علی جون
مدیر رادیو نمایش یادآوری كرد

پیام روز جهانی تئاتر: اهمیت حماسه در روزگار اخبار شوم

پیام روز جهانی تئاتر: اهمیت حماسه در روزگار اخبار شوم

مدیر کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش در پیامی روز جهانی تئاتر را تبریک گفت.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا متن پیام محسن سوهانی به شرح زیر است:
«هوالجمیل
یادگار راویان اسرار...
بزرگترین نهاد هنرهای نمایشی جهان (مؤسسه بین المللی تئاتر-ITI)، نخستین بار در سال ۱۹۶۲، ۲۷ مارس(۷ فروردین ماه) را بعنوان روز جهانی این هنر جشن گرفت. رویدادی بین المللی که حالا به ایستگاه شصتم خود رسیده است.
رسم بر این است که هر سال یکی از هنرمندان شاخص، پیامی برای این روز بنویسد و سال جاری نوبت پیتر سلارز(Peter SELLARS)، کارگردان صاحب نام تئاتر و اپرا و استاد برجسته ی دپارتمان هنر و فرهنگ جهانی دانشگاه UCLA بود.
او که خود شاخصه ی کارش بازخوانی به روز، جذاب و خلاقانه از مفاهیم کلاسیک و باستانیست، در پیامش از اهمیت «حماسه» و خلق چشم اندازی اساطیری برای مخاطب در روزگار اخبار شوم و اتفاقات ناگواری چون پاندمی کرونا سخن گفته است. وی در فرازی از این پیام آورده: {چه چیزی را باید به خاطر بسپاریم؟ «آداب و رسومی» که به ما امکان می دهد در نهایت باردیگر تصور نماییم و آغاز به تمرین گام هایی که قبلا هیچگاه انجام نداده ایم…}
به نظرم دقیقا همین نکته، بزرگترین رسالت اهالی هنرهای نمایشی ایران زمین، برای ایفای نقش و رسالت تاریخی خود در ایجاد توسعه‌ی متوازن فرهنگی کشور است.
باید از صدف فرهنگ ریشه دار و هویت ملی پر قدمت خویش، با زبان روزآمد هنر، گوهری جذاب، درخشان و عالمگیر بسازیم.
هنرهای نمایشی در ایران زمین، با قالب هایی چون نقالی(پرده خوانی و…)، آیینی(همانند سوگ سیاوش و بعدها تعزیه)، ادبیات حماسی ـ روایی(مانند یادگار زریران که اولین بار اسطوره ی رستم پهلوان را رخ نمود) ریشه ای هزاران ساله، به قدمت تاریخ و فرهنگمان دارد. اما متاسفانه تئاتر مدرن در کشورمان بیشتر وامدار تقلید محض از غرب بوده است. حتی کلیدواژه ی آداپتاسیون(adaptation) هم عموما به منزله ی ترجمه به کار رفته است تا بومی سازی. اما آن چه نیاز داریم «تسخیر» به نفع هویت بومی است.
حالا رسالت اهالی فرهیخته ی هنرهای نمایشی مان، در این پیچ سرنوشت ساز تاریخی که صدمه جهانی شدن در جهان مجازی شده، فرهنگ و هویت ملی کشورها را تهدید می کند: به روز ساختن یادگار راویان اسرار است تا با بهره از این چنته ی پر و پیمان، ضمن احیای «تئاتر ملی»، اسطوره ای از اهمیت ایرانی بودن را پیش روی فرزندان جوان و آینده ساز مام میهن، به نمایش بگذارند…
روز جهانی تئاتر را با آرزوی بهترین ها به تمامی اهالی این هنر شریف، خصوصا همکاران نازنینم در اداره کل هنرهای نمایشی رادیو، که از جادوی صدا، خلاقانه صحنه ی نمایش را در ذهن مخاطب به تصویر می کشند، با آرزوی بهترین ها و روز و روزگاری همواره سر سبز و بهارین تبریک عرض می کنم.
محسن سوهانی
مدیر کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش»
منبع:

1401/01/08
14:06:18
5.0 / 5
535
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴