علی جون
علی جون
در گزارش علی جون مطرح شد؛

رشد ۶۱ درصدی اعتبار سکونتگاه های غیر رسمی

رشد ۶۱ درصدی اعتبار سکونتگاه های غیر رسمی

به گزارش علی جون رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران از رشد ۶۱ درصدی اعتبار در ارتباط با سکونتگاه های غیر رسمی اطلاع داد و اظهار داشت: عدالت دسترسی به خدمات باید در این مناطق مورد توجه جدی قرار گیرد.سید حسن موسوی چلک در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: یکی از موضوعات دارای اولویت در کشور که جزو پنج مساله اجتماعی است، حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیر رسمی یا محله های ناکارآمد شهری است.
وی اضافه کرد: سال قبل اعتبارات در ارتباط با این بخش روند کاهشی نگران کننده ای داشت و حدود ۴۹۰ میلیارد تومان اعتبار پیشبینی شده بود و تا آخر سال مشخص می شود چه میزان از این بودجه تخصیص یافت. البته طبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس و کارشناسان اجتماعی این نگرانی وجود دارد که تمامی بودجه برای سکونتگاه های غیر رسمی اختصاص پیدا نکند.
موسوی چلک در مورد اعتبار بودجه ای ۱۴۰۱ اظهار داشت: در لایحه بودجه کل کشور، ۷۸۹ میلیارد تومان به سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه نشینی اختصاص یافته که از رشد حدود ۶۱ درصدی برخوردار بوده است. در کنار افزایش این رشد، بخش هایی از بودجه های در ارتباط با صدمه های بافت های فرسوده هم می تواند مشمول این مورد شود چون که بخشی از آنها در تبصره اختصاص یافته و از شفافیت لازم برخوردار نبوده است.
در لایحه بودجه کل کشور، ۷۸۹ میلیارد تومان به سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه نشینی اختصاص یافته که از رشد حدود ۶۱ درصدی برخوردار بوده است رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اظهار داشت: در لایحه بودجه سال جاری شفافیت موضوعی، کمتر و بعضی از ردیف ها تجمیع شده و تحلیل دقیق لایحه بودجه بر مبنای موضوعات دشوار می باشد اما به صورت مشخص آنچه در لایحه بودجه سال جاری آمده، رشد خوبی را نشان داده است. با عنایت به گستردگی کار و جمعیت قابل توجه که در مناطق ناکارآمد شهری سکونت دارند و همینطور با عنایت به نگرانی هایی که نسبت به گسترش این نوع مناطق وجود دارد، طبیعتاً انتظار می رود که بتوان برنامه های اثربخش تری با فراگیری بیشتری داشت و بتوان کفایت، پایداری و فراگیری برنامه ها را در کنار اثربخشی آنها داشته باشیم.
وی اضافه کرد: آنچه صورت گرفت به نسبت میانگین رشد بودجه در بخش صدمه های اجتماعی که ۱۲.۲ درصد بود، اتفاق خوبی است و نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که باید مطالبه گری در کنار افزایش بودجه وجود داشته باشد.

موسوی چلک اظهار داشت: همیشه در بودجه بافت های فرسوده این نگرانی برای ما در حوزه کارشناسی ایجاد می شود که وقتی بافت فرسوده مطرح می شود، بیشتر ساختمان، خیابان و ظاهرسازی محور قرار می گیرد درحالی که باید به دنبال توسعه کیفی و کمی خدمات عمومی همچون خدمات اجتماعی در این مناطق باشیم.
وی اضافه کرد: امیدواریم که بعد از تصویب این لایحه و تبدیل آن به قانون، سازمان برنامه و بودجه و دستگاههای مختلف، برنامه های حوزه اجتماعی را فراموش نکنند. اگر برنامه های این حوزه بدون پیوست اجتماعی و فرهنگی باشد و بدون توجه به تسهیل دسترسی مردم به خدمات عمومی باشد، طبیعتاً اثرگذاری لازم را نخواهد داشت.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ابراز امیدواری کرد؛ توجه و اهتمام در دولت سیزدهم برای تقویت برنامه ها وجود داشته باشد و همینطور برای تقویت برنامه های در ارتباط با این حوزه، عدالت در دسترسی به امکانات و خدمات اجتماعی در این مناطق مورد توجه قرار گیرد.


منبع:

1400/10/16
19:39:30
5.0 / 5
523
تگهای خبر: اثر , برنامه , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
علی جون - سرگرمی و طنز