علی جون
در گزارش علی جون مطرح شد؛

بلاتکلیفی واگذاری سهام ۸۹ هزار میلیاردی در روزهای آخر سال

بلاتکلیفی واگذاری سهام ۸۹ هزار میلیاردی در روزهای آخر سال

رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران اظهار داشت: با وجود این که در ایام پایانی سال قرار داریم اما هنوز تکلیف واگذاری سهام 89 هزار میلیارد تومانی به تامین اجتماعی مشخص نشده است.علی دهقان کیا رییس کانون بازنشستگان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر درباب واگذاری سهام ۸۹ هزار میلیارد تومانی که قرار بود امسال به سازمان تامین اجتماعی واگذار شود اظهار داشت: قرار بود امسال قسمتی از بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت گردد که از این محل اعتباری نیز برای همسان سازی حقوق بازنشستگان اختصاص داده شود اما تا به امروز هنوز هیچ تغییر و تحول قطعی درباب واگذاری ۸۹ هزار میلیارد تومان سهام به این سازمان انجام نشده است.
وی با اشاره به این که برای همسان سازی امسال حقوق بازنشستگان صد هزار میلیارد تومان وام گرفته ایم اظهار داشت: می خواستیم قسمتی از این سهام را برای متناسب سازی هزینه نماییم اما متأسفانه دولت هنوز آنرا پرداخت نکرده است.
رئیس کانون بازنشستگان تهران اشاره کرد: در دولت گذشته برخی از شرکت های ورشکسته به تامین اجتماعی واگذار شد که باوجود سرمایه گذاری که برای آنها صورت گرفت اما هنوز به سوددهی نرسیده اند.
به گفته وی دولت فعلی نیز سه شرکت را باوجود قیمت کارشناسی که برای آنها در نظر گرفته شد ۸ هزار میلیارد تومان بالاتر از قیمت می خواهد به ما واگذار کند.
وی اظهار داشت: ۳۸ درصد سهام مجتمع صنعتی اسفراین که قیمت کارشناسی آن ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است به قیمت ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، ۴۰ درصد سهام شرکت لوله گستر اسفراین با قیمت کارشناسی هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان که ۳ هزار و ۷۷۰ میلیارد تومان قیمت گذاری شده مقرر است به ما واگذار کنند.
دهقان کیا اظهار داشت: همین طور ۱۵ درصد شرکت اپال با قیمت کارشناسی ۶ هزار میلیارد تومان را با قیمت ۹ هزار میلیارد تومان می خواهند واگذار کنند و در مجموع برای این ۳ شرکت ۸ هزار میلیارد تومان بالاتر از قیمت کارشناسی در نظر گرفته اند.
دهقان کیا اظهار داشت: برخی از این شرکتها زیان ده هستند این در حالیست که سهامداران تامین اجتماعی ۴۳ میلیون بیمه شده هستند که ۱۴ میلیون نفر آنها کارگر و ۴ میلیون بازنشسته و همین طور ۱۸ میلیون نفر نیز سهامداران بین نسلی را شامل می شوند که ۸۰ درصد مجموعه نفرات ما با دریافت حداقل حقوق، با مشکلات فراوانی مواجهند و این که دولت بخواهد کسری خودرا از حقوق این افراد تامین کند درست نیست و ما مطمئن هستیم که رییس جمهور در جریان این کار نیست.
رئیس کانون بازنشستگان تهران با تاکید بر این که شرکت هایی که به صندوق های لشکری و کشوری واگذار شده اند بورسی و سود ده هستند اظهار داشت: این در حالیست که خیلی از شرکت هایی که مقرر است به ما واگذار کنند نه بورسی هستند و نه سود ده که مقرر است بالاتر از قیمت تمام شده به ما واگذار شود.
وی اشاره کرد: برای حل این مشکل با نمایندگان مجلس صحبت کرده ایم و اوایل هفته آتی نیز با معاونت اجرائی رییس مجلس جلسه ای برگزار و شکایت خودمان را از این طریق پیگیری خواهیم کرد.
دهقان کیا اظهار داشت: اگر نتوانیم تا اختتام امسال از این سهام استفاده نمائیم دیگر آنرا در سال آینده به ما نمی دهند. این در حالیست که برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان وام با بهره ۳۵ درصد از بانک گرفته ایم. بدین سبب از رییس جمهور انتظار داریم شرکت های سود ده و بورسی را به ما بدهند که ما بتوانیم از محل سود آنها منابع پایداری را برای مناسب سازی حقوق بازنشستگان داشته باشیم و انتظار داریم آقای رییس به این مساله ورود کند.
رئیس کانون بازنشستگان تهران اظهار داشت: پیشنهاد کرده ایم که این سه شرکت ضررده را حذف و به ازای مجموع سهام آنها دو شرکت دیگر به ما بدهند که یکی از پیشنهادات ما ۳ درصد از سهام صنایع پتروشیمی خلیج فارس است و همین طور ۵.۳ درصد از سهام پالایشگاه نفت امام خمینی که این دو سهام را می توان جایگزین سه شرکت قبلی کرد.
وی اضافه کرد: از رییس جمهور، دکتر مخبر و کمیته واگذاری سازمان خصوصی سازی می خواهیم که مسئله واگذاری سهام را برطرف کنند تا تامین اجتماعی و بیمه شدگانش به مشکل برنخورند.


1400/12/19
14:33:16
5.0 / 5
501
تگهای خبر: سرمایه گذاری , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵