علی جون
سازمان تأمین اجتماعی اعلام كرد؛

۴۶ هزار حادثه ناشی از کار بیمه شدگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰

۴۶ هزار حادثه ناشی از کار بیمه شدگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰

علی جون: سازمان تامین اجتماعی در سال 1400 در 45 هزار و 904 مورد حادثه ناشی از کار، ضمن ارائه خدمات درمانی و بازتوانی برای بیمه شدگان حادثه دیده، تعهدات قانونی کوتاه مدت و بلندمدت را انجام داده است.به گزارش علی جون به نقل از روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، با در نظر گرفتن آمار ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفری بیمه شدگان مشمول حمایت های قانونی تامین اجتماعی در حوادث ناشی از کار، ضریب شیوع حادثه ناشی از کار در سال ۱۴۰۰ در بین این افراد ۳/۳ در هزار نفر بوده که به این معناست که بطور متوسط به ازای هر هزار نفر از بیمه شدگان احتمال وقوع حادثه برای ۳/۳ نفر در سال وجود دارد.
علت بروز ۸۱ درصد از این حوادث، بی احتیاطی گزارش شده و ۹۶ درصد از حادثه دیدگان مرد و ۵۴ درصد آنان مجرد بوده اند. بیشترین فراوانی نوع حادثه نیز مربوط به ضرب خوردگی، سقوط کردن و لغزیدن و بریدگی و قطع اعضا به ترتیب با ۲۵، ۱۶ و ۱۰ درصد بوده است.
در سال ۱۴۰۰ و برمبنای آمارهای سازمان تامین اجتماعی، بیشترین حادثه شغلی مربوط به گروه سنی ۳۰ تا ۳۴ و ۳۵ تا ۳۹ سال به ترتیب با ۲۳ و ۲۰ درصد و بیشترین اعضای حادثه دیده نیز دست چپ و پا به ترتیب با ۴۲ و ۲۵ درصد بوده است.
آمارها همین طور حاکی از آن هستند که ۸۸ درصد از حوادث ناشی از کار منجر به بهبودی کامل فرد حادثه دیده شده و تنها یک درصد از حوادث ناشی از کار منجر به فوت حادثه دیده شده است. مابقی حوادث نیز منجر به ازکارافتادگی کلی یا جزئی شده است.
بر اساس آمارهای ملی، حوادث ناشی از کار علاوه بر آنکه تبعات اجتماعی و اقتصادی دامنه داری دارند سازمان های بیمه گر اجتماعی و درمانی را نیز به شدت تحت تأثیر قرار می دهند و با توجه به این که بی احتیاطی مهم ترین دلیل بروز حوادث ناشی از کار است، بنظر می رسد که آموزش کارگران و ارتقای فرهنگ ایمنی شغلی باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.
سازمان تامین اجتماعی به عنوان مهم ترین و بزرگترین سازمان بیمه ای کشور، در زمان بروز حوادث ناشی از کار، خدمات متنوعی به بیمه شدگان ارائه می دهد. پرداخت هزینه های مربوط به درمان و بازتوانی حادثه دیدگان، پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری، پرداخت غرامت نقص عضو، برقراری مستمری ازکارافتادگی جزئی و کلی و همین طور پرداخت مستمری به بازماندگان حادثه دیدگان متوفی همچون خدماتی است که سازمان تامین اجتماعی به حادثه دیدگان ناشی از کار ارائه می دهد.
حوادث ناشی از کار سالیانه هزاران میلیارد تومان برای اقتصاد کشور و به تبع آن برای سازمان تامین اجتماعی هزینه به وجود می آورد و هزینه های فردی و اجتماعی آن نیز برای افراد و خانواده های حادثه دیده غیرقابل محاسبه است که می توان با هزینه های بسیار کمتر برای ارتقای آموزش و ایمن سازی محیط کار، از بروز حوادث ناشی از کار پیشگیری کرد.
در این میان بیمه شدگان مشمول قانون تامین اجتماعی در حوادث ناشی از کار، در مواردی چون هزینه درمان و بازتوانی، مستمری ازکارافتادگی جزئی و کلی و نیز مستمری بازماندگان، تحت پوشش حمایت های سازمان تامین اجتماعی هستند و نداشتن بیمه اجتماعی و درمانی؛ می تواند تبعاتی جدی برای فرد حادثه دیده و خانواده وی از حیث هزینه های درمان و معیشت در بر داشته باشد.

1401/06/17
19:20:40
5.0 / 5
406
تگهای خبر: آموزش , ایمنی , خانواده , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳