علی جون

حاشیه و متن خاکسپاری امین تارخ

حاشیه و متن خاکسپاری امین تارخ

به گزارش علی جون، تعدادی از هنرمندان و علاقه مندان به امین تارخ برای خاکسپاری این هنرمند، امروز 4 مهر ماه در قطعه هنرمندان جمع شدند و در صورتیکه از درگذشت این بازیگر اظهار تاسف می کردند شبنم مقدمی (بازیگر و از شاگردان امین تارخ) در سخنانی خطاب به بازیگر «مادر»، «پرنده کوچک خوشبختی» اظهار داشت: خوش به حال شما ! به خدا می سپارم شما را اما وداع نمی نماییم. حالا که به خدا نزدیکتر هستید برای ما دعا کنید که خیلی به آن نیاز داریم.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، دو روز از درگذشت نابهنگام امین تارخ بازیگر سینما تئاتر و تلویزیون می گذرد؛ او که همیشه در مراسم خاکسپاری و خاکسپاری همکارانش حضور داشت و با کلامی گیرا و صدای نافذش در مدح و اندوه فقدان آنها سخن می گفت، میزبان دوستان، خانواده و علاقه مندانش شد که برای وداع با وی در قطعه هنرمندان گرد هم جمع شده بودند.


مراسم طبق برنامه از قبل اعلام شده، راس ساعت ۱۰ بامداد با آوردن پیکر امین تارخ و با اجرای علیرضا شجاع نوری شروع شد.در ابتدا شجاع نوری با بُغض و اشک و اشاره به این که در کودکی با "امین تارخ" همسایه بودند، اظهار داشت: همیشه کلمه "تارخ" برایم یک راز بود تا این که سر «سربداران» که همکار بودیم، خاطراتی از خردسالی را به یاد او آوردم و از همانجا شاگردی او را کردم. من خیلی قبل تر از همه، شاگردی او را شروع کردم.
او در بنیاد سینمایی فارابی آرشیوی برای بازیگران ایجاد کرد چون می گفت خیلی جوان ها و هنرمندان از شهرهای دیگر هستند که مشتاق بازیگری هستند و کمتر دیده می شوند. او می خواست عالم بازیگری عالم شسته رفته ای شود و بازیگرها نقش خودرا ایفا کنند که بعد هم آموزشگاه را تأسیس کرد و دیدیم چه ثمراتی داشت. من بجز در نقش ها، اخم او را ندیدم و اگر از طرف کسی در حق کسی دیگر بدی می دید، همیشه بر می آشفت.
او هر وقت که می رفت زود بود و الان هم که خیلی زود بود. الان پیکر او را آوردند و من هیچ گاه این نوع آمدنش را باور نداشتم. امیدوار هستم این اول، شادی و آسایش او باشد.
سپس فاطمه معتمدآریا (بازیگر) در صورتیکه به شدت متأثر بود و اشک می ریخت در سخنانی اظهار داشت: درود بر همگانی که امروز عزادار هستند. حال ما به روزگاران، خراب است نه فقط به خاطر از دست دادن امین. من برای نخستین بار از روی نوشته می خوانم و می گویم که این روزها حال همه بد است و حال ما بدتر از همه. اینجا آمدیم کسی را بدرقه نماییم که انسانی خردمند و اندیشمند و دوستدار جوانان بود. امین پدر فرزندانی بود که پَرپَر می شوند.در ادامه رضا کیانیان با هق هق زیاد به جایگاه آمد تا صحبت کند ولی نتوانست حرفی بزند و با گریه بر سر تابوت امین تارخ رفت و با صدا کردن او فریاد می زد که "چه بگویم؟"
او در صورتیکه شرایط روحی خوبی نداشت به جایگاه برگشت و با لحنی اعتراضی باردیگر اظهار داشت که چه بگویم درباره ی امین؟ او آدم خوبی بود معلوم است که خوب بود. ولی بعد نتوانست ادامه دهد و او را به گوشه ای بردند تا حالش بهتر شود.
سپس مسعود کرامتی (بازیگر و از بستگان امین تارخ) نیز با اشاره این که امین تارخ یک آدم به درد بخور بود، از نقش موثر وی در انجمن بازیگران گفت و اضافه کرد: درصد بالایی از بازیگران موفق دست پرورده امین تارخ هستند. او تا می توانست، ساخت و در هر شرایطی با همکارانش همراهی می کرد. اما متاسفانه عادت کرده ایم که به از دست دادن ها و نمی دانم مقرر است این حسرت ها کی فروکش کند.
در ادامه شجاع نوری با نام بُردن از حبیب رضایی، ترانه علیدوستی، شبنم مقدمی، مریم بوبانی، گلاره عباسی و امیر آقایی را همچون شاگردان این هنرمند معرفی و سپس شبنم مقدمی را برای صحبت به جایگاه دعوت کرد.مقدمی با اشاره به این که " من همیشه به آقای تارخ می گفتم آقا معلم!" خطاب به این بازیگر فقید با اشک اظهار داشت: آقا معلم شما در نقش "بوعلی" می گفتید که "بوعلی" عرض زندگی را بیش از طول زندگی می خواهد و گویا شما هم به آن قائل بودید. خوش به حال ما که شاگرد شما بودیم و از شما انسانیت آموختیم و یاد گرفتیم کجا بایستیم و چطور درست باشیم. شما به با اهمیت ترین صفحات تاریخ سینمای این مملکت الصاق شدید و با نامداران زیادی کار کردید. خوش به حال شما. به خدا می سپارم شما را ولی وداع نمی کنم. حالا که به خدا نزدیکتر هستید برای ما دعا کنید که خیلی به آن نیاز داریم.
شجاع نوری در آخر از حاضران خواست که یک دقیقه سکوت کنند و فاتحه ای قرائت کنند.


در بخش بعدی محمد مهدی عسگرپور رییس هیات مدیره خانه سینما با تسلیت از جانب جامعه اصناف سینمای ایران اظهار داشت: این رفتن آقای تارخ و تصور خداحافظی با استاد امین تارخ به این زودی، بسیار سهمگین بود. من در سه سطح با ایشان همکاری داشتم و میزان حضور صنفی اش باور نکردنی بود و پشت و پناه بودند. وقتی هم در سریال همکار شدیم وجهه ای دیگر از ایشان دیدم و انرژی مثبت و دلسوزی زیادی را در مقابل جوان ترها دیدم. در کارگاه هم که همکاری داشتیم ایشان را مثل یک نماد دیدم که چطور صحبت می کرد و در رفتار چگونه بود. حرف زدن برای کسانی که ایشان را از نزدیک می شناسند، خیلی مشکل است. امیدوار هستم خداوند به همه صبر عطا کند.
عبدالجبار کاکایی (شاعر ) که شعرهای او را امین تارخ خوانده بود نیز در بخشی دیگری از مراسم بیان کرد: برای شاعر معنا و موسیقی کلمات بیش از همه برای خود خالق اثر مفهوم دارد ولی من وقتی کلماتم را از زبان امین تارخ شنیدم به همان اندازه لذت بردم.امیرآقایی (بازیگر) هم در سخنانی اظهار داشت: به واقع آقای تارخ حق بزرگی بر گردن بازیگری ما دارد و من تلمذ کردم. به نیابت از آتیلا پسیانی که در بستر بیماری است متنی را قرائت می کنم: "رفیق نازنینم من باورم نمی گردد که آن خنده ات سهم قاب عکس شده باشد. سفرت به سلامت!
امیر آقایی در ادامه از حاضران خواست برای سلامتی آتیلا پسیانی دعا کنند.پس از امیر آقایی، کیانیان روی سن آمد و با اعلان اینکه بغضش را فروخورده اظهار داشت: ما از مرگ نمی ترسیم چون بازیگریم و جلو دوربین بارها مُرده ایم. این همه دروغ و افترا چرا به ما بسته می شود ؟ مگر ما جز خوب کردن حال شما چیزی خواستیم؟ ما می شنویم به کوری همه کسانی که این تهمت ها را به ما می زنند. من نمی دانم چند سال دیگر زنده هستم اما می دانم در نوبت هستم، از زمانی که خسرو شکیبایی خدا بیامرز رفت، نوشتم که خسرو! آن طرف ها بالاخره تئاتر و سینما هم هست، یک نقشی برای ما نگه دار که آنجا کار نماییم. من معتقدم ما نمی میریم. ما هستیم، چه خودمان چه اسم مان. من کنار شما هستم اما کنار چه مدلول می دهد؟! من با شما هستم. کار ما خدمت است و منتی نداریم. مگر "امین" منتی بر سر کسی گذاشته بود ؟ ما کارمان خدمت است. ما حال مردم را خوب می نماییم ولی آنهایی که حال شما را بد می کنند از این مساله ناراحت هستند.در اختتام نیما تارخ (فرزند امین تارخ) با اشاره به این که روز سختی است و تصور رسیدن آنرا نداشت، اظهار داشت: من کسی را اطرافم نمی شناختم که عمیق تر از امین تارخ اطرافیانش را بشناسد و بیش از او امید داشته باشد. همیشه همه را به امیدواری دعوت می کرد و دوست داشتم روزهای بهتری را با او شریک می شدم. پدرم برای من فقط پدری نکرد. پدرم خودش را در ما و شاگردانش تکثیر کرده و هیچ گاه نمی میرد. روح او را همه جا می بینیم و می دانم همیشه هست و آموزشگاهش هیچگاه تغییر نمی کند چون به یک ساختمان آجری روح بخشید.
در آخر نماز میت بر پیکر او خوانده شد تا مراسم خاکسپاری اجرا شود.
حاشیه نگاری:
+ کمتر از نیم ساعت تا زمان شروع رسمی مراسم خاکسپاری زنده یاد امین تارخ؛ قطعه ۸۸ بهشت زهرا شاهد حضور تعدادی از علاقمندان به این بازیگر بود که برای آخرین بار به دیدار او آمده بودند.
+ به جز خانواده و برخی مردم علاقه مندان؛ منوچهر شاهسواری، همایون اسعدیان، مازیار میری، محمدمهدی عسگرپور، رضا کیانیان و مجید برزگر همچون افراد حاضر در قطعه هنرمندان هستند که که در تدارک فراهم کردن شرایط برای برگزاری مراسم هستند.
+ جمشید هاشم پور، مسعود رایگان، حبیب اسماعیلی، مجید قناد، حبیب دهقان نسب، گلاره عباسی، عبدالجبار کاکایی، شبنم مقدمی، مجتبا میرطهماسب، فرزین پور محدث، پوریا رحیم سام، مسعود کرامتی، فرزاد حسنی، حسن پورشیرازی، رخشان بنی اعتماد، جهانگیر کوثری، فریبا کوثری، بهرام افشاری، حبیب رضایی، عاطفه رضوی، بهرام ابراهیمی، کاظم بلوچی، نوید محمودی، شهرام قائدی، الهام پاوه نژاد، فرهاد توحیدی و... همچون هنرمندان حاضر بودند.
+ حمید استیلی فوتبالیست سابق نیز همچون حاضران بود.
+حبیب ایل بیگی معاون اداره نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، علیرضا رضاداد، محمد احسانی، علیرضا تابش از مسئولان سابق سینمایی در قطعه هنرمندان حضور داشتند.
+ مراسم ترحیم امین تارخ چهارشنبه ۶ مهر ماه از ساعت ۱۴ تا ۱۶ در مسجد پیامبر اعظم در خیابان شریعتی برگزار می گردد.
+ پیکر مرحوم امین تارخ در کنار مزار فرشته طائرپور و افسانه محمدی، بازیگر، کارگردان و مترجم که همین امسال از دنیا رفته به خاک سپرده شد.
+ برخی از مردم علاقمند متاسفانه پس از اختتام مراسم، مشغول عکس و سلفی گرفتن با بازیگران حاضر در قطعه هنرمندان بودند که در این میان جمشید هاشم پور بیش از بقیه در احاطه دوربین های موبایلی بود.
امین تارخ، بازیگر باسابقه تئاتر، سینما و تلویزیون 2 مهر ماه به سبب عوارض سکته قلبی در ۶۹ سالگی درگذشت.
امین تارخ متولد مرداد ماه سال ۱۳۳۲ در دهه ۵۰ از دانشکده هنرهای نمایشی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و در طول حدود نیم قرن فعالیت در عرصه بازیگری نقش های ماندگاری را در سینما، تئاتر و تلویزیون خلق کرد.
او همین طور در سالهای قبل با تاسیس یک موسسه آموزشی در زمینه بازیگری چهره های مطرحی را به سینمای ایران معرفی نمود.
از جمله آثار تارخ در سینمای ایران به «مرگ یزدگرد» بهرام بیضایی، «پرنده کوچک خوشبختی» به کارگردانی پوران درخشنده، «پاییزان» به کارگردانی رسول صدرعاملی، «سرب» مسعود کیمیایی، «مادر» به کارگردانی علی حاتمی، «مجسمه» ساخته ابراهیم وحیدزاده و «سارا» به کارگردانی داریوش مهرجویی می توان اشاره نمود.
او در تلویزیون هم در سریال های زیادی بازی کرده که یکی از نقش های ماندگارش در نقش «ابن سینا» بوده است.
«سربداران»، «شیخ مفید»، «آپارتمان»، «سفر سبز»، «معصومیت از دست رفته» و «جراحت» از دیگر سریال های شاخص این بازیگر است که در خاطر خیلی از علاقه مندانش ثبت شده است.


این خبر در طول مراسم خاکسپاری بروزرسانی شد.1401/07/04
15:11:56
5.0 / 5
339
تگهای خبر: آموزش , اثر , بازی , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵