علی جون
در مراسم یادبود یك فیلم ساز و روزنامه نگار مطرح كرد:

سینما به بی رحمانه ترین شکل ممکن با وحید اسلامی رفتار کرد

سینما به بی رحمانه ترین شکل ممکن با وحید اسلامی رفتار کرد

به گزارش علی جون یکی از دوستان زنده یاد وحید اسلامی اظهار داشت: سینما خیلی بی رحم  است. همه می دانیم پس از فیلم اول چه اتفاقی برای وحید افتاد و سینما به بی رحمانه ترین شکل ممکن با وحید اسلامی رفتار کرد.


مراسم نکوداشت روزنامه نگار، منتقد و کارگردان فقید سینما وحید اسلامی عصر روز سه شنبه ۲۱ تیرماه با حضور مدیران سینمایی، سینماگران و اهالی رسانه در سالن زنده یاد عباس کیارستمی بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.
به گزارش علی جون به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، این مراسم که اجرای آنرا رضا آژ از کارمندان قدیمی بنیاد سینمایی فارابی و دوست و همکار وحید اسلامی بر عهده داشت با قرائت قرآن و مرثیه خوانی خاندان توسط سید علی الفت شروع شد و در ادامه دوستان این هنرمند و روزنامه نگار فقید هر کدام برای لحظاتی روی سن آمدند و از او و خاطراتش صحبت کردند.* وحید اگر خبرنگاری را ادامه داده بود، شاید حالا در کنار ما بود
حبیب ایل بیگی معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی و از مدیران سابق بنیاد سینمایی فارابی که وحید اسلامی یکی از خبرنگاران وی در بخش روابط عمومی بوده است، ضمن ابراز ناراحتی از درگذشت این منتقد و نویسنده به بی رحمی روزگار نسبت به او اشاره نمود و اظهار داشت: بی رحمی سینما و بی رحمی آدم هایی که در سینما بودند، زخمی به وحید زد که او نتوانست تحمل کند و همین زخم سبب مرگ او شد. در دوران حضورم در بنیاد سینمایی فارابی شاهد بودم که دوستان وی در این بنیاد تا چه حد وحید را دوست داشتند و رفیق او بودند. وحید یکی از اعضای خانواده فارابی بود. ای کاش همیشه در همین بنیاد می ماند و خبرنگار باقی می ماند.
وی افزود: رفتارهایی که در آن سال از جشنواره فیلم فجر که نخستین فیلم به کارگردانی وحید اسلامی به نمایش درآمد با او صورت گرفت، سبب حال بدش شد. او بعد از آنکه سینما را رها کرد به دیار خود بازگشت و همچون ماهی که از دریا به برکه بازگردد، پریشان بود و بالاخره این پریشانی او را با خود برد و ترک دنیا کرد.
ایل بیگی ضمن اشاره به دوران خوب خبرنگاری وحید اسلامی عنوان کرد: وحید اگر خبرنگاری را ادامه داده بود، شاید حالا در کنار ما بود. متاسفانه حوزه سینما از دور فریبنده است، اما برای خیلی ها آن اتفاقی که باید، نمی افتد. من بعنوان یکی از دوستان وحید برای او از خداوند متعال آرزوی آمرزش و طلب بخشش دارم. او روح بزرگی داشت اما حتی در شهر خودش هم به او کم لطفی شد.
وی افزود: خانواده رکن اصلی برای التیام زخم هاست و این دوری از خانواده لطمه زیادی به او زد. از دست دادن یک دوست خوب و همکاری که بی غل و غش بود، دشوار می باشد. از خداوند برای خانواده وحید اسلامی طلب صبر می کنم و امیدوارم که روح وحید از ما راضی باشد. می دانم که همه ما گرفتاریم، اما به خودم و شما دوستان سفارش می کنم که اگر وحید دیگری کنارمان هست حواسمان به او باشد. نگذاریم دوستانمان در تنهایی و غربت جان بدهند. هوای یکدیگر را بیشتر داشته باشیم.
از غریبانه رفتن وحید درس بگیریم تا با یکدیگر مهربان تر باشیم
در ادامه این مراسم ایمان شمسایی مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکار زنده یاد اسلامی در خبرگزاری ایرنا اظهار داشت: بعنوان فردی که در خبرگزاری ایرنا و حدود دو سال با وحید اسلامی همکار بودم، می گویم که همه فکر و ذکر وحید سینما بود. وی در دوران خبرنگاری شاد و سرخوش بود و با این که درآمد کمی داشت اما همیشه خوشحال و شاد بود. باید بگویم که در سالهای گذشته به یک باره وحید را گم کردم و وقتی عکس و اعلامیه ترحیم او را دیدم عذاب وجدان گرفتم. من هم چون آقای ایل بیگی باید بگویم که بیشتر با هم مهربان باشیم و یکدیگر را علنی نقد نکنیم. ما در مطبوعات و سینما نیاز داریم که با هم مهربان باشیم. امیدوارم که از غریبانه رفتن وحید اسلامی درس بگیریم و با یکدیگر مهربان تر باشیم.روح و روان وحید اسلامی بعد از رفتارهای فیلم اولش به هم ریخت
علی علایی نویسنده و منتقد سینما و نخستین سردبیر وحید اسلامی در مطبوعات سینمایی در ادامه مراسم با ذکر خاطره ای از نحوه آشنایی خود با این مرحوم اظهار داشت: وحید اسلامی یک خبرنگار پرکار و باسواد بود. وی در زمان کوتاهی به سطح بالای مطبوعات رسید و دبیر تحریریه مجله «فیلم و سینما» شد. تمام مشکلات وحید پس از ساخت فیلم سینمایی اش شروع شد.
وی تاکید کرد: فیلم سینمایی «دزدان خیابان جردن» در اوایل دهه نود با هزینه ساخت حدود ۲۰۰ میلیون تومان فروش میلیاردی داشت و یکی از پر فروش ترین فیلم آن سال در اکران بود، اما همکاران وحید در این فیلم به عهد خود وفا نکردند و فقط ۳میلیون تومان دستمزد فیلمنامه نویسی و کارگردانی از آن فروش میلیاردی به او دادند. روح و روان وحید بعد از آنکه احساس کرد حقش خورده شده بهم ریخت و دیگر هیچگاه نتوانست به روزهای خوش خود بازگردد.سینما به بی رحمانه ترین شکل ممکن با وحید اسلامی رفتار کرد
در انتها این مراسم ناصر سهرابی همکار و از دوستان نزدیک مرحوم وحید اسلامی با ابراز تاسف از این ضایعه و اشاره به آرزوهای دور و دراز وحید اسلامی که اجل مهلت رسیدن به او نداد، اظهار داشت: سینما خیلی بی رحم است. همه می دانیم پس از فیلم اول چه اتفاقی برای وحید افتاد و سینما به بی رحمانه ترین شکل ممکن با وحید اسلامی رفتار کرد.
برپایه این گزارش، سید مهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، حبیب ایل بیگی معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، مهدی آذرپندار مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، ایمان شمسایی مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کامران ملکی مشاور امور اصناف سازمان سینمایی، رائد فریدزاده معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی، احسان هوشیارگر، مسعود نجفی، مجید قادری، علی علایی، علی افشار، علی زادمهر، سپیده حیدرآبادی، سعید هاشمی، الهام حسامی، ناصر سهرابی، نادر طریقت، صالح دلدم، مرجان افشین منش و تعدادی از همکاران بنیاد سینمایی فارابی از حاضران در مراسم یادبود زنده یاد وحید اسلامی بودند.
منبع:

1401/04/23
13:39:57
5.0 / 5
435
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲