علی جون

اعتراض صنفی به فعالیت موازی چند دستگاه در نمایش ویدیویی آنلاین

اعتراض صنفی به فعالیت موازی چند دستگاه در نمایش ویدیویی آنلاین

به گزارش علی جون، انجمن صنفی نمایش ویدیویی برخط با انتقاد از فعالیت موازی چند دستگاه اجراییِ با صلاحیت و بی صلاحیتِ قانونی در این بخش، ابراز امیدواری کرد که هرچه سریع تر تردیدها و ابهامات موجود در تنظیم گری این حوزه برطرف و زمینه جهت جبران مافات به منظور طلایه داری کشورمان در منطقه فراهم گردد.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، فعالیت پلت فرم های اینترنتی که با اوج سریال سازی اهالی سینما در دوران کرونا شتاب گرفت و به رونق رسید، در چند سال قبل با چالش های جدی و اساسی روبرو شده که بیشترین اختلاف هم به ورود صدا و سیما و سازمان زیرمجموعه آن با نام ساترا (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی) برمی گشت. اختلاف در تولید و نظارت بر نمایش آثار عرضه شده در این پلت فرم ها، کار را با حمایت مجلسی ها از اختیار وزارت ارشاد خارج کرد ولی مناقشات کم نشد و به جای آن سینمایی هایی که از دوران انتشار کرونا فعالان اصلی تولید در شبکه نمایش خانگی بودند، نسبت به نحوه مدیریت و نظارت بیشتر معترض شدند.
مدتی قبل انجمن صنفی شرکتهای ویدیوی برخط از تنظیم یک پیش نویس اطلاع داد که محمدمهدی عسگرپور - دبیر این انجمن - در رابطه با آن اظهار داشته بود: پیش نویس پیشنهادی قانون انتظام بخشی نمایش ویدیویی برخط با نگاهی فراگیر و به دور از ممیزی های یک سازمان یا نهاد خاص نوشته شده است و بررسی آن در مجلس شورای اسلامی به سعه صدر و دقت نیاز دارد تا بدون ایجاد محدودیت های غیرمنطقی و حتی غیرشرعی فعالیت پلت فرم های ایرانی در خارج از کشور هم گسترده شود.
در شرایطی که هنوز خبری از بررسی این پیشنهاد در مجلس شورای اسلامی نشده، این انجمن با انتشار اطلاعیه ای به تحمیل نظرات همزمان چند دستگاه اجرایی به صورت موازی به فعالان این حوزه اعتراض کرده است.
انجمن صنفی نمایش ویدیوی برخط در این بیانیه ضمن اشاره به اشتعال زایی برای بیشتر از ۱۳ هزار نفر در این عرصه، نقدهایی را نسبت به مقررات گذاری در حوزه فناوری نوین و نمایش ویدیوی برخط مطرح کرده است.
به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی شرکتهای نمایش ویدیوی برخط، متن بیانیه به این شرح است:
«انجمن صنفی نمایش ویدیوی برخط طی دو سال پایش و رصد محیط و مناسبات کسب و کارش، شوربختانه به آگاهی می رساند که هم زمان چند دستگاه اجرایی به صورت موازی باصلاحیت و بی صلاحیتِ قانونی، گاه آشنا و عموما کم آشنا به این کسب و کار، به صورت مدوام درحال اعمال فشار و تحمیل نظرات و منویات غیرتخصصی خود به فعالان این کسب و کار هستند؛ کسب و کاری که به گواه توانمندی های کشور می تواند علاوه بر ارزآوری باعث اشتغال پاک و اثرگذار در جوامع همسایه/حوزه تمدنی ایران باشد.
سوگمندانه حتی در سند اخیرا انتشار یافته با سرنام «سند راهبردی جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی- اهداف و اقدامات کلان» هم سهم و قدری برای حضور فعالان و ذی نفعان این کسب و کار دیده نشده است. کسب و کاری که فقط در این دو سال گذشته بی آلایندگی زیست محیطی و احتیاج به سرمایه گذاری های کلان صنعتی توانسته موجبات اشتغال بیشتر از سیزده هزار تن از هنرمندان و نیروهای فنی را فراهم آورد و مانع مهاجرت فنآوران جوان مان به سایر کشورها شود. بر این دو بیفزاییم افزایش مصرف کالای فرهنگی تولید داخل، بدل از پیشخوان متنوع تولیدات خارجی در عرصه سرگرمی را!
بدون شک روندهای دیگری هم مانند گسترش رسانه های اجتماعی، افول رسانه های متمرکز سنتی مانند شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای و هم رشد طبقه متوسط فرهنگی همراه شده بنظر می رسد این گذار، همزمان شامل فرصت ها و تهدیدهای عدیده ای برای کشور –بسته به این که از چه زاویه ای بدان بنگریم و چگونه خردمندانه آنرا مدیریت نماییم، است!
پرواضح است که در اثر امواج خروشان تغییرات فنآورانه، تداوم نظم سنتی فرهنگ پیشین دیگر ممکن نیست و این در حالیست که بعضی از بازیگران این حوزه کاملا به نظمی قدیمی چسبیده اند که تار و پود ساختار آن درحال گسستن است.
دردمندانه باید گفت برخلاف آنکه کشور ما دارای صنعت سینما و نیروهای مستعدی در این حوزه می باشد، روز به روز به سبب برداشت های غلط از تحولات و قوانین جاری و زور آزمایی نهادهای موازی فرهنگی درحال تحلیل رفتن است و در عوض کشورهایی که فرسنگ ها با ایران فاصله فرهنگی داشته اند به مدد اتخاذ سیاست ها و تصمیمات درست و بخردانه، امروز درحال تبدیل شدن به قطب های سینمایی و سرگرمی اند.
در همین راستا انجمن صنفی نمایش ویدیوی برخط به حکم اساسنامه قانونی، وظیفه خویش می داند تا بعنوان نماینده شرکتهای صنف، تجربیات، دغدغه ها و ملاحظات بخش خصوصی را در تنظیم و تدوین قوانین و مقررات این حوزه با نهادهای متولی این امر به اشتراک گذاشته و امید دارد تا با اقدام هماهنگ تمامی نهادها و دستگاههای ذی ربط و ذی نفع در قالب اصول قانون اساسی و مصوبات کلان کشوری، هرچه سریع تر تردیدها و ابهامات موجود در تنظیم گری این حوزه برطرف و زمینه جهت جبران مافات به منظور طلایه داری کشورمان در منطقه فراهم گردد.»
بیشتر بخوانید:
پیش نویس «نمایش ویدئوی آنلاین» مشکلات پلت فرم ها را رفع می کند؟
عسگرپور: متاسفانه دو قطبی شده ایم1401/06/28
11:45:04
5.0 / 5
441
تگهای خبر: اثر , اینترنت , بازی , تلویزیون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳