علی جون

رد ادعای صداوسیما توسط وزارت ورزش

رد ادعای صداوسیما توسط وزارت ورزش

بتازگی سازمان صداوسیما ادعا نمود که درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی در سال 99 بصورت کامل به حساب خزانه داری کل کشور واریز شده است؛ ادعایی که توسط یکی از مسئولان وزارت ورزش رد شد.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، بتازگی یکی از مسئولان سازمان صداوسیما مدعی شده که درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی در سال ۹۹ بصورت کامل به حساب خزانه داری کل کشور واریز شده است. وی همین طور اعلام نمود در سال ۱۴۰۰ نیز قسمتی از درآمدهایی که بابت این مساله پیش بینی و وصول شده، به حساب خزانه پرداخت شده است.
مصطفی محمدی، رئیس مرکز طرح، برنامه و بودجه سازمان صدا و سیما در ارتباط با آخرین وضعیت پرداخت درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی به ردیف درآمدی شماره ۱۴۰۱۸۴ نزد خزانه داری کل کشور اظهار داشته بود: در بودجه سال ۹۹ و ۱۴۰۰ بخشی به نام حق پخش داشتیم؛ در بودجه سال قبل عددی که توسط دولت و مجلس شورای اسلامی تکلیف شده بود بصورت کامل توسط سازمان صدا و سیما پرداخت شده و در سال ۱۴۰۰ نیز قسمتی از درآمدهایی که بابت این مساله پیش بینی و وصول شده، به حساب خزانه پرداخت شده است.
وی همین طور اظهار داشته بود: طبق اطلاع در سال ۹۹، قسمتی از این منبع درامدی باید توسط وزارت ورزش و جوانان تامین می شد که در دولت قبل هیچ عددی تامین نشد و در دولت جدید و سال ۱۴۰۰ نیز هنوز اطلاع دقیقی از این مورد نداریم. سازمان صدا و سیما به تمام تکالیف قانونی خود در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ عمل کرده است.
این درحالی است که یک مقام مسئول در وزارت ورزش و جوانان در گفت و گو با ایسنا اعلام کرده وزارت ورزش و جوانان از محل حق پخش درآمدی ندارد که به حساب خزانه داری کل کشور واریز نماید. با استناد بند (پ) ماده (۹۲) قانون برنامه ششم توسعه، صداوسیما باید درآمدهایی که از محل حق پخش تلویزیونی به دست می آورد را به نسبت ۳۰ به ۷۰ به حساب خزانه واریز نماید.
او همین طور گفته است امسال سازمان صداوسیما طی دو مرحله پولی را به حساب خزانه داری کل کشور واریز کرده اما سازمان برنامه هنوز تخصیصی نداده است. در مرحله اول ۲۵ میلیارد تومان واریز شده که ۳۰ درصد معادل ۷.۵ میلیارد تومان آن سهم وزارت ورزش و جوانان است و طبق آخرین اطلاعات حدود ۱۲ میلیارد تومان دیگر نیز در مرحله دوم واریز شده است اما هنوز اطلاع دقیقی در ارتباط با واریزی دوم نداریم.
این مقام مسئول در وزارت ورزش و جوانان با اشاره به این که در سال ۹۹ هیچ پولی از محل درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی به حساب خزانه داری کل کشور واریز نشده است، اشاره کرد: در سال ۹۹ هیچ مبلغی به وزارت ورزش و جوانان پرداخت نشده و پرونده سال ۹۹ بسته شد و هیچ مبلغی را واریز نکردند.
قبل تر بنا بر اعلام ژاله فرامرزیان، معاون سابق توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان، با وجود این که سازمان صداو سیما در سال ۹۹ مکلف به واریز درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی نزد خزانه داری کل کشور بود اما ریالی از مبلغ تعیین شده را واریز نکرد و باتوجه به اتمام سال، پرونده این پرداخت به وزارت ورزش و جوانان بسته شد.
همین طور بنا بر اعلام وی به ایسنا، سازمان صداوسیما از شروع سال ۱۴۰۰ تا مهرماه، اقدام به واریز درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی به ردیف درآمدی شماره ۱۴۰۱۸۴ نزد خزانه داری کل کشور نکرده است.
همین طور دیوان محاسبات کشور در گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ کل اعلام نمود که سازمان صداوسیما مبلغی از درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به حساب خزانه داری کل کشور واریز نکرده است و گزارش این دیوان مهر تاییدی بر اعلام وزارت ورزش و جوانان در خصوص عدم پرداخت مطالبات ورزش ایران از طرف سازمان صداوسیما و از محل درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی بود و نشان داد که از ۱۵ میلیارد تومانی که این سازمان باید به ورزش کشور جهت تخصیص به رشته های مختلف (متناسب با سهم) پرداخت می کرده، ریالی پرداخت نشده است!
به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، برای نخستین بار، برمبنای قانون بودجه سال ۱۳۹۹ مشخص شد که به استناد بند (پ) ماده (۹۲) قانون برنامه ششم توسعه، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف هستند درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به ردیف درآمدی شماره ۱۴۰۱۸۴ نزد خزانه داری کل کشور واریز نمایند. وجوه واریزی از محل ردیف ۴۹-۵۳۰۰۰۰ مندرج در جدول شماره (۹) این قانون به نسبت ۳۰ درصد در اختیار وزارت ورزش و جوانان (برای کمک به فدراسیون های مربوطه) و ۷۰ درصد در اختیار سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد. در این قانون، همین طور درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی موضوع بند (پ) ماده ۹۲ قانون برنامه ششم توسعه در ردیف ملی ۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته که بر این اساس سهم سازمان صداوسیما ۳۵ و سهم وزارت ورزش ۱۵ میلیارد تومان تعیین شد.
همین طور برمبنای قانون بودجه سال ۱۴۰۰، درآمد حاصل از تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی ۱۵۰ میلیارد تومان برآورد شد که باید به نسبت ۳۰ به ۷۰ بین وزارت ورزش و جوانان و سازمان صدا و سیما تقسیم شود، بدین سبب سهم وزارت ورزش و جوانان از سهم تبلیغات ناشی از پخش مسابقات ورزشی که ۱۵۰ میلیارد تومان برآورد شده برمبنای قانون بودجه سال ۱۴۰۰ معادل ۳۰ درصد است که برابر ۴۵ میلیارد تومان می شود و طبق قانون بودجه، امسال صدا و سیما باید این مبلغ را به ورزش ایران پرداخت کند.1400/11/01
12:22:30
5.0 / 5
525
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳