علی جون
موسوی مطرح كرد؛

۷۰ درصد مردم تحت پوشش بیمه هستند

۷۰ درصد مردم تحت پوشش بیمه هستند

به گزارش علی جون، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: ضریب پوشش بیمه های اجتماعی که قبل از پیروزی انقلاب حدود 20 درصد بود، امروز به حدود 70 درصد رسیده است.به گزارش علی جون به نقل از مهر؛ میرهاشم موسوی، در برنامه گفت وگوی زنده تلویزیونی "صف اول"، با تشریح برنامه ها، اقدامات و دستاوردهای سازمان تامین اجتماعی و اعلام تسویه مطالبات داروخانه های طرف قرارداد این سازمان تا پایان شهریور ماه، بر ضرورت پیش بینی و درج یک ردیف مشخص در بودجه های سالانه تاکید کرد.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در این برنامه که شب چهارشنبه یازدهم آبان از شبکه خبر پخش گردید، با تبریک میلاد مسعود امام حسن عسکری (ع) و نیز گرامیداشت یاد و خاطره شهدای امنیت و شهدای حمله تروریستی داعش به حرم شاهچراغ (ع)، ابلاغ
سیاست های کلی تامین اجتماعی از طرف مقام معظم رهبری در فروردین ماه سال جاری را نقطه عطفی مهم در تاریخ حوزه تامین اجتماعی کشور توصیف کرد و اظهار داشت: هرچند عنوان این سیاست ها، سیاست های کلی تامین اجتماعی است اما مساوی و منحصر به حوزه
مأموریت سازمان تامین اجتماعی به عنوان مهم ترین سازمان بیمه اجتماعی کشور نیست؛ بلکه ناظر بر وضعیت رفاه عمومی جامعه است که در دل آن، وظیفه و ماموریت سازمان تامین اجتماعی نیز نهفته است.
به گزارش روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، دکتر موسوی با اشاره به این که سیاست های کلی تامین اجتماعی ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری ناظر بر اصول سه، ۲۱، ۲۹، ۴۳ و ۴۱ قانون تامین اجتماعی در زمینه های معیشت، اشتغال، آموزش، بهداشت و درمان و بیمه های اجتماعی و رویکرد اصلی آن رویکرد عدالت محوری است، اضافه کرد: مقام معظم رهبری در سیاست های ابلاغی تامین اجتماعی با شناسایی دقیق و نقطه زنی چالش های این حوزه، تدابیر و راهکارهای اصلاحی را نیز ترسیم و ابلاغ کرده اند و این سیاست ها، استقرار نظام چندلایه تامین اجتماعی مشتمل بر لایه حمایتی، لایه بیمه های پایه و لایه بیمه های مکمل را تجویز کرده که باید در بودجه های سالانه و نیز در برنامه هفتم توسعه که در دست تدوین است، مورد توجه قرار گیرد.
وی اضافه کرد: یکی از چالش هایی که در این سیاست ها نقطه زنی شده، ناترازی منابع و مصارف صندوق های بازنشستگی است. امروز یکی از چالش های مهم صندوق ها، ضریب پشتیبانی پایین است که در بعضی صندوق ها به نقطه سربه سر یک بیمه پرداز در مقابل یک بازنشسته رسیده و در بعضی صندوق ها نیز حتی منفی شده و دولت تمام بودجه این صندوق ها را از محل منابع عمومی تامین می کند. در صندوق تامین اجتماعی که شرایط نسبتاً بهتری در این شاخص دارد، این نسبت حدود ۴.۲ است یعنی به ازای یک بازنشسته، ۴.۲ بیمه پرداز وجود دارد که استاندارد آن حدود ۶ یا ۶.۵ نفر به ازای هر بازنشسته است. فراگیرسازی پوشش بیمه های اجتماعی که در سیاست های ابلاغی مورد تاکید قرار گرفته، راهکاری برای بهبود شرایط نسبت پشتیبانی صندوق های بازنشستگی است که تا حدی ناترازی صندوق ها را جبران کند.
موسوی به توسعه پوشش بیمه های اجتماعی و درمانی در سالهای بعد از پیروزی انقلاب اشاره نمود و اظهار داشت: ضریب پوشش بیمه های اجتماعی که قبل از پیروزی انقلاب حدود ۲۰ درصد بود، به برکت انقلاب امروز به حدود ۷۰ درصد رسیده و در بخش بیمه های درمانی ضریب پوشش ۱۰۰ درصد است. البته به رغم دستاوردهای باارزش در این عرصه، هنوز بین ۵ تا ۶ میلیون نفر از شاغلان و فعالان اقتصادی کشور تحت پوشش هیچ بیمه اجتماعی نیستند. فراگیرسازی پوشش بیمه های اجتماعی در سیاست های ابلاغی مورد توجه قرار گرفته و برنامه عملیاتی سازمان تامین اجتماعی دراین زمینه از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ شروع شده و با طراحی برنامه بیمه فراگیر خانواده ایرانی، از نیمه دوم سال قبل تا حالا بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر تحت پوشش این بیمه قرار گرفته اند.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اضافه کرد: یکی از مواردی را که حضرت آقا برای جبران ناترازی منابع و مصارف صندوق ها تکلیف کرده اند، جلوگیری از انباشت بدهی کارفرمایان و دولت می باشد. عدد و رقم این بدهی هم در بخش کارفرمایان و هم در بخش دولت، عدد و رقم قابل توجهی است و حسابرسی سال ۱۴۰۰ رقم بدهی انباشته دولت را حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان نشان داده است. البته باید تشکر کنم از دولت انقلابی و مردمی سیزدهم که تأیه بدهی در این دولت تا همین جا بی نظیر بوده است. در سال قبل در بودجه سالیانه ۹۰ هزار میلیارد تومان تأدیه بدهی بیمه ای دولت صورت گرفت و امسال نیز با حمایت مجلس محترم، ۹۰ هزار میلیارد تومان دیگر برای تأدیه بدهی بیمه ای دولت پیش بینی شده است اما ضروریست که در بودجه سال ۱۴۰۲ و بودجه سالهای بعد، ردیف بودجه ای مشخصی در بودجه های سالیانه برای اجرای تعهدات جاری دولت و بازپرداخت بدهی ها پیش بینی شود که هماهنگی هایی را دراین زمینه با سازمان برنامه و بودجه و مجلس آغاز نموده ایم و امیدواریم در برنامه هفتم توسعه، این تأدیه بدهی به شکل کامل اتفاق بایفتد.
موسوی اظهار داشت: یکی از اشکالات مهم سازمان تامین اجتماعی، کسری نقدینگی است. البته ما کسری تعهدی نداریم و اگر بتوانیم بدهی های کارفرمایی و بدهی های دولت را وصول نماییم، مشکل خاصی در انجام تعهدات نداریم. در زمینه کارفرمایی حدود ۲۵ هزار میلیاردتومان طلب قطعی شده و حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان هم طلب برآوردی داریم که اگر این مطالبات را وصول و وارد کارهای سرمایه گذاری پربازده کنیم؛ ان شاءالله می توانیم آن آسایس و آرامشی را که حق ذی نفعان ما است، فراهم نماییم.
وی همین طور اظهار داشت: یکی دیگر از بندهای مهم سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، ایجاد ارزش افزوده در دارایی ها است. در سالهای قبل مشکلات زیادی در زمینه دارایی ها و سرمایه گذاری های سازمان داشته ایم. الحمدلله در این حوزه، زیرساخت ها و شرایط را طوری فراهم نموده ایم که هم در تولید کشور سهمی در خور داشته باشیم و هم بازدهی مناسبی در بخش سرمایه گذاری داشته باشیم که اجرای تعهدات مان را در قبال مردم تضمین نماییم. بطور استاندارد، سرمایه گذاری ها باید حدود ۱۸ درصد مصارف را پوشش دهند که هم اکنون سهم سرمایه گذاری ها در مصارف تنها حدود ۶ درصد است.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، توجه به محاسبات بیمه ای را یکی از بندهای مهم سیاست های کلی تامین اجتماعی دانست و اضافه کرد: باتوجه به چالش های جدی موجود در صندوق های بازنشستگی که در سیاست های ابلاغی نقطه زنی شده، لازم است که تدابیر و اقدامات اصلاحی در زمینه های فنی، ساختاری و پارامتریک در صندوق ها اتفاق بیافتد. امروز در صندوق تامین اجتماعی بیش از ۵۰ درصد بازنشستگان، بازنشستگان قبل از موعد هستند که این عدد در سالهای ۹۰ و ۹۱ حدود ۱۹ درصد بوده است. در این سال ها قوانینی داشته ایم که بدون توجه به محاسبات بیمه ای، بار تعهدات صندوق ها را افزایش داده اند. امروز افرادی را داریم که در اوج پختگی و مهارت شغلی و در سن ۴۰ سالگی بازنشسته شده و می شوند.
به گفته مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی، در قوانین بازنشستگی سخت و زیان آور قرار بوده عوامل زیان آور از محیط کارحذف شوند؛ اما بجای حذف این عوامل، تنها بر خروج قبل از موعد عوامل اشتغال از محیط کار تمرکز شده که سن بازنشستگی را به گونه ای غیرمنطقی و غیرعلمی کاهش داده است. این دولت و این مجلس، کارهای تحولی بزرگی انجام داده اند و امیدواریم در برنامه هفتم توسعه، اصلاح قوانین و مقررات و توجه به محاسبات بیمه ای هم که در سیاست های ابلاغی و اصلاحات پارامتریک مورد تاکید قرار گرفته، صورت گیرد.
موسوی در تشریح دستاوردهای سازمان تامین اجتماعی در زمینه هوشمندسازی و تامین اجتماعی الکترونیک اظهار داشت: من بر این باورم که پیشران تحول در سازمان تامین اجتماعی، هوشمندسازی تامین اجتماعی است. زمانی که ما سازمان تامین اجتماعی را تحویل گرفتیم، ۳۰ خدمت در بستر الکترونیک ارائه می شد و در نسخه الکترونیک هم حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد نسخ به شکل الکترونیک دریافت می شد، امروز ۴۲ خدمت را در بستر الکترونیک و در درگاه ملی خدمات الکترونیک دولت ارائه می دهیم که از پردرخواست ترین خدمات مورد نیاز کارفرمایان، بازنشستگان و بیمه شدگان هستند.
وی اضافه کرد: در زمینه نسخه الکترونیک نیز بیش از ۹۰ درصد اسناد نسخه نویسی و بیش از ۹۸ درصد موارد نسخه پیچی را بصورت الکترونیک دریافت می نماییم. همراهی و همکاری خوبی در حوزه نسخه الکترونیک بین سازمان تامین اجتماعی و وزارت بهداشت ودرمان وجود دارد و گام بعدی ما پرونده الکترونیک سلامت است که از مولفه های مهم و اثرگذار در مدیریت منابع و بسترسازی برای اجرای پزشک خانواده و نظام ارجاع است.
وی اضافه کرد: در زمینه هوشمندسازی، درحال حرکت به سمت یکپارچگی بخش بیمه ای با بخش های مالیات و نظام بانکی هستیم که خیلی از مشکلات فعلی و اختلافات بین کارگران با کارفرمایان و کارفرمایان با سازمان را حل خواهدنمود. همین طور برای نخستین بار در هفته گذشته بصورت آزمایشی، محاسبات فنی و بیمه ای را در یکی از شعب به شکل کامل الکترونیک و بدون مداخله انسانی آغاز نموده ایم. هم اکنون در زمینه محاسبه بدهی بیمه ای کارفرمایان، پس از ابلاغ بدهی بیمه ای و اعتراض احتمالی، شاهد تغییر ارقام و محاسبات با دخالت انسانی هستیم که با این سیستم؛ مداخله انسانی و اشتباهات احتمالی کاملاً برطرف خواهد شد و شفافیت محاسبات را افزایش خواهد داد.
موسوی در مورد بیمه های حمایتی اظهار داشت: بیمه رانندگان و بیمه کارگران ساختمانی، از بیمه های حمایتی است که بیمه شده، سهم حداقلی در پرداخت حق بیمه دارد. حدود ۱۵ میلیون بیمه شده اصلی داریم که ۱۰.۵ میلیون نفر بیمه شده الزامی هستند که حق بیمه کامل را به ما پرداخت می کنند و مابقی بیمه های خاص و بیمه های حمایتی هستند.
وی اضافه کرد: در بیمه رانندگان، پرداخت قسمتی از حق بیمه را دولت تقبل کرده و به هر میزان که دولت منابع را تامین کرده است، رانندگان تحت پوشش قرار گرفته اند. تعدادی هم پشت نوبتی داریم که با سازمان برنامه و بودجه مکاتباتی انجام داده ایم که آمادگی داریم در صورت تامین منابع حق بیمه سهم دولت، رانندگان جدید را تحت پوشش قرار دهیم. همین طور با اجرای طرح پالایش بیمه ای و شناسایی افراد من غیرحق، رانندگان جدید جایگزین آنان می شوند.
موسوی همین طور در مورد بیمه کارگران ساختمانی اظهار داشت: بیمه کارگران ساختمانی، قانون خاص دارد و قسمتی از حق بیمه، از محل عوارض پروانه های ساختمانی تامین می شود. هم اکنون ۸۰۰ هزار کارگر ساختمانی تحت پوشش این بیمه هستند و حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار پشت نوبتی هم داریم. این صندوق خاص هم اکنون حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان کسری دارد و منابع حاصل از عوارض پروانه های ساختمانی، کفایت لازم را ندارد. طرحی برای اصلاح ماده ۵ این قانون در مجلس درحال بررسی است که با تصویب آن، آمادگی خواهیم داشت همه افراد پشت نوبتی را تحت پوشش قرار دهیم و امیدواریم با حمایت ریاست محترم مجلس و نمایندگان محترم، این اصلاحیه هر چه زودتر در صحن علنی مجلس، طرح و تصویب شود.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از روند افزایشی تعداد بیمه شدگان آگاهی داد وگفت: پس از افزایش قابل توجه و بی نظیر دستمزد کارگران امسال که با حمایت و دستور رییس جمهور محترم اتفاق افتاد، برخی پیش بینی کرده بودند که شاهد ریزش نیروی انسانی باشیم؛ اما آمارهای ما از تعداد بیمه شدگان، روند افزایشی را نشان میدهد و تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری نیز از ۲۲۰ هزار نفر در سال ۱۴۰۰ به حدود ۱۷۰ هزار نفر امسال کم شده که نشان میدهد روند اقتصاد و اشتغال، روند مثبت و افزایشی است.
وی در مورد عملکرد بخش سرمایه گذاری تامین اجتماعی نیز اظهار داشت: سود تجمیعی شستا در آخرین مجمع، حدود ۲۲ درصد افزایش نشان میدهد که البته به این اندازه اکتفا نمی نماییم. ۹۰ پروژه در شستا طراحی شده که آثار آن در سنوات آتی، ظاهر خواهد شد. از این ۹۰ پروژه، بخشی توسعه ای و ترمیمی و ۳۶ پروژه هم ایجادی است که با حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری اجرا خواهد شد. همین طور برای نخستین بار در سالهای اخیر بجای آنکه مثل سنوات قبل همه سود شستا، تقسیم شده و هزینه شود، تاکید کردیم که سه هزار میلیارد تومان از سود شستا در مجموعه باقی بماند تا پروژه های جدید سرمایه گذاری تسریع شود.
موسوی در مورد طرح دارویار و نحوه بازپرداخت مطالبات مراکز طرف قرارداد خصوصاً داروخانه ها نیز با قدردانی از همراهی و همکاری مراکز طرف قرارداد تامین اجتماعی، اظهار داشت: صیانت مالی از بیمه شدگان در بخش درمان و کاهش پرداخت از جیب مردم، از اولویت های ما بوده و هست و وزارت بهداشت ودرمان نیز طرح دارویار را با هدف کاهش پرداخت از جیب مردم در بخش دارو شروع کرد. سازمان تامین اجتماعی از همان ابتدا با این طرح همراه شد و همکاری خوبی داشته اما منابعی قرار بود از طرف سازمان برنامه و بودجه تامین شود که تنها قسمتی از این منابع تامین شد. در شروع اجرای این طرح، ۲، ۴۰۰ میلیارد تومان در اختیار تامین اجتماعی قرار گرفت که ما از محل منابع داخلی خود هزار میلیارد تومان به آن اضافه کردیم و به داروخانه ها تزریق کردیم اما منابعی که قرار بود در اختیار ما قرار گیرد تا بدهی معوقه تا آن مقطع به داروخانه ها را تسویه نماییم تامین و پرداخت نشد؛ در صورتیکه بیمه های دیگر مثل بیمه سلامت منابع خوبی دریافت نمودند و کل بدهی معوقه خودرا تسویه کردند. در شروع این طرح ما توانستیم بدهی معوقه تا خرداد ماه را تسویه نماییم و حدود ۱، ۸۰۰ میلیارد تومان از بدهی ما باقی ماند. در ابتدای آبان، جمع بدهی ما به داروخانه ها به رقم ۳، ۰۰۰ میلیارد تومان رسیده بود که هفته گذشته هزار میلیارد تومان آنرا پرداخت کردیم و امروز نیز بیش از هزار میلیارد تومان دیگر پرداختی داشتیم و کل بدهی معوقه تا پایان شهریور ماه را تسویه کرده ایم و تنها مبالغ مربوط به مهر ماه باقی مانده است.
وی اضافه کرد: طرح دارویار طرحی باارزش و مفید برای مردم است و با اجرای آن ۴۴ داروی جدید تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند و هرچند ممکنست در شروع اجرای طرح مشکلاتی وجود داشته باشد، اما در نهایت به صیانت مالی از مردم و کاهش پرداخت از جیب مردم در زمینه دارو منجر خواهد شد. ما با انجمن داروسازان در مورد اجرای این طرح درحال همکاری هستیم و تلاش می نماییم که پرداخت ها را به روز نماییم.
موسوی همین طور اظهار داشت: بدهی ما به دانشگاه های علوم پزشکی نیز حدود ۸ هزار میلیارد تومان بود که هفته گذشته هزار میلیارد تومان آنرا پرداختیم و ۵، ۲۰۰ میلیارد تومان هم به زودی با تامین منابع مالی پرداخت خواهیم کرد که ان شاءالله این مراکز نیز در پرداخت های خود همچون در پرداخت به کارکنان بخش سلامت مشکلی نداشته باشند.

1401/08/15
10:20:02
5.0 / 5
416
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵