علی جون
مجری پرس تی وی:

جرمم چه بوده که توییترم برای همیشه مسدود شد؟!

جرمم چه بوده که توییترم برای همیشه مسدود شد؟!

به گزارش علی جون، مرضیه هاشمی، مجری و مستندساز شبکه پرس تی وی که بتازگی صفحه شخصی اش از طرف توییتر برای همیشه بسته شد، توضیحاتی را دراین زمینه ارائه نمود. هاشمی می گوید: من فقط پرسیدم چرا کسی برای توقف نقض حقوق بشر و کشتار مردم در عربستان کاری انجام نمی دهد، آیا پشتیبانی از مظلومان جرم است، من کدام قانون را رعایت نکردم؟!


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، چند روز قبل حساب کاربری یک خبرنگار و مجری برنامه «پرونده های پنهان» شبکه پرس تی وی که امریکایی تبار و مسلمان است در توییتر برای همیشه بسته شد، بدون آنکه بگفته خودش قوانین توییتر را نقض کرده باشد.
آخرین توییت چه بود؟
مرضیه هاشمی، مجری و مستندساز شبکه پرس تی وی به همین بهانه در گفت وگویی درباره ی این اقدام آمریکا در نقض آزادی بیان اشاره کرد: این اتفاق دقیقا پس از ارسال توییتی در مورد اعدام ۸۱ نفر در عربستان توسط دولت سعودی و همین طور سکوت غرب درباره ی این اتفاق رخ داد. قبلا هم حساب کاربری من در توییتر تعلیق (Suspend) شده بود که موقت بود اما الان پیامی ارسال شد در خصوص آنکه حساب شما برای همیشه مسدود است و اگر حساب جدیدی بسازید که به اسم شما باشد باز هم بسته می شود.
وی افزود: از توییتر می پرسم کدام قانون را رعایت نکردم؟ آیا من طرفدار خشونت و... بوده ام؟ آیا اعتراض به کشتن ۸۱ نفر در عربستان و پشتیبانی از مظلومان از نظر شما جرم است که این حساب را مسدود کردید؟
اما آخرین توییت دقیقا به چه واقعه ای اشاره داشت؟ مجری شبکه پرس تی وی در پاسخ به این پرسش اظهار داشت: آخرین توییت درباره ی برنامه جدید ما در شبکه پرس تی وی (پرونده های پنهان- Hidden Files) بود که به اعدام ۸۱ نفر در عربستان سعودی در فروردین ۱۴۰۱ (مارس ۲۰۲۲) می پرداخت و آنرا مورد بررسی قرار می داد.
چرا دولت عربستان سعودی مواخذه نمی شود؟
او اشاره کرد: در «پرونده های پنهان» این مساله را بررسی کردیم که آژانس های بین المللی مدعی پشتیبانی از حقوق بشر، حقوق کودکان، اسرای جنگی و... هیچ حرکتی در محکومیت دولت عربستان نکردند و ما می پرسیدیم چرا آنها کاری انجام ندادند. همین طور پرسیدیم که چرا در سایر کشورها اگر اقداماتی مشابه صورت گیرد جنجال بین المللی ایجاد و در سطح جهانی محکوم می شود اما چرا دولت عربستان سعودی نباید مواخذه شود؟
هاشمی اظهار داشت: یکی از میهمانان «پرونده های پنهان» که عربستانی است اما در خارج از آن کشور به سر می برد و برادرش را در آن کشتار از دست داده بود اطلاعات بیشتری از این نقض شدید حقوق بشر به مخاطبان داد، مانند این موارد که قربانیان، بدون اثبات جرم و بدون اطلاع خانواده شان اعدام شدند و بیشتر خانواده ها نمی دانند که عزیزان شان کشته شدند و حتی هیچ کدام از جنازه ها را به خانواده ها تحویل ندادند.
این مستندساز اشاره کرد: میهمان برنامه ما گفت دولت عربستان مدعی است اعدام شدگان تروریست بودند که حتی اگر این ادعای دروغ را هم بپذیریم باز هم آنان حق داشتند که در دادگاه از خود دفاع کنند، آیا غیر از این است. در این کشتار، دولت سعودی تعدادی از قربانیان کودک و تعدادی از اتباع کشورهای دیگر مانند سودان و یمن را اعدام کرد و کشورهای غربی هیچ کاری نکردند.
وی تصریح کرد: توییت من فقط درباره ی این قسمت از برنامه «پرونده های پنهان» بود و فقط این سوال را پرسیدم که چرا کسی برای توقف نقض حقوق بشر و کشتار مردم در عربستان کاری انجام نمی دهد، همین طور اگر غرب دلش برای بشر می سوزد چرا کاری مقابل سعودی نکرده است؟
هاشمی سپس در پاسخ به این پرسش که چرا عربستان برای غرب اینقدر مهم است؟ اظهار داشت: واضح است که عربستان از آمریکا و اروپا اسلحه می خرد، همین طور به این خاطر که دومین تولیدکننده نفت خام جهان است و برای واشنگتن اهمیت بسیاری دارد؛ بدین سبب مدعیان غربی حامی حقوق بشر حاضر نیستند به دولت سعودی اعتراض کنند که این نشانه دوگانگی غربی هاست و این که از عنوان «حمایت از حقوق بشر» فقط به عنوان ابزار استفاده می شود.


آمریکا مدعی آزادی بیان است اما...
این خبرنگار و مستندساز با اشاره به قتل جمال خاشقچی و تکه تکه کردن جسد وی توسط دولت عربستان هم اظهار نمود: خاشقچی هم خبرنگار بود و هم اقامت امریکا را داشت اما دیدیم که دولت آمریکا و مدعیان حقوق بشر درباب قتل فجیع وی کاری نکردند و باز شاهد بودیم که جو بایدن رییس جمهور آمریکا به عربستان رفت و با بن سلمان که دستور این قتل را داده بود دیدار داشت، بدین سبب شعارهای حقوق بشری فقط یک ادعا برای غرب است. در این شرایط انسان تعجب می کند که چقدر ستم می کنند و در عین حال اصلا ظرفیت تحمل صدای یک پرسش ساده در پشتیبانی از حقوق بشر در عربستان را هم ندارند و نمی توانند دیدگاه متفاوت را بشنوند اما همزمان مدعی آزادی بیان هم هستند.
او درباره ی برنامه «پرونده های پنهان» نیز اشاره کرد: این برنامه ای است که بتازگی در پرس تی وی شروع کردیم، با آنکه چند قسمت تهیه شده اما تلاش می کنند ما را محدود کنند؛ چونکه ما در این برنامه، پشت پرده وقایع جهان را بررسی می نماییم و این برای امریکا دشوار است که مردم ایالات متحده آگاه شوند.
هاشمی همین طور اشاره کرد: برنامه «پرونده های پنهان» پتانسیل خوبی جهت بررسی مطالبی دارد که کمتر به آن توجه شده اما از اهمیت انسانی برخوردار می باشد و در عین حال برای مردم آمریکا جذابیت دارد و خود آمریکایی ها تلاش می کنند با ما ارتباط مستقیم داشته باشند که این پدیده از نظر دولت ایالات متحده خیلی خطرناک به حساب می آید.
اهمیت پلت فرم ایرانی برای پرس تی وی
این مجری و مستندساز درباره ی پلت فرم های ایرانی هم تصریح کرد: وقتی ما مجبور هستیم برای رساندن پیام خود که همانا صدای مظلومان است از پلت فرم هایی استفاده نماییم که در مالکیت آمریکاست طبعا برای سانسور پیام های ما و حذف حساب ها دست شان باز است مگر آنکه دیگران در خود ایالات متحده تلاش کنند و برنامه های ما را در شبکه های اجتماعی بازنشر دهند. راه حل دیگر این است که خودمان یک پلت فرم ایرانی درست نماییم که دولت های استکباری نتوانند بر آن مسلط باشند.
خود امریکایی ها دنبال پلت فرم جدیدی هستند که آزاد باشد
این فعال رسانه در پاسخ به این که آیا مردم آمریکا ممکنست از پلت فرم های ایرانی استفاده کنند؟ اشاره کرد: البته چنین روندی اساسا زمان می برد ولی خود امریکایی ها دنبال یک پلت فرم جدید هستند که واقعا آزاد باشد و این روند روبه رشد سانسور در آمریکا برای بسیاری ناراحت کننده است، نه الزاما کسانی که با استکبار دشمن هستند بلکه در بین هیئت حاکمه آمریکا هم این اعتراض به سانسور وجود دارد و شما شاهد بودید که توییتر حساب ترامپ و هوادارانش را مسدود کرد، آن هم در زمانی که وی رییس جمهور آمریکا و ساکن کاخ سفید بود.
وی افزود: هر چه قدرت آمریکا کمتر می شود، به همان نسبت هم سانسور بیشتر می شود، در حقیقت یک دستورالعمل جهت استفاده از فضای سایبری در آمریکا وجود دارد که باید فقط در خدمت نئولیبرالیسم و برده استکبار باشید و اگر اعتراضی به مجموعه آمریکا مطرح کنید شما سانسور می شوید، فرقی ندارد یک خبرنگار باشید یا یکی از مقامات رسمی آمریکا. به بیان بهتر آن ادعایی که درباره ی آزادی بیان می شود رسمی و علنی نقض می شود. که این موارد نشان میدهد تحمل مخالف در ایالات متحده هیچ گاه وجود ندارد.
هاشمی اظهار داشت: با این وضعیت اساسا شرایط برای من که متولد امریکا، رنگین پوست، مسلمان و حامی جمهوری اسلامی هستم و برای پرس تی وی کار می کنم بمراتب مشکل تر است چون من اهتمام می کنم با مردم امریکا ارتباط داشته باشم و حقایق را به آنها بگویم. در گذشته هم در داخل آمریکا به شهرهای مختلف می رفتم و با مردم حرف می زدم که دولت امریکا اهتمام کرد مرا محدود کند.
این خبرنگار در آخر تصریح کرد: در آمریکا این مهمست که شما چه دیدگاهی دارید و چه تاثیری بر نئولیبرالیسم خواهید داشت. اگر برده استکبار باشید از هر قوم، نژاد و دینی که باشید مساله ای نیست، در مقابل اگر شما مقابل استکبار باشید و از مظلومان حمایت کنید سرکوب می شوید این خط قرمز امریکا و دستگاه استکباری است.
منبع:

1401/05/30
12:28:31
5.0 / 5
444
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان علی جون