علی جون
علی جون
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اعلام كرد؛

ارسال ۲۰ هزار چادر فصلی و مسافرتی به خراسان رضوی

ارسال ۲۰ هزار چادر فصلی و مسافرتی به خراسان رضوی

به گزارش علی جون، مشهد ـ رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اظهار داشت: امروز برای اسکان زائرین ۲۰ هزار چادر فصلی و مسافرتی به خراسان رضوی ارسال می شود.به گزارش علی جون به نقل از مهر، مهدی ولی پور بعدازظهر سه شنبه در نشستی پیرامون هماهنگی و برنامه ریزی خدمات هلال احمر در دهه پایانی ماه صفر در مشهد اظهار کرد، برمبنای آنچه در سازمان جمعیت هلال احمر برنامه ریزی شده است، تا حالا ۲۰ دستگاه آمبولانس، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، یک فروند بالگرد در محل های مشخص شده مستقر شده اند، همین طور امروز برای اسکان زوار ۲۰ هزار چادر فصلی و مسافرتی به استان خراسان رضوی ارسال می شود.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر همین طور از اجرای طرح همسفران خورشید بمنظور ارائه خدمات به زوار امام رضا (ع) همزمان با دهه پایانی صفر توسط جمعیت هلال احمر و به میزبانی خراسان رضوی آگاهی داد.
وی بیان کرد: طرح همسفران خورشید دو دهه است که توسط جمعیت هلال احمر همزمان با دهه پایانی صفر اجرا می شود، اما امسال این طرح با ابلاغ دبیر کل جمعیت هلال احمر کشور، به میزبانی خراسان رضوی و با پشتیبانی استانهای معین اجرا می گردد.
ولی پور اضافه کرد: برای اجرای طرح مزبور تا حالا برای هماهنگی و برنامه ریزی های بیشتر درباب خدمات دهه پایانی صفر پیش جلساتی با حضور معاون اول رییس جمهور، وزیر کشور، استاندار خراسان رضوی، شهرداری و فرمانداری مشهد برگزار شده است.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اظهار داشت: در امتداد اسکان و ارائه خدمات به زوار در هفت نقطه از شهر مشهد هفت نفر از مسؤولان شعب کمیته امداد و نجات و هلال احمر از استانهای معین شامل استانهای خراسان جنوبی، شمالی، تهران و البرز، قم یزد، گلستان، سمنان به همراه ۲ تیم امدادی و تعدادی چادر در این نقاط مستقر شده اند. استفاده گردد.
وی اضافه کرد: مسؤولان شعب باید از برگزاری و نصب چادرها در مکان هایی که فاقد چهار شرط مهم و اصلی شامل امنیت، سیستم سرویس بهداشتی، آب و برق باشد اجتناب کنند و تنها در محلهای دارای این شرایط چهارگانه چادرها را برای اسکان زوار بر پا کنند.
ولی پور اضافه کرد: امسال به سبب ۲ سال فاصله ای که به خاطر شیوع ویروس کووید ۱۹ به وجود آمد با کاهش ومهار این بیماری و نیز با قرار گرفتن در فصل تابستان و تعطیلی مدارس، حضور ۶ تا ۸ میلیون جمعیت زایر را در استان خراسان رضوی پیش بینی شده است که در این جهت باید برنامه ریزی ها به شکلی باشد که حداکثر ارائه خدمات بهینه به زوار پیاده و سواره صورت گیرد.
پیش بینی ظرفیت اسکان پنج هزار زائر در پارک های شهر مشهد
در ادامه یعقوب سلیمانی، دبیر کل جمعیت هلال احمر اظهار داشت: پیش بینی ظرفیت اسکان پنج هزار زائر در پارک های شهر مشهد شده است اما باید نصب و برگزاری چادرها در این محل ها به تناسب سرویس بهداشتی، آب، برق و امنیت صورت گیرد.
دبیر کل جمعیت هلال احمر اظهار داشت: در دهه پایانی صفر پیش بینی می شود حدود ۶ میلیون زائر در مشهد حضور یابند و برای مدیریت درست این امر باید صدا و سیما با اطلاع رسانی درست به این امر کمک نماید و همین طور در این جهت تدوین یک بسته فرهنگی نیاز است تا مبتنی بر آن ریل گذاری و حرکت شود و همکاری ها صورت گیرد.
وی افزود: برای ایجاد ظرفیت اسکان و ارائه خدمات به زوار، استفاده از جوانان در قرارگاه خادم الرضا (ع) در حال انجام می باشد و در این خصوص ابلاغ گردیده است که مسؤولیت کار با استان خراسان رضوی باشد و تدبیر شده است که تیم های امداد و هلال احمر در مقرهای مشخص شده حضور یابند و تا غروب امروز بخش عمده ای از چادرها در این محل ها نصب و برپا شوند.
سلیمانی بیان کرد: امنیت، برق، تغذیه، سرویس بهداشتی و آب به عنوان زیرساخت های نصب چادر در حوزه اسکان زوار باید فراهم و تلاش شود بهداشت در این چادرها رعایت شود و برای رفاه حال زوار این چادرها کاملاً تمیز و مرتب باشند.
دبیر کل جمعیت هلال احمر اظهار داشت: از ۲ میلیون و ۴۰۰ خدمت پزشکی ارائه شده هلال احمر در اربعین امسال بیشترین خدمات به بیماران دارای بیماری زمینه ای بوده است.
وی اضافه کرد: نقش دولت در بحث اسکان و پذیرایی زوار شاید کمتر از پنج درصد باشد و بیشترین نقش را خود مردم ایفا می کنند اما دولت نقش مهمی در تامین امنیت زوار دارد پس برای مشارکت مردم در بحث اسکان زوار باید فرهنگ سازی صورت گیرد.
سلیمانی اظهار داشت: با توجه به این که مشهد قطب مذهبی و پایتخت معنوی ایران بشمار می رود بدین جهت هلال احمر به عنوان مرجع ترویج خط مشی امام رضا (ع) باید تمام توان خودرا دراین زمینه به کار گیرد.
فعالیت ۱۰۷ پایگاه ثابت، سیار و قرارگاهی برای ارائه خدمات به زائران
رسول زارع، سرپرست معاونت امداد و نجات خراسان رضوی نیز در این جلسه اظهار داشت: فعالیت ۱۰۷ پایگاه ثابت، سیار و قرارگاهی برای ارائه خدمات به زوار، پوشش اسکان مورد نیاز فرمانداری مشهد در فضاهای باز و پارک های اصلی شهر مشهد با پوشش حدود ۵۰ هزار چادر برای اسکان زوار، پشتیبانی خدمات درمانی با نیروهای اورژانس و فوریت ها در محل های اسکان زوار بعد از ورود زوار از محورهای اصلی و فرعی به مشهد از دیگر اقدامات خواهد بود.
سرپرست معاونت امداد و نجات خراسان رضوی اظهار داشت: در دهه پایانی ماه صفر، هزار و ۸۰۰ نیروی امداد و نجات و هلال احمر بصورت روزانه به زوار امام رضا (ع) ارائه خدمت می کند.
وی اضافه کرد: در دهه پایانی صفر با استقرار ۶۰ دستگاه آمبولانس، ۲ دستگاه اتوبوس آمبولانس، ۳۰ دستگاه خودرو نجات، ۴۰ دستگاه خودروی امدادی، تعداد ۲ فروند بالگرد در ۶ محور اصلی و محورهای فرعی تحت پوشش معاونت امداد و نجات خراسان رضوی به زوار امام رضا (ع) ارائه خدمت خواهند می شود.
زارع بیان کرد: وظیفه این جمعیت، امداد و نجات است که دراین زمینه ۱۰۰ درصد آمادگی لازم برای ارائه خدمات به زوار رضوی در دهه پایانی صفر را دارد و در صورت نیاز به آمبولانس و بالگرد می تواند این موارد را تامین کند و مشکلی دراین زمینه وجود ندارد.


منبع:

1401/07/05
14:41:40
5.0 / 5
392
تگهای خبر: برنامه , خدمات , دستگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز