علی جون
علی جون
رئیس سازمان حج و زیارت خبر داد؛

آغاز سفرهای نوروزی عتبات از 24 اسفند

آغاز سفرهای نوروزی عتبات از 24 اسفند

رئیس سازمان حج و زیارت، از آغاز سفرهای نوروزی عتبات از ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ اطلاع داد.به گزارش علی جون به نقل از مهر، سیدمحمدصادق حسینی، در مراسم تودیع و معارفه رؤسای سابق و جدید سازمان حج و زیارت که امروز یکشنبه ۲۴ بهمن در تالار اجتماعات سازمان حج و زیارت برگزار شد، به اهمیت اعتماد مردم به سازمان حج و زیارت اشاره نمود و اظهار داشت: ما متولی هستیم و سرمایه ما سرمایه اجتماعی است که باید از آن حمایت و صیانت کرد. گاهی شاید ما راضی نیستیم ناموس خویش را با برادرمان به سفر ۱۰ روزه بفرستیم، اما مردم ناموس خویش را یک ماه به کارگزاران ما در حج می سپارند. بنابراین، باید از این سرمایه صیانت نماییم.
وی با اشاره به اینکه ارتقای فرهنگ زیارت هم مهم می باشد، اضافه کرد: ملت ما، ملتی مذهبی است و در سالهای اخیر به خاطر تحریم های ظالمانه ارزش پول ملی بسیار کاسته شده است، اما بمحض برقراری سفر عتبات بسیاری ثبت نام کردند. این امر در حالی است که شرط کربلا استطاعت نیست و عشق است. یکی طلا و دیگری فرش زیر پایش را می فروشد تا بتواند به زیارت عتبات برود. ما سالانه بیشتر از ۲ میلیون زائر عتبات به غیر از ایام اربعین داشتیم که باید به آن دقت کنیم و در حفظ این سرمایه بکوشیم. ما هم وظیفه خود می دانیم که از این سرمایه صیانت کرده و فرهنگ زیارت را توسعه دهیم.
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه زیارت بخشی از قدرت نرم به حساب می آید، خاطرنشان کرد: طبق گزارش و آمارها، ناهنجاری اجتماعی در بعضی استان ها که به معنویت توجه بیشتری دارند، بسیار محدود است. بر همین اساس، اگر به فرهنگ زیارت و ارتقای معنویت کمک نماییم، از قدرت نرم و تأثیری ایران در داخل و خارج کشور هم صیانت کرده ایم.
هزینه های سفر زیارتی را کاهش می دهیم
وی ضمن اشاره به جایگاه فرهنگ حسینی برای رسیدن به معنویت بیشتر در جامعه اظهار داشت: یکی از دانشمندان قرن بیستم می گوید امپراطوری غرب با قدرت تسلیحاتی سرنگون نمی گردد، اما فرهنگی که در خاورمیانه شکل گرفته و کربلا و شهادت حسینی محور آن است، می تواند فرهنگ غرب را شکست دهد.
حسینی ضمن اشاره به این که در فرهنگ حسینی ایثار و شهادت طلبی وجود دارد، خاطرنشان کرد: کشوری که فرهنگ خاندان علیهم السلام در آن نهادینه شود، شکست ناپذیر می شود. حس عدالت طلبی و خداجویی مردم و توجه رهبری به تعالی فرهنگ اسلامی و خاندان علیهم السلام، کار را برای ما آسان تر کرده است.
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه نقشه راه ما بیانات رهبر معظم انقلاب در این حوزه است، اضافه کرد: ما منشوری بعنوان نقطه راه خود از بیانات رهبری در این حوزه تدوین و آنرا دنبال می نماییم.
وی به عرصه حج تمتع و عمره مفرده هم اشاره نمود و اظهار داشت: در حوزه حج ما قدرت مانور نداریم؛ چون که پذیرش دست طرف سعودی است. اما در عرصه عتبات دست ما بازتر است. ازاین رو تلاش می نماییم تا زیارت را برای همه آسان نماییم.
حسینی ضمن اشاره به تاکید رئیس جمهور به سفر آسان تصریح کرد: ما تلاش می نماییم تا هزینه سفر نصف شود. با آغاز سفر زمینی عتبات که البته اعلام شده از آغاز ماه شعبان محقق می شود، هزینه ها کاهش خواهد یافت.
رئیس سازمان حج و زیارت به پیشبینی تنوع سفرهای زیارتی عتبات اشاره نمود و اضافه کرد: ما سفر کوتاه و ارزان را اجرایی خواهیم کرد تا هر کسی با هر سلیقه بتواند به این سفر مشرف شود. علاوه بر این، سفر سوریه هم گسترش خواهیم داد. حالا در هفته حدود سه کاروان با ظرفیت های ۲۵ و ۵۰ نفره اعزام می شوند که در مجموع ۱۰۰ نفر در هفته به سوریه سفر می کنند. اما ما تلاش می نماییم تا قبل ماه رمضان همه متقاضیان به این سفر که پیش ثبت نام کرده اند، به زیارت حرم حضرت زینب سلام الله علیها مشرف شوند.
آغاز سفرهای نوروزی عتبات از ۲۴ اسفند
وی با اشاره به اینکه ۳۰ بهمن هم ثبت نام سفر نوروزی عتبات شروع می شود، اظهار داشت: تلاش می نماییم تا به بهترین نحو این سفرها اجرایی شود تا دیگر مشتاقی نباشد که نتواند به این سفر معنوی مشرف شود. طبق برنامه ریزی سفرهای نورزی از ۲۴ اسفند شروع می شود و تا ۱۵ فروردین ادامه دارد که درحال برنامه ریزی هستیم تا اعزام حداکثری به عتبات و سوریه داشته باشیم.
رئیس سازمان حج و زیارت ضمن اشاره به سفر حج تمتع خاطرنشان کرد: ما در تلاش هستیم تا با وجود این که طرف سعودی درباره وضعیت حج تمتع اطلاع رسانی نکرده است، سناریوهای مختلف را بررسی و آمادگی لازم را برای این سفر معنوی کسب نماییم.


منبع:

1400/11/26
11:20:52
5.0 / 5
622
تگهای خبر: برنامه , فرهنگی , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز