علی جون
علی جون

گزارشی از نام گذاری كتابخانه به نام روح الله رجایی

گزارشی از نام گذاری كتابخانه به نام روح الله رجایی

در مراسم نام گذاری كتابخانه ای به نام روح الله رجایی، یاد و خاطره این فعال رسانه ای و خبرنگار تازه درگذشته گرامی داشته شد.


به گزارش علی جون به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مراسم نام گذاری کتابخانه زنده یاد روح الله رجایی با حضور خانواده مرحوم رجایی، حسین سروری معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری تهران، سیدمحمود دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، محمدعلی قندهاری نیا مدیرعامل مؤسسه جام جم، حامد عسکری شاعر و نویسنده، هوتن والی نژاد سرپرست معاونت اداری و مالی و دستیار دبیرکل، مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی، مهدی توکلیان مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل، هادی امیری مدیرکل امور عمرانی، سیدباقر میرعبدالهی مدیرکل تامین منابع، هادی آشتیانی مدیرکل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی و محمدهادی ناصری طاهری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران انجام شد.
فارغ از خط و خطوط عمل می کرد
در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی - مدیرمسئول روزنامه اطلاعات - با تقدیر از خدمات باارزش روح الله رجایی، ضمن قرائت آیه ۹۶ سوره مریم اظهار داشت: خداوند در قرآن کریم می فرماید: إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا، یعنی بطور قطع کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند، به زودی خدای رحمان برای آنان در دل ها محبتی قرار خواهد داد. من سعادت همدمی با برادر عزیزم روح الله رجایی را نداشتم اما بواسطه همسایگی با روزنامه جام جم او را گاهی هنگام برگزاری نمازهای جماعت همراه دیگر دوستان روزنامه جام جم در مسجد الغدیر میرداماد می دیدم و شاهد اخلاص، صداقت و صمیمیت شان بودم. او متواضع، خندان، صمیمی و بی آلایش بود و در هر پست و مقامی هم که قرار می گرفت جهت گیری مردمی، انقلابی و آرمانی داشت. او فارغ از تمام خط و خطوط عمل می کرد و همیشه مردم برایش مهم بودند. مسلما پاداش کسی که مخلصانه تلاش می کند این است که به دل بنده صالح خدا محبتش سایه می اندازد و امروز شاهدیم که نام روح الله رجایی بر یکی از مهم ترین و مقدس ترین بناها که کتابخانه است مزین شده است.
وی در ادامه از دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور که در حوزه کتاب و کتابخوانی در نهاد کتابخانه های عمومی کشور منشأ خدمات برای انقلاب و رهبری بوده است قدردانی نمود و اظهار داشت: این اقدام نهاد برای نامگ ذاری یک کتابخانه به نام روح الله رجایی کار بسیار خوبی بود. من افتخار می کنم که بگویم همکار آقای رجایی ام. امیدوارم پند بگیریم چونکه اگر صداقت داشته باشیم و راست بگوییم پس از این که رفتیم، پاداش خیر به ما می دهند.


خبرنگاران خط مقدم جهت دهی به افکار عمومی هستند
در ادامه این مراسم سروری - معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری تهران- ضمن تبریک اعیاد ذی الحجه و روز خبرنگار از حسن تدبیر نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای نام گذاری به جا و بموقع کتابخانه به نام روح الله رجایی قدردانی نمود. وی در ادامه پیام فرماندار تهران را برای این مراسم خواند.
در قسمتی از پیام عیسی فرهادی به این مراسم آمده بود: امروزه اهمیت اطلاع رسانی دقیق از اخبار وقایع بر کسی پوشیده نیست و این مهم رسالت خبرنگاران را بسیار سنگین می کند و حیطه فعالیت آنها را بدون هیچ مرز و محدودیتی نمایش می دهد. از مصداق بارز این مهم می توان به واقعه غدیر خم اشاره داشت، اگر تمام آن چند ده هزار نفر که در آخرین حج پیامبر عظیم الشان اسلام، او را همراهی می کردند و وظیفه اطلاع رسانی از آن واقعه بزرگ را کامل و جامع به عهده می گرفتند و واقعه غدیر خم را آن طور که دیدند و شنیدند انتشار می دادند، شاید امروز دنیای اسلام دنیای دیگری بود.
همین طور در بخش دیگری از این پیام عنوان شده بود: خبرنگاران خط مقدم اطلاع رسانی و جهت دهی افکار عمومی هستند که جامعه را با حقایق و واقعیت های موجود آشنا می کنند و می توانند بعنوان عنصر مؤثر در توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه نقش اساسی ایفا کنند.
فرهادی در آخر پیام خود به مناسبت نام گذاری کتابخانه به نام روح الله رجایی از مردم تهران برای توجه به بیشتر به کتابخوانی دعوت کرد.


یادگاری های روح الله رجایی
همین طور در این مراسم محمدعلی قندهاری نیا مدیرعامل موسسه جام جم طی سخنانی با تسلیت درگذشت روح الله رجایی ابراز امیدواری کرد یاد وی همیشه پرفروغ باشد و جوانان عرصه رسانه بتوانند در مسیری که او گام برمی داشت گام بردارند.
وی در ادامه با اشاره به خدمات سردبیر فقید روزنامه جام جم اظهار داشت: یکی از یادگاری های روح الله رجایی در مدت کوتاه حضورش راه اندازی صفحه ای به نام همسایه است که موضوع آن توجه به محرومان و بازنمایی مشکلات محرومان و مستضعفان است تا با مشارکت خوانندگان روزنامه گرهی از مشکلات شان گشوده شود. خوشبختانه این صفحه بازخوردهای بسیار خوبی از زمان راه اندازی داشته و امیدواریم بتوانیم این صفحه را ادامه دهیم.
قندهاری نیا در آخر با ذکر خاطره ای از روح الله رجایی، اظهار داشت: در کنار خدمات عام المنفعه و کارهای جهادی وی در عرصه رسانه خاطرات مختلفی از علاقه و خدمتش به خانواده و فرزندان شنیده ام و این علاقه نشان از صداقت در گفتار و اعمال در زندگی اش است.


داغ ما در مقابل داغ امام حسین (ع) ناچیز است
در این مراسم پدر روح الله رجایی ضمن تشکر از مسئولان نهاد، حجت الاسلام دعایی و همه دوستان و همراهان روح الله رجایی ضمن بیان روایت غدیر اظهار داشت: تاریخ اسلام پر از حوادث و اتفاقاتی است که باید از آنها درس بگیریم. یکی از این وقایع تولد و شهادت امام علی(ع) است. امیرالمومنین که در خانه خدا زاده شده و در خانه خدا به شهادت رسید زمانی که این خبر در میان مردم پیچید که امام علی(ع) را در محراب ضربت زدند، مردم گفتند: مگر علی نماز می خواند؟ این ها نشانه ای از تحریف وقایع و اطلاع رسانی ناقص در روزگار این امام بزرگوار و دردانه بشریت است.
او اضافه کرد: مرگ فرزند برای پدر دشوار است. اما هر زمان که ما دردی داریم باید خودمان را با تاریخ عاشورا تطبیق دهیم. علی اکبر(ع) فرزند رشید امام حسین (ع) و نخستین شهید بنی هاشم جلو روی پدر به شهادت رسید و بدنش را اربا اربا به خیمه آوردند. داغ ما در مقابل داغ امام حسین (ع) ناچیز است و ما هر جا که درد و مشکلی داریم به دامان دوده (ع) چنگ می زنیم. ما که روح الله را نشناختیم اما این تکیه کلامش را باید چراغ راهمان نماییم که: هر جا دلت گرفت بگو جان بگو حسین.
منش و روش روح الله رجایی باید تکثیر شود
در این مراسم مهدی رمضانی - معاونت توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد - ضمن خوش آمدگویی به میهمانان حاضر در مراسم و تبریک اعیاد ذی الحجه و عید غدیر خم، اظهار داشت: آقای مختارپور دبیرکل محترم نهاد از روز اولی که ایده نام گذاری کتابخانه پیش آمد به جد پیگیر اجرای آن و مشتاق حضور در این نشست بود و متأسفانه به سبب اینکه کاری پیش آمد، از عدم حضور در این نشست ابراز حسرت کرد.
وی در ادامه با اشاره به نام گذاری کتابخانه به نام روح الله رجایی اظهار داشت: او را بعنوان رفیقی امام حسینی می شناختیم و در نقطه گذاری هایی که در مراسم های وی می شود جالب است که همه با دوده پیوند دارد. از زمان مبتلاشدن به کرونا و روضه گرفتن های دوستانش تا زمان مرگ و نام گذاری کتابخانه و حتی اربعینش به شکل عجیبی با اهل بیت(ع) و امام حسین(ع) گره خورده است.
رمضانی با اشاره به این. که کتابخانه های عمومی بعنوان پایگاه های فرهنگی و خدمات اجتماعی مشغول ارائه خدمات هستند اشاره کرد: سعی کردیم در منطقه ای با خوی و علاقه ای که روح الله رجایی پیگیر آن بوده است کتابخانه انتخاب گردد و ان شاء الله متعهد خواهیم بود منش و روشی را که وی در زندگی داشت، تکثیر نماییم و به کار ببنیدیم.
او اضافه کرد: برخی از شخصیت ها به خاطر باطن پاک، سلوک شخصی و محبتی که از جانب دوده (ع) شامل حالشان شده، وجودشان یک برکت دارد و فقدانشان برکتی دیگر که مصداق صدقه جاریه است. ان شاء الله این خیر و برکت جاری خواهد بود و به روح او خواهد رسید.


آن چه سبب نام گذاری کتابخانه به نام روح الله رجایی شد
در این مراسم محمدهادی ناصری طاهری - مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران- ضمن خوش آمدگویی و تبریک اعیاد ذی الحجه اظهار داشت: آن چه سبب نام گذاری کتابخانه به نام زنده یاد روح الله رجایی شد فراتر از شخصیت او، تکریم و بزرگداشت روحیه جهادی، جریان های خیرخواهانه به نفع محرومان و دستگیری از احوال مستضعفان است که در وجود مختلف شخصیتی آن مرحوم متجلی شده بود.
او اضافه کرد: وظیفه ما است که این جریان را تکریم نماییم و این کتابخانه به نام فعال رسانه ای زنده یاد روح الله رجایی مزین می شود که مشهور و معروف به نوکری اهل بیت(ع) به خصوص سالار شهیدان کربلا امام حسین(ع) بود. ان شاء الله کارهای فرهنگی کتابخانه بعد از این رنگ و بوی دیگری خواهد داشت و ما نیز با جدیت بیشتری کارهای خودرا در امتداد ترویج گفتمان امام خمینی(ره)، انقلاب و فرهنگ عاشورایی ادامه خواهیم داد.


همین طور در این مراسم حامد عسکری - شاعر - شعری را که برای روح الله رجایی سروده بود خواند.
در آخر این مراسم با حضور خانواده رجایی و میهمانان حاضر از یادمان روح الله رجایی رونمایی گردید.1399/05/16
11:35:21
5.0 / 5
1570
تگهای خبر: خانواده , خدمات , رسانه , شعر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز