علی جون
علی جون
تاكید سه هنرمند:

ملت ایران هیچ وقت خواهان تجزیه طلبی نیست

ملت ایران هیچ وقت خواهان تجزیه طلبی نیست

به گزارش علی جون، هوشنگ توکلی، جعفر دهقان و مهدی فقیه در اظهار نظرهای جداگانه تاکید داشتند بر این که «هیچ گاه ملت ایران خواهان تجزیه طلبی نبوده است.»


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، هوشنگ توکلی بازیگر در گفت وگویی مطرح کرد: این روزها مباحثی مطرح شده اما من محکم می گویم قرار نیست تجزیه ای اتفاق بیفتد. هر چند کشورهای گردن کلفت و بزرگ تلاش کرده اند افکار جامعه را به هم بریزند ولی به نظرم امکان ندارد تجزیه ای رخ بدهد. من حتی نگران این مورد هم نیستم.
وی ادامه می دهد: ایران پس از انقلاب بعنوان کشور مستقل حرکت کرده است. تا وقتی که ایران حوزه های جغرافیایی اش را مدیریت کند و برای حفظ آن کوشا باشد، خواهیم دید غرب از این موضع خوشش نمی آید و واکنش های مختلفی خواهد داشت. طبیعی است که ما باید حافظ ایران باشیم، چونکه برای این سرزمین خون های بسیاری ریخته شده است.
این هنرمند ادامه می دهد: گرچه تلاش می کنند به ایران صدمه بزنند اما با یقین خواهم گفت هیچ گاه ملت خواهان تجزیه طلبی ایران نیستند. به نظرم این ادعاهای ژورنالیستی برای ایجاد جنگ روانی غرب ضد ایران است و این که می خواهند مردم ایران را نگران کنند. هیچ هنرمندی هم دلش نمی خواهد ایران تجزیه شود. به نظرم این صدمه ها به هیچ جا نخواهد رسید.
توکلی در رابطه با موضع گیری برخی هنرمندان و ورزشکاران در این دوره عنوان می کند: به نظرم به هنرمندان حمله بسیاری شده است و این که شنیدن این جملات که ما خرج هنرمندان کرده ایم یا ملت خرج آنها کرده اند، خوشایند نبوده و همین سبب شده تا بعضی هنرمندان هم به اشتباه موضع گیری هایی داشته باشند. برخی اظهارات توهین به هنرمندان است. ازاین رو این حق را به هنرمندان می دهم که ناراحت از آن حرف ها شده باشند اما نباید اظهار نظر همراه با شتاب زدگی داشته باشیم، چونکه تبعات هر نوع نظری بدون داشتن سواد رسانه ای می تواند در جامعه تأثیر منفی داشته باشد. حال بعضی ها استعدادشان در پولشویی است و آنها کسانی هستند که مسیر را به انحراف می کشاند. ازاین رو من معتقدم خارج از عواطف و احساسات باید حافظ میهن مان باشیم و بحران های داخلی را خودمان می توانیم حل نماییم و احتیاج به ورود بیگانگان نیست.

جعفر دهقان: هیچ هنرمند عاقلی به دنبال اغتشاش و بی نظمی نیست
جعفر دهقان تصریح کرد: هنرمندان در فضای آرام و به دور از اغتشاش و بی نظمی است که می توانند بر روی کار هنری خود تمرکز کنند و هیچ هنرمند عاقلی به دنبال اغتشاش و بی نظمی نیست.
بازیگر سریال یوسف پیامبر با بیان مطلب فوق در گفتگویی مطرح کرد: یکی از وظایف هنر و هنرمند طرح پرسش در رابطه با مشکلات موجود است ولی بهتر است که این پرسش از دریچه خلق اثر هنری و استفاده از خلاقیت هنری برای طرح پرسش در چارچوب نمایشنامه و فیلمنامه صورت گیرد که نتیجه به مراتب بهتری خواهد داشت.
دهقان افزود: اغلب جامعه هنری طرفدار حفظ کیان ایران اسلامی هستند و هیچ هنرمندی طرفدار توهین به مقدسات به اسم اعتراض نیست. اعتراض یعنی طرح مسئله بدون بی احترامی به عقاید دیگران و این که برخی توهین را با اعتراض یکسان میدانند نادرست است.
بازیگر فیلم های تعقیب سایه ها و حماسه مجنون اظهار داشت: هنرمندان طرح مسئله کنند و سپس از مراجع بخواهند که به مسئله رسیدگی کرده و مشکلات را حل کند نه این که آتش بیار معرکه شده و فضا را ناآرام تر کنند که دیگر نشود به حل مشکل پرداخت.
وی افزود: هنرمندان اغلب افرادی هستند دارای بینش و جهان بینی نسبت به وقایع و اتفاقات و این طور نیست که بخواهند بر هم زننده نظم باشند ولی گاهی بعضی از افراد نورسی که بی پیمودن مدارج وارد کار هنری شده اند، هیجان زده شده و حرف هایی میزنند که ریشه ندارد.
بازیگر سریال مردان آنجلس اظهار داشت: آتش زدن پرچم ایران کار هیچ ایرانی عاقلی نیست و همه ایرانی ها شامل فارس و ترک و کرد و لر و بختیاری و عرب و ترکمن و... میدانند که نام این کشور ایران است و برای رشد و پیشرفت راهی نداریم جز تکیه بر اشتراکات فراوان و البته کمک به همدیگر برای حل مشکل.
این بازیگر خاطرنشان کرد: خیلی از هنرمندان هم مانند مردم عادی گرفتاری های اقتصادی دارند و گاهی حتی برای دریافت یک وام اندک ماهها در صف می مانند. به همان اندازه که باید برخی مسؤلان ناکارآمد را بابت این مشکلات بازخواست کرد باید از عموم جامعه خواست آرامش خویش را حفظ کنند و فقط به تعامل و گفتگوی صمیمانه برای بهبود اوضاع ایران یکپارچه بیندیشند.

مهدی فقیه: هنرمندان ابدا همنوای تجزیه طلبان نبوده اند
مهدی فقیه هم تصریح کرد: همه آنهایی که ایرانی هستند و عِرق ایران را در دل دارند با تمام وجود دل شان برای ایران می تپد و در این میان بدنه جامعه هنری هم بارها غیرت ایرانی خویش را به رخ کشیده اند و ابدا همنوای تجزیه طلبان نبوده اند.
این بازیگر باسابقه در گفت وگویی افزود: خودم بعنوان عضوی از جامعه هنری به مشکلات اقتصادی و دغدغه های معیشتی اهالی هنر واقفم و می دانم اهالی هنر جزو مظلوم ترین اقشار جامعه هستند و شاید باورتان نشود ولی حتی نه بازنشستگی مناسبی دارند و نه بیمه درمانی خوبی با این وجود در بیشتر اوقات اهالی هنر بازوی مردم برای طرح نقدهای منصفانه بوده اند.
بازیگر فیلم هور در آتش افزود: هرگاه که مشکلی در جامعه پیش آمده و فی المثل در ماجراهایی مثل سیل و زلزله و حتی پاندمی کرونا، کم نداشته ایم هنرمندانی را که پیشتاز کمک به مردم نقاط دورافتاده شده اند و برای یاری رسانی به آنها آستین بالا زده اند، پس در حمیت و غیرت ایرانی جامعه هنری شکی نیست.
این بازیگر اضافه کرد: این که بعضی از افراد فاقد بینش لازم در امور سیاسی که از قضا تجربیات هنری هم دارند در اتفاقات اخیر هم نوا با بعضی از گروهک های افراطی شده اند یک اشتباه و ندانم کاری است و البته ان شاءالله که از روی جهل باشد چون هر هنرمند آزاده ای می داند با ایران متحد و فراگیر است که میتوان هنر ایرانی را رشد داد.
بازیگر «اخلاقتو خوب کن» عنوان کرد: اگر در این سالها مدام توانسته ایم در آوردگاه های جهانی سینما حضور داشته باشیم به خاطر استعدادهایی است که در جای جای ایران بوده اند، یکی کرد بوده و دیگر لر و یکی آذری و دیگری اصفهانی و آن یکی شیرازی و دیگری بلوچ و یکی اهل مازندران و... و همه اینها کنار هم بوده اند که هنر ملی ایران را به جهانیان شناسانده اند.
مهدی فقیه ابراز امیدواری کرد: همه هنرمندان دلشان می خواهد جامعه در آرامش باشد تا راحتتر بتوانند کار خویش را انجام دهند ولی متصدیان امور هنری هم یادشان نرود که اهالی هنر فراوان مشکل معیشتی دارند که باید حل شود. هنرمندان جان شان را برای ایران فراگیر می دهند و تنها انتظارشان اینست که حداقل ها از آنها دریغ نشود. همان گونه که یک مدیر هنری درآمد خوب و حقوق بازنشستگی و بیمه خوب دارد اهالی هنر هم باید این امکانات را داشته باشند. نمی گردد تا ابد به هنرمندان وعده داد چون هنرمندان مرد روزهای سخت هستند پس چه بهتر که نخستین گام مسؤلان هنری از حالا به بعد ارتقای منزلت معیشتی باشد.

در این زمینه بخوانید:
کم توجهی مردم را دلگیر کرده است/ اعتراض ها رنگ و بوی تجزیه طلبی نداشته و نباید داشته باشد.
ترس از نفوذ تجزیه طلبان در مطالبات مردم/ خواسته مردم زندگی مطلوب و عدالت است.
هشدار حامد بهداد درباره"زمزمه بدخواهان برای تجزیه ایران".
اقبال واحدی: اعتراض حق است؛ حواسمان باشد بازی نخوریم
منبع:

1401/07/16
21:29:34
5.0 / 5
423
تگهای خبر: اثر , اثر هنری , بازی , رسانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز