علی جون

ایران پخش جام جهانی را به چه صورت از مالک پاری سن ژرمن خرید؟

ایران پخش جام جهانی را به چه صورت از مالک پاری سن ژرمن خرید؟

علی جون: با بیان لیست شبکه های پخش کننده مسابقات جام جهانی 2022 قطر که حق پخش این رویداد ورزشی را خریداری نموده اند، نام صداوسیما در جدول رسانه ای که بطور مستقیم این بازی ها را خریداری نموده باشد، به چشم نمی خورد؛ بر این اساس با تاکید قطعی مسئولان رسانه ملی و وزارت امور خارجه در خصوص خرید قانونی این رقابت ها، آنچه مسلم است، صداوسیما با یک واسطه توانسته به حق پخش مسابقات جام جهانی قطر نائل شود.


به گزارش خبرنگار ایسنا، سایت فوتبالی «MY khel» متعلق به کشور هندوستان، جدول شبکه های پخش کننده مسابقات جام جهانی قطر را منتشر نموده است و برمبنای آن، شبکه های تلویزیونی از ۴۴ کشور دنیا این مسابقات را زنده پخش می کنند.
در بعضی از این کشورها، بیش از یک شبکه حق پخش این مسابقات را خریداری نموده است؛ برای مثال در اروگوئه پنج شبکه، در ژاپن و پرتقال چهار شبکه و در کشورهایی چون آلمان، کره جنوبی و اسپانیا هرکدام سه شبکه این رقابت ها را خریداری نموده اند.
از دیگر سو، نام اتحادیه رادیو و تلویزیون های اروپا (EBU) در میان خریداران حق پخش مسابقات جام جهانی دیده می شود که امکان تماشای این رویداد ورزشی را برای بیننده های شبکه های اروپایی عضو این اتحادیه فراهم می آورد.
اما برخلاف EBU، نام اتحادیه رادیو و تلویزیون های آسیا و اقیانوسیه (ABU) در میان خریداران حق پخش رقابت های جام جهانی دیده نمی شود؛ هرچند اغلب کشورهای آسیایی همچون چین، کره جنوبی، سنگاپور، مالزی و ژاپن بطور مستقل این بازی ها را خریداری نموده اند.

ایران پخش مسابقات جام جهانی را از مالک پاری سن ژرمن خرید
در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا خرید حق پخش رقابت های جام جهانی فوتبال توسط موسسه ای رسانه ای به نام «beIN Sports» انجام شده است. «بی ان اسپورت» یک شبکه ورزشی ماهواره ای متعلق به موسسه رسانه ای الجزیره در کشور قطر است که در سال ۲۰۱۲ میلادی تأسیس شد.
این شبکه در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا همچون قطر، فرانسه، ترکیه، آمریکا، اندونزی، استرالیا، کانادا، هنگ کنگ و تایلند قابل دریافت است و پوشش مسابقات فوتبال و ورزش های دیگر چون راگبی، والیبال، موتورسواری و هندبال را در دستور کار دارد.
رییس این شبکه تلویزیونی، ناصر الخلیفی مدیر باشگاه پاری سن ژرمن است که گفته می شود «پاری سن ژرمن با این مالک قطری کاملا متحول و به یکی از پرستاره ترین تیم های فوتبال جهان تبدیل گشته است».
الخلیفی بواسطه ی اتهاماتی چون رعایت نکردن بازی جوانمردانه مالی و یا دست داشتن در روند انتخاب میزبان جام جهانی، تابستان امسال دادگاهی شد که در نهایت دادگاه عالی سوئیس، رییس متمول باشگاه پاری سن ژرمن و شبکه beIN اسپورت را از همه اتهامات تبرئه کرد. بر این اساس، پس از حملات و اتهامات گسترده در شش سال اخیر به الخلیفی بی گناهی کامل او اعلام گردید.
حالا شواهد حاکی از آنست که صداوسیما بواسطه ی تفاهم با این فرد توانسته باشد به پخش رقابت های جام جهانی نائل شود. تفاهم نامه ای که در ابتدای آبان ماه امسال، به تایید علی فروغی ـ مدیر شبکه سه سیما و رئیس شورای ورزش صداوسیما ـ هم رسیده است.
او گفته بود، این قرارداد در چند مرحله مذاکره مستقیم بررسی و پیش نویس آن انجام شده است و تمامی دیدارهای جام جهانی قطر پخش خواهد شد؛ ضمن این که چون مسابقات قانونی، خریداری شده اند، گزارشگران ورزشی هم برای فعالیت در قطر محدودیتی ندارند.
و اینچنین است که وزیر ارشاد دو روز قبل با اطمینان کامل، با بیان تعداد خبرنگاران ورزشی حاضر در جام جهانی که از ایران به این مسابقات اعزام می شوند، تعداد آنها را ۷۰ نفر ـ ۴۵ خبرنگار و ۲۵ عکاس خبری ـ برشمرد.
در ادامه همه آنچه باید درباره ی ی تاریخ، زمان و اطلاعات پخش تلویزیونی جام جهانی ۲۰۲۲ بدانید، در جداولی آورده شده است:

نخست، جدول گروهی تیم های شرکت کنندهبازی های جام جهانی در چه ساعاتی برگزار و پخش می شوند؟
جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در ۲۰ نوامبر با مرحله گروهی شروع می شود و با پخش فینال در ۱۸ دسامبر تمام می شود.
چند ساعتِ برگزاری برای بازی های مرحله گروهی وجود دارد:
شروع اولیه در ساعت ۱۳: ۳۰ به وقت ایران خواهد بود و سپس رقابت ها در ساعات ۱۶ و ۳۰، ۱۸ و ۳۰ دقیقه و ۱۹ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران و فردای همان روز ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه ادامه خواهد یافت.
مسابقات مرحله حذفی، یک شانزدهم نهایی و یک چهارم نهایی در ساعت ۱۸: ۳۰ و ۲۰: ۳۰ برگزار می گردد.
بازی های مرحله نیمه نهایی هم ساعت ۲۰: ۳۰ به وقت تهران شروع می شود، در صورتیکه مرحله پلی آف و فینال از ساعت ۱۸: ۳۰ به وقت کشورمان برپا خواهد شد.

جدول کشورها و شبکه هایی که مسابقات جام جهانی را خریداری نموده اند
کشورها و منطقه شبکه خریداری کننده مسابقات جام جهانی آرژانتین TVP، TyC Sports استرالیا SBS اتریش ORF، ServusTV بنگلادش تی اسپورتس بلژیک RTBF، VRT برزیل تی وی گلوبو کامرون سی آر تی وی کانادا بل مدیا کارائیب SportsMax آسیای مرکزی Saran Media چین CCTV، Migu کاستاریکا Teletica کرواسی اچ آر تی دانمارک DR، TV ۲ اکوادور Teleamazonas اروپا اتحادیه رادیو و تلویزیون های اروپا فرانسه TF۱، beIN Sports غنا جی بی سی آلمان ARD، ZDF، Deutsche Telekom هنگ کنگ PCCW ایسلند RTE شبه قاره هند Viacom۱۸ اندونزی Emtek ایرلند آر تی ای ایتالیا RAI ژاپن Abema، Fuji TV، NHK، TV Asahi مالزی Astro، RTM خاورمیانه و شمال آفریقا beIN Sports مکزیک Sky، Televisa، TV Azteca میانمار Sky Net نامیبیا NBC نپال Media Hub هلند NOS نیوزلند Sky پاکستان ARY Digital Network لهستان TVP پرتقال RTP، SIC، Sport TV، TVI سنگال RTS صربستان RTS سنگاپور MediaCorp، Singtel، StarHub کره جنوبی SBS، KBS، MBC اسپانیا RTVE، Mediapro، Movistar Plus+ سوئیس SRG SSR انگلیس BBC، ITV امریکا Fox، Telemundo اروگوئه ANTEL، Canal ۴، Canal ۱۰، Teledoce، TyC Sports
جزییات مراحل برگزاری مسابقات گروهی جام جهانی
جام جهانی فوتبال قطر ۲۰۲۲، ۲۰ نوامبر ـ ۲۹ آبان ماه ـ با برگزاری رقابت بین تیم های قطر، میزبان رقابت ها با اکوادور در ورزشگاه البیت در الخور شروع می شود.
در مسابقات ابتدایی که با مرحله گروهی برپا خواهد شد، ۳۲ تیم در هشت گروه چهار تیمی تقسیم می شوند و هر تیم در بازی های رفت و برگشت با سه تیم باقی مانده از گروه مربوطه روبه رو خواهد شد.
در صورتیکه مرحله ی گروهی جام جهانی با یک بازی در ۲۰ نوامبر شروع می شود، روز بعد ـ ۲۱ نوامبر ـ سه بازی برگزار می شود و برنامه شامل چهار بازی در یک روز خواهد بود که از ۲۲ نوامبر تا دوم دسامبر ادامه دارد.
مسابقات مرحله گروهی در هشت ورزشگاه برگزار می گردد و بعد از اتمام مراحل گروهی، برنده و نایب قهرمان هر گروه به مرحله یک شانزدهم نهایی صعود خواهند کرد که مقرر است از ۳ تا ۶ دسامبر اجرا شود.
هشت تیم صعودکننده از مرحله یک شانزدهم، به مرحله یک چهارم نهایی خواهند رسید که مقرر است رقابت ها در ایام نهم و دهم دسامبر با برگزاری مسابقات در چهار مکان مختلف اجرا شود. سپس برندگان مرحله یک چهارم نهایی به مرحله نیمه نهایی صعود خواهند کرد که مقرر است در تاریخ ۱۳ و ۱۴ دسامبر اجرا شود.
بازی های نیمه نهایی در ورزشگاه ملی لوسیل و ورزشگاه البیت انجام می شود. مرحله پلی آف در ۱۷ دسامبر در ورزشگاه بین المللی خلیفه در الریان انجام خواهد شد. در همین حال، برندگان چهار مسابقه انتهایی، ۱۸ دسامبر در ورزشگاه ملی لوسیل برای قهرمانی جام جهانی مبارزه خواهند کرد.1401/08/17
09:25:50
5.0 / 5
340
تگهای خبر: Sports , بازی , برنامه , برند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان علی جون