علی جون
در دیدار وزیر ارشاد با شهردار مشهد تأكید شد

تسریع در راه اندازی شهر رسانه ای در مشهد

تسریع در راه اندازی شهر رسانه ای در مشهد

خراسان رضوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: اقدامات مورد نیاز جهت راه اندازی «هاب رسانه ای» یا «شهر رسانه ای» در مشهد به سرعت صورت گیرد.محمدمهدی اسماعیلی در دیدار با شهردار مشهد اظهار نمود: جای بسی شادمانی است که شهرداری با نگاهی فرهنگی مدیریت کلان شهر مشهد را بر عهده دارد.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت های مشهد پس از تهران با هیچکدام از شهرهای کشور قابل قیاس نیست، افزود: پیشرفت های مشهد در حوزه فرهنگی بسیار چشم گیر است و با حضور جنابعالی که نگاه ملی دارید، پیشرفت بیشتری هم خواهد داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به پیشنهاد شهردار مشهد برای سرعت بخشیدن به ایجاد هاب رسانه ای در این شهر اشاره نمود و اظهار داشت: نگاه ما در وزارت این است که مشهد هاب رسانه ای شمال شرق کشور و کشورهای پیرامونی شده و این کار نباید بیشتر از این معطل بماند؛ بنابراین برای سرعت بخشیدن به کار نباید کارها تنها منوط به تهران باشد و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی آمادگی دارد با محوریت شهرداری مشهد مبحث هاب رسانه ای را به سرانجام برساند ما هم در تهران هر کاری را که نیاز باشد در این حوزه انجام خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: وجود مرقد مطهر علی ابن موسی الرضا(ع) در مشهد ظرفیت بسیار بزرگی است تا خیلی از اقدامات فرهنگی در این شهر صورت گیرد.

اسماعیلی همینطور در پاسخ به پیشنهاد شهردار مشهد در مورد برگزاری نشست رایزنان فرهنگی ایران هم تصریح کرد: در این عرصه هم آمادگی داریم تا روز ۲۵ اردیبهشت ماه که هم زمان با روز بزرگداشت فردوسی است این نشست را در مشهد برگزار نماییم. همینطور به دنبال برگزاری نشست وزرای فرهنگ کشورهای عضو اکو در ایران هستیم که در این جلسه ۱۲ کشور عضو شرکت خواهند کرد.

همچنین سید عبدالله ارجائی، شهردار مشهد هم در این دیدار اظهار داشت: سالانه بیشتر از چهار میلیون زائر خارجی از کشورهای مختلف به شهر مشهد سفر می کنند که بنا به روابط مان با کشورها این تعداد متغیر است. بنابراین از نظر فرهنگی و اقتصادی، هدف گذاری برای افزایش حضور زائرین خارجی در بین مدت ۱۰ میلیون نفر است و برای رسیدن به این هدف استفاده از ظرفیت بخش خصوصی را مدنظر قرار داده ایم.

وی با بیان اینکه مبنای ما برای توسعه ارتباط با سایر کشورها در قالب دیپلماسی شهری فرهنگ و اقتصاد است، بیان نمود: بهترین راه برای رسیدن به این هدف، محور قراردادن رایزنان فرهنگی ایران در سایر کشورها همچون تاجیکستان، افغانستان، پاکستان، عراق و... است.

ارجائی ضمن اشاره به این که در مجموع سیاست ما در این دوره توسعه دیپلماسی شهری با شهرهای کشورهایی است که زائر از آنها در مشهد حضور پیدا می کند، تصریح کرد: با این وجود همان گونه که پیش از این هم اشاره شد در این راستا باید فرهنگ و اقتصاد مورد توجه قرار دادِه شود.

وی اظهار داشت: در شورای اداری استان که با حضور رئیس جمهور برگزار شد هم بر ملی بودن شهر مشهد تاکید شد. در این راستا یکی از نگاههای مان تقویت برگزاری رویدادهای ملی در مشهد است و برای این کار درحال تشکیل یک دبیرخانه دائمی هستیم.

شهردار مشهد اضافه کرد: مشهد ظرفیت های بسیاری دارد همچون حوزه های علمیه معتبر، دانشگاه ها و اساتید معتبر و همینطور تعداد زیادی دانشجو که با سایر شهرها قابل قیاس نیست.

ارجائی به مبحث راه اندازی هاب رسانه ای یا شهر رسانه ای در مشهد با محوریت شهرداری اشاره و افزود: چند ماه قبل در جلسه ای که با جنابعالی داشتیم برای ایجاد هاب رسانه ای شرق کشور در مشهد موافقت خویش را اعلام کردید و اقداماتی هم تابحال انجام شده اما نیاز است که به این اقدامات سرعت داده شود. همینطور ما می توانیم به توسعه حوزه پویانمایی و گرافیک که به شکلی مشهد قطب آن بشمار می رود و حوزه موسیقی و تئاتر کمک های خوبی داشته باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد وی به اقدامات شهرداری مشهد در حوزه هنرهای شهری اشاره و اظهار نمود: سال جاری و در طرح استقبال از بهار از ۲۵ اسفند تا ۱۱ فروردین حدود ۴۰۰۰ سرود خیابانی در شهر اجرا شده است و در کنار آن ۲۱ نمایشنامه بیشتر از ۱۰۰۰ مرتبه اکران شده است. همینطور در این ایام بیشتر از ۵۰۰۰ متر مربع نقاشی دیواری، ۱۸ پاویون و ۱۴ المان تعاملی اجرا شده و ۱۲۰۰ المان گل هم در ۸۰۵ نقطه شهر جانمایی شده است.

شهردار مشهد اضافه کرد: مجموع این اقدامات که شهر را به گالری بزرگی برای نمایش هنر هنرمندان تبدیل نموده، کمک با عزت به هنر شهر بوده و آمادگی داریم با کمک شما این اقدامات را گسترش دهیم.
1401/01/14
12:50:50
5.0 / 5
351
تگهای خبر: رسانه , فرهنگی , موسیقی , نقاشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲