علی جون
علی جون

نظر وزیر کار درباره افزایش حقوق و دستمزد کارگران

نظر وزیر کار درباره افزایش حقوق و دستمزد کارگران

علی جون: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برخی زوایا و جنبه های افزایش حقوق و دستمزد کارگران را تشریح نمود.به گزارش علی جون به نقل از مهر، حجت الله عبدالملکی در برنامه زنده تلویزیونی شبکه خبر درباره مصوبه شورای عالی کار اظهار نمود: پس از یک جلسه ۱۴ ساعته و گفت وگوهایی مفصل و تا حدودی جنجالی و چالشی بین نمایندگان جامعه کارگری و کارفرمایی، حداقل های دستمزد برای سال ۱۴۰۱ مشخص شد و خبرهای خوبی برای جامعه کارگری کشور داریم.
وی افزود: برای حداقل مزد ماهانه یک رشد ۵۷.۴ درصدی را داریم که نمایندگان کارگری و کارفرمایی درباب آن به توافق رسیدند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: حداقل دریافتی یک کارگر در سال آینده با دو فرزند به ۶ میلیون و ۷۲۵ هزار تومان رسیده است این عدد برای سال جاری ۴ میلیون و ۳۷۶ هزار تومان بود یعنی ۵۳.۷ درصد این عدد افزایش داشته است.
وی اشاره کرد: برای یک خانواده ۱.۳ نفری شامل شوهر، همسر و ۱.۳ فرزند این عدد به ۶ میلیون و ۴۳۳ هزار تومان رسیده است. این رقم امسال ۴ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان بوده است که بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان افزایش داشته ایم.
وزیر کار تصریح کرد: برای یک خانواده ای که یک فرزند داشته باشد این عدد برای سال آتی به ۶ میلیون و ۳۰۷ هزار تومان در ماه رسیده است در صورتیکه امسال این رقم ۴ میلیون و ۱۱۱ هزار تومان بود که نشان میدهد تقریباً ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به پایه حقوق و حداقل ها اضافه شده است.
وی اشاره کرد: چند نکته مهم وجود دارد؛ نکته اول این است که برای نخستین بار پس از دهها سال این توافق بین جامعه کارگری و کارفرمایی در ۱۹ اسفند ماه حاصل شد و این خبر خوب برای جامعه کار و تولید خیلی قبل تر از عید داده شده است چون همیشه جامعه کارگری روزهای پایانی سال نگرانی داشت که سال آینده چه اتفاقی برای آنها رخ می دهد. ولی امسال از رشد ۵۷ درصدی دستمزدها خوشحال باشند.
عبدالملکی افزود: نکته دیگر این است که در آن اقلام حقوقی ای که روی بازنشستگی و مستمری بازنشستگی اثر می گذارد، افزایش بیشتری داشتیم و پس این تصمیمی که امروز گرفته شد، روز بازنشستگی کارگران هم اثر بیشتری دارد.


منبع:

1400/12/20
13:24:32
5.0 / 5
445
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز