علی جون
علی جون
رئیس كل بیمه مركزی:

13 درصد منابع دولت صرف تأمین کسری صندوق ها می شود

13 درصد منابع دولت صرف تأمین کسری صندوق ها می شود

به گزارش علی جون رئیس کل بیمه مرکزی حل مشکل تأمین اجتماعی را به دست صنعت بیمه های بازرگانی دانست و اظهار داشت: هم اکنون ۱۳ درصد منابع دولت صرف تأمین کسری صندوق ها می شود.به گزارش علی جون به نقل از بیمه مرکزی، مجید بهزادپور در نشست مشترک بررسی راهکارهای ارتقای صنعت بیمه با اعضای کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی با مقایسه سطح بیمه کشور با دنیا اظهار داشت: بازار بیمه در دنیا حدود ۷ هزار میلیارد دلار است که بیشتر از ۵۰ درصد آن متعلق به بیمه های زندگی است، بیشتر از ۹۰ درصد این بازار، برای ۲۰ کشور اول و بازار متمرکز در اختیار کشورهای پیشرفته است. سهم ما مطابق گزارش سوئیس ری ۲۰۲۱ با نرخ ۴۲۰۰ حدود ۲۸ میلیارد دلار است.
وی با اشاره به اینکه شاخص ضریب نفوذ، اندازه ما را نشان می دهد، اضافه کرد: نفوذ ما ارتباط ما با بیمه گذاران است. بعنوان مثال صنعت بیمه پارسال ۵۴ میلیون فقره خسارت پرداخت کرده که این نشان دهنده ارتباط ما با مردم بوده است.
رئیس کل بیمه مرکزی هدف گذاری ضریب نفوذ ۷ درصدی در برنامه ششم را در شرایط فعلی کار سختی عنوان نمود و اظهار داشت: حقیقت اینست که این ۷ درصد باید هم زمان با سایر شاخص ها مانند رشد ۸ درصدی اقتصاد رشد می کرد که آن هم محقق نشده است.
جهت گیری اصلی ما توسعه صنعت بیمه است
وی رشد صنعت بیمه را در گرو رشد اقتصادی دانست و اظهار داشت: جهت گیری اصلی ما توسعه صنعت بیمه است و شاخص ضریب نفوذ بیمه شاخصی است که همه بر روی آن تاکید داریم. در واقع صنعت بیمه کار بزرگی در پیش دارد و باید از ظرفیت های استفاده نشده بزرگی که در صنعت وجود دارد استفاده نماید و آنها را بالفعل کند.
بهزادپور ضمن اشاره به اهمیت استفاده از فناوری روز و نوآوری اشاره و اظهار نمود: ما سعی کردیم پایه گذاری ساختار نوآوری را در بیمه شکل دهیم که ایجاد مرکز نوآوری در بیمه مرکزی نمونه بارز آن است که بزودی راه اندازی می شود.
رئیس شورایعالی بیمه از ایجاد فضای تعاملی در صنعت بیمه استقبال کرد و اظهار داشت: هر چقدر صنعت را در معرض نقد قرار دهیم، موتور محرکه به حساب می آید و باید از چارچوب خاص اداری خارج شویم و فضا را برای بازیگرانی که می خواهند از خدمات صنعت بیمه استفاده کنند باز نماییم تا نظرات و طرح های خویش را مطرح کنند و با استفاده از فناوری های روز، بیمه های نوین متناسب با نیاز آنها طراحی شود.
وی ضمن اشاره به کاهش تصدی گری نهاد ناظر، بیان نمود: معمولا وقتی بحث تصدی گری مطرح می شود، ذهن ها به سمت کاهش اتکایی الزامی می رود که به شخصه با آن موافق هستم و در نظر داشتم کمتر از میزان فعلی باشد اما تحقق این هدف مستلزم همکاری و همراهی سایر ارکان صنعت بیمه است ازاین رو هر زمان صنعت بیمه اعلام آمادگی کند ما برای نگهداری اتکایی الزامی مقاومتی نخواهیم داشت.
رئیس کل بیمه مرکزی اصلاح آیین نامه ۹۰ را نخستین گام کاهش تصدی گری عنوان نمود و اظهار داشت: شرکتهای بیمه باید در تصمیم گیری های داخلی آزاد باشند چون که دخالت با نظارت متفاوت می باشد و نظارت باید مبتنی بر شیوه های نوین موجود در دنیا باشد. نخستین گام در این بحث، اصلاح آیین نامه ۹۰ بود که از تأیید صلاحیت ۱۴ سمت به ۳ سمت رسیدیم و تأیید صلاحیت بقیه را در اختیار شرکت ها قرار دادیم که بیمه مرکزی بر آن نظارت خواهد نمود.
وی صنعت بیمه را صنعتی بین المللی دانست و اضافه کرد: پیش از تحریم ها روابط گسترده ای داشتیم و انتقال تجارب مهم ترین خاصیت ارتباطات بین المللی بوده که شما می توانید این امکان را فراهم کنید. اولویت ما از ارتباطات بین المللی، آموزش است.
حل مشکل صندوق های بازنشستگی به دست بیمه های بازرگانی
بهزادپور، حل مشکل تأمین اجتماعی را به دست صنعت بیمه های بازرگانی دانست و اظهار داشت: هم اکنون ۱۳ درصد منابع دولت صرف تأمین کسری صندوق ها می شود که پیشبینی می شود تا ۱۰ سال آینده به ۵۰ درصد برسد و این عدد بزرگی است که تحقق آن جز از مسیر ورود بیمه های بازرگانی میسر نخواهد بود.
وی اضافه کرد: چاره توسعه صنعت بیمه، ورود سرمایه های جدید به صنعت است و هنوز فضا برای ورود شرکتهای بیمه ای جدید هست و ما باید همگام با آن شیوه های نظارتی خویش را توسعه دهیم.
رئیس کل بیمه مرکزی تصریح کرد: اگر بخواهیم نقش نظارتی را به خوبی در بازار متنوع صنعت بیمه با بازیگرانی که هر روز دارند رشد می کنند ایفا نماییم باید هوشمندسازی را پیاده نماییم و این خود سبب بروز شدن صنعت می شود.
وی اظهار داشت: دانش مدیریت ریسک را در سطح قابل قبولی در کشور خود داریم و در منطقه از رتبه خوبی برخورداریم و باید آنرا توسعه دهیم چون اصلی ترین نقش صنعت بیمه مدیریت ریسک است و مدیریت ریسک حلقه مفقوده تولید است.
رئیس کل بیمه مرکزی از پیشنهاد ایجاد میز بیمه ای در وزارت خانه ها اطلاع داد اظهار داشت: توافقی با وزارت امور خارجه که بحث اول آن بیمه های مسافرتی است صورت گرفته و همکاری خوبی به وجود آمده است. همینطور پیشنهاد دادیم که میز بیمه در وزارت خانه ایجاد شود تا بتوانیم دانش بیمه ای کشورها را دریافت نماییم چون که حیات ما در گرو ارتباطات بین المللی است و باید آنرا تقویت نماییم.


منبع:

1401/05/16
20:43:24
5.0 / 5
438
تگهای خبر: آموزش , بازی , برنامه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز