رتبه بندی رسانه های کاربرمحور» از میان پنج رسانه کاربرمحور «آپارات»، «دالفک»، «تماشا»، «نمایش» و «نماشا» به انجام رسیده که در نهایت رسانه کاربرمحور «آپارات» در جایگاه اول و «نماشا» پایین ترین رتبه را کسب کرده است.
بر طبق این خبر، گزارش «ارزیابی رسانه های کاربرمحور»، دارای سه بخش اصلی با عناوین «چیستی رسانه کاربرمحور و مداخلات تنظیم گری»، «ارزیابی محتوایی و سرویس در رسانه های کاربرمحور» و «گزارش رسیدگی به پرونده صدور مجوز نماشا» است. هر یک از این بخش های اصلی، حاوی توضیحات و جزئیاتی از نحوه عملکرد و ارزیابی ساترا از رسانه های کاربرمحور است؛ از آن جا که «نماشا» در میان رسانه های کابرمحور ارزیابی شده، پایین ترین رتبه را به خود اختصاص داده بعنوان نمونه و بصورت یک گزارش مجزا، پیوست گزارش اصلی شده است.
طبق گزارش پخش شده، ارزیابی محتوایی ساترا از رسانه های کاربرمحور شامل سرفصل هایی همچون انواع مسئولیت پلتفرم، مدل ارزیابی جامع رسانه های کاربرمحور، ارزیابی پروسه رسانه های کاربرمحور(فرآیند کشف تخلف و شیوه اعمال مقررات)، ارزیابی خروجی رسانه های کاربرمحور و پیشنهادهای سیاستی برای بهبود وضعیت رسانه های کاربرمحور است. همین طور ارزیابی تبلیغات و تخلفات، رتبه بندی و... ازجمله سرفصل های ارزیابی سریع رسانه های کاربرمحور از منظر سرویس، است.
طبق این گزارش، رسانه های کاربرمحور رسانه هایی هستند که امکان بارگذاری، اشتراک گذاری و ارائه محتوای صوتی و تصویری توسط کاربران را برای عموم فراهم می کنند. ابزار نظارتی آنها برای ساماندهی محتوا بصورت خودکار، دستی یا الگوریتمی است. این رسانه ها بر بستر شبکه های ارتباطات الکترونیک قرار دارند و کارکرد اصلی شان اشتراک گذاری ویدیو برای عموم است؛ همین طور رسانه های کاربرمحور امکان بارگذاری محتوا را برای کاربران فراهم می کنند پس ریسک بارگذاری و انتشار محتوای نامناسب بالاتر می رود. بدین جهت توجه رسانه به بهبود صلاحیت محتوایی پیشینی، در کنار کوشش برای کشف محتوای انتشار یافته بصورت پسینی لازم است.
منبع:

1400/10/12
13:27:10
5.0 / 5
611
تگهای خبر: ابزار , رسانه , شبكه , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵