علی جون
رئیس ساترا:

تعارف نداریم

تعارف نداریم

به گزارش علی جون رئیس سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر (ساترا) اظهار داشت: انجام مأموریت های قانونی ساترا، مورد مطالبه نهادهای ناظر در قوه مجریه و قوه مقننه است و به تازگی مکاتبه ای از جانب معاونت امور حقوقی ریاست جمهوری با ساترا انجام شده که در آن نامه بر اختیارات و وظایف ساترا در حوزه صوت و تصویر فراگیر تاکید گردیده است.


به گزارش علی جون به نقل از روابط عمومی ساترا، سعید مقیسه؛ رئیس سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر(ساترا) در مورد نامه نگاری انجام شده با ریاست سازمان صداوسیما برای برخورد بازدارنده در مقابل تخلفات رسانه های صوت و تصویر فراگیر اظهار داشت: بدون شک مهم ترین اولویت فعالیت سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر(ساترا)، اجرای قوانین و اسناد بالادستی است و در این حوزه هیچ گونه تعارفی ندارد.
معاون سازمان صدا و سیما، ضمن اشاره به این مورد که هم اکنون مجوز هیچ یک از رسانه های صوت و تصویر فراگیر لغو یا تعلیق نشده است، اظهار داشت: درصورت رعایت قانون از پلت فرم ها حمایت می نماییم. البته برخی سامانه های نمایش درخواستی تخلفاتی داشته اند که منجر به کسر امتیاز ارزیابی آنها شده است. ازاین رو اگر روند کاهش امتیاز ارزیابی آنها ادامه پیدا کند و به کم تر از حداقل امتیاز لازم برای فعالیت برسد، اقدام قانونی لازم را انجام خواهیم داد.
ایشان در ادامه ضمن اشاره به مأموریت قانونی ساترا در حوزه تنظیم گری رسانه های صوت و تصویر فراگیر بیان نمود: انجام مأموریت های قانونی ساترا، مورد مطالبه نهادهای ناظر در قوه مجریه و قوه مقننه است. به تازگی هم مکاتبه ای از جانب معاونت امور حقوقی ریاست جمهوری با ساترا انجام شده است که در آن نامه بر اختیارات و وظایف ساترا در حوزه صوت و تصویر فراگیر تاکید گردیده است.
وی ادامه داد: بر مبنای مصوبه شورایعالی فضای مجازی کشور با مبحث «توسعه فضای مجازی سالم، مفید و ایمن»، ممانعت از نشر محتوا و خدمات مضر و ناسالم و ناایمن یکی از مواردی است که باید مد نظر قرار گیرد و با عنایت به مأموریت ساترا در حوزه تنظیم گری صوت و تصویر فراگیر، ساترا به دنبال نظارت بر سلامت محتوایی صوت و تصویر فراگیر است.
رئیس ساترا تصریح کرد: خیلی از علاقه مندان و دلسوزان نظام جمهوری اسلامی ایران در سالهای اخیر انتقادات جدی نسبت به وضعیت رها شده فضای مجازی داشته اند و این مطالبه را از ساترا دارند که برای سالم سازی محتوایی صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی اقدام نماید.
مقیسه ضمن اشاره به لزوم مراقبت از نهاد خانواده و کودکان و نوجوانان در فضای مجازی اظهار داشت: یکی از مهم ترین وظایف حاکمیت پشتیبانی از خانواده ها و کودکان و نوجوانان در فضای مجازی است و در سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی مصوب شورایعالی فضای مجازی تاکید گردیده است که کلیه سکوها و ارائه دهندگان محتوا ملزم هستند از عرضه تبلیغات و محتوای مضر برای رده سنی کودک و نوجوان ممانعت کنند که یکی از اولویت های اصلی ساترا همین مبحث است که مراقبت کند محتوای مضر برای رده سنی کودک و نوجوان توسط رسانه های صوت و تصویر فراگیر در برنامه های این گروه سنی تولید و پخش نشود.
او همینطور به طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات مصوب شورایعالی فضای مجازی بعنوان دیگر سندی که تاکید بر سالم سازی محتوا در فضای مجازی دارد اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از اهداف راهبردی تعیین شده در سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات، حضور جریان‏ساز و هدفمند در عرصه‏های ملی و فراملی فضای مجازی برای ترویج گفتمان انقلاب اسلامی است؛ در حالیکه شاهد می باشیم برخی رسانه های صوت و تصویر فراگیر محتوایی را تولید و منتشر می کنند که کاملا در تضاد با گفتمان انقلاب اسلامی است و بارها این قبیل محتواها مورد اعتراض بخش هایی از جامعه واقع شده است.
وی ادامه داد: در همین سند مجموعه اقداماتی برای سالم‏سازی محتوا طراحی شده که مبین عزم جدی کشور برای ارتقاء سالم‏سازی و کاهش محتوای صدمه رسان است و مجموعه رصدهای انجام شده در ساترا بیان گر آن است که محتواهای برخی رسانه های صوت و تصویر فراگیر دارای صدمه هایی در حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی است.
مقیسه در انتها تصریح کرد: ساترا روی مواضع قانونی خود برای حفظ حقوق مخاطبان رسانه های صوت و تصویر فراگیر ایستادگی خواهد نمود و بزودی معاونت کاربران و تنظیم گری اجتماعی ساترا نشست هایی با حضور مدیران رسانه های جمعی، نخبگان رسانه ای و سایر گروههای فعال فرهنگی و اجتماعی تدارک خواهد دید تا گفت و گوهای موثری بین ساترا و فعالان اجتماعی کشور شکل بگیرد.
منبع:

1401/04/28
22:08:56
5.0 / 5
401
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵