علی جون
علی جون
واكنش یك فعال سیاسی به قطع پرس تی وی از یوتل ست:

غربی ها به هر نحوی تلاش بر ساکت کردن پرس تی وی دارند

غربی ها به هر نحوی تلاش بر ساکت کردن پرس تی وی دارند

به گزارش علی جون، یک روزنامه نگار و کارشناس سیاسی در واکنش به فشارهای اروپا مقابل شبکه پرس تی وی و قطع این شبکه از ماهواره یوتل ست، اشاره کرد: غربی ها به هر نحو ممکن اهتمام بر ساکت کردن شبکه پرس تی وی داشته و دارند و این کارشان نه فقط این شبکه را ضعیف نمی کند بلکه روز به روز قوی تر هم می کند.


سیدظفر مهدی، معتقد است: پرس تی وی در خیلی از پرونده های مهم بین المللی نظیر عراق، افغانستان، سوریه، فلسطین و حتی نشان دادن حقیقت های ایران و نَه تصویرسازی های خیالی غرب از این کشور، عملکرد واقعا موفقیت آمیزی را از خود به معرض نمایش گذاشته و این مورد جریان های سیاسی و رسانه ای غربی را بشدت نگران و آشفته کرده و تخریب پرس تی وی را به یکی از اولویت های آنها تبدیل نموده است.
این روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی در گفت وگویی با ایسنا در پاسخ به این که با عنایت به تحرکات اخیر اتحادیه اروپا ضد شبکه پرس تی وی و حذف این شبکه از پلت فرم پخش ماهواره ای یوتل سَت چه تحلیلی دارد؟ چنین اظهار نمود: این اقدام غرب در جهت دیگر اقدامات و فعالیتهای آن جهت نگه داشتنِ افکار عمومی کشورهای غربی و دیگر مناطق جهان در نوعی جهل رسانه ای است. در این چارچوب، غربی ها کوشش می کنند تا افکار عمومی در کشورهایشان و تا جای ممکن در کل جهان، در فضای فکری و خبری سیر کنند که بنیان های آن تا حد زیادی بر پایه مهندسیِ کشورهای غربی قرار داشته باشد.
مهدی در عین حال تصریح کرد: از این منظر، اقدامات تقابلی اخیر غرب ضد شبکه پرس تی وی، عملا در جهت تلاشهای دیگر آنها جهت حراست از هژمونی رسانه ایشان و حمله به منافع و حقوق کشورها و ملت های آزاده جهان است. البته که این اقدام در شرایط زمانی رخ داده که میزان دروغ پردازی ها و جوسازی ها ضد ایران هم در مورد موضوعات مختلف، در اوجِ خود قرار دارد.
رسانه هایی نظیر پرس تی وی هیچ فشاری را نمی پذیرند
وی سپس شبکه پرس تی وی را جزو رسانه های مقاومت عنوان نمود و اضافه کرد: به شخصه این قبیل اقدامات را در جهت کارزار فشار حداکثری دولت های غربی بخصوص آمریکا ضد ایران هم ارزیابی می کنم. کارزاری که هدف اصلی آن به حداکثر رساندن فشارها ضد تهران با هدف به تسلیم واداشتن آن است. نباید فراموش نماییم که شبکه پرس تی وی جزو رسانه هایی در جهان است که به جرأت میتوان آنها را «رسانه های مقاومت» دانست، چونکه آنها با تمام قدرت خود در مقابل سِیلی از هجمه ها و فشارهای کشورهای غربی و متحدان آنها و روایت های دروغینی که ترویج و گسترش می دهند، ایستادگی کرده و می کنند.
به قول این کارشناس سیاسی، رسانه هایی نظیر شبکه پرس تی وی سال هاست که روایت های دروغینِ کشورهای غربی را هدفِ افشاگری های خود قرار می دهند و در این راه هیچ فشاری را نمی پذیرند و البته که با پرداخت هزینه های قابل توجهی هم رو به رو شده اند.
سید ظفر مهدی همینطور تصریح کرد: در واقع این رسانه ها هزینه های استقلال خود و تعهدشان به حقیقت ها و حقایق را پرداخت می کنند. استقلالی که به هیچ عنوان از جانب دولت ها و کشورهای غربی قابل قبول نیست.
این کارشناس سیاسی اظهار نمود: باید توجه داشته باشیم که کشورهای غربی سال هاست رسانه را به مثابه یک ابزار جنگی و نظامی در دستان خود تبدیل نموده اند و صرفاً آنرا به همچون مترسکی می خواهند که در خدمت اهداف و منافع آنها باشد و مبادرت به تولید روایت های غلط و دروغین ضد دیگر ملت ها کند. متاسفانه حالا نهادهای جاسوسی و اطلاعاتی غربی و همینطور مجتمع های نظامی ـ صنعتی در کشورهای غربی از نفوذ قابل توجهی در خیلی از رسانه های جریان اصلی مستقر در غرب برخوردار می باشند و این رسانه ها برخلاف ظاهر زیبای خود که ادعا می کنند صرفاً به جریان آزادِ اطلاع رسانی متعهدند، عملا مطیع اوامر این نهادها و دستگاه ها هستند.
این نخستین بار نیست با پرس تی وی این گونه برخورد می شود
وی در تکمیل همین صحبت هایش بیان نمود: ازاین رو، بروندادهای رفتاری آنها بهتر از این نمی شود که شاهدیم دست به هر کاری می زنند تا رسانه ای نظیر شبکه پرس تی وی با تحریم و فشار روبه رو شود و صدای آن تا جای ممکن ساکت شود و از جانب افکار عمومی بین المللی شنیده نشود. پرس تی وی در خیلی از پرونده های مهم بین المللی نظیر عراق، افغانستان، سوریه، فلسطین و حتی نشان دادن حقیقت های ایران و نَه تصویرسازی های خیالی غرب از این کشور، عملکرد واقعا موفقیت آمیزی را از خود به معرض نمایش گذاشته است. موضوعی که جریان های سیاسی و رسانه ای غربی را بشدت نگران و آشفته کرده و تخریب پرس تی وی را به یکی از اولویت های آنها تبدیل نموده است.
وی افزود: باید توجه داشت این اولین بار نیست که شبکه پرس تی وی با اقدامات نامشروع و غیرقانونی از جانب کشورهای غربی و متحدان آنها روبه رو می شود. تا وقتی که پرس تی وی روایت ها و گفتمان های خاص رسانه ای غرب را به چالش بکشد، غربی ها به اشکال مختلف تلاش در خاموش کردن صدای این رسانه مستقل و روشنگر خواهند داشت.
این روزنامه نگار همینطور اظهار داشت: اقدامات اخیر قدرت های غربی بخصوص آمریکا و اروپا ضد شبکه پرسی تی وی نشان داد که آنها تا چه اندازه نسبت به ارزش هایی نظیر آزادی بیان و دموکراسی و آزادی مطبوعات و رسانه، بی تفاوت هستند و حتی به سادگی آنها را به سخره می گیرند. در واقع این شعارها چیزی جز ارزش ابزاری برای قدرت های غربی ندارند، البته که اقدامات اخیر این دسته از قدرت ها ضد پرس تی وی تا حد زیادی دورویی و استانداردهای دوگانه آنها را آشکار ساخت. آنها ضد پرس تی وی به نحوی گسترده اقدام می کنند اما ده ها شبکه و رسانه ای را که ضد ایران اقدامات مخربی را انجام می دهند و به صورت ویژه در این کشور کوشش می کنند ترویج خشونت و ایجاد بحران کنند را کاملا آزاد می گذارند و حتی آنها را نمایندگان رسانه های آزاد در جهان ارزیابی می کنند.
مهدی خاطرنشان کرد: قدرت های غربی هیچ گاه از صحبت در مورد این که تا چه اندازه آزادی بیان، دموکراسی، حقوق بشر، آزادی رسانه و شعارهایی از این دست خوب و ضروری هستند دست برنمی دارند. با این وجود وقتی همین قدرت ها به شبکه پرس تی وی می رسند، رویه ای متفاوت را در پیش می گیرند و گویی به موجودیت های متفاوتی تبدیل می شوند. این حقیقتا شرم آور است و افکار عمومی بین المللی تا جای ممکن بایستی در این رابطه آگاه شوند.
وی سپس به موفقیت های رسالت پرس تی وی طی این سال ها اشاره نمود و توضیح داد: باید توجه داشت که اقدامات تقابلی اخیر کشورهای غربی ضد شبکه پرس تی وی در نوع خود حاکی از این پیام است که این شبکه به قدری رسالت خبری خویش را به خوبی انجام داده که غربی ها و لابی ها و جریان پشت پرده همراه با آنها هیچ راهی را جز برخورد قهری جهت ساکت کردن صدای این شبکه پیش چشم خود ندیده اند. موضوعی که در یک معنا نشان از عملکرد موفقیت آمیز و حرفه ای شبکه پرس تی وی دارد. در واقع پرس تی وی با منطق و استدلال به جنگ رویات های ساختگی غرب رفته اما غرب صرفاً رویکرد قهری و حذفی را در مقابل آن در پیش گرفته است.
اتفاقات اخیر کشور و تنش غربی ها
این کارشناس سیاسی در عین حال تصریح کرد: توجه داشته باشید که حداقل در ایام اخیر و به دنبال وقوع اغتشاشات اخیر در ایران به وضوح شاهد بوده ایم که کشورهای غربی تا چه اندازه مایل به ایجاد تنش و آشوب در داخل ایران هستند و در این رابطه دست به هر اقدامی می زنند. در این چارچوب، هژمونی رسانه ای غربی عملا روایت هایی را ضد ایران مطرح می کند که کاملا یک طرفه هستند و کوشش می کنند تصویری غیرواقعی را از این کشور در عرصه بین المللی مطرح سازند. البته که امپریالیسم رسانه ای غرب به هیچ عنوان پدیده ای جدید نیست و کشورهای غربی با اتکا به آن کوشش می کنند تا حقیقت ها از چشم افکار عمومی بین المللی آنگونه ای دیده شوند که آنها مایل هستند.
وی در همین زمینه افزود: ایران همچون کنشگران بین المللی بوده که در سالهای اخیر تا حد زیادی هدفِ این امپریالیسم رسانه ای قرار گرفته و غربی ها به اشکال مختلف تلاش داشته اند با ترویج روایت های غلط رسانه ای، این کشور و منافع ملی آنرا در جهت منافع و اولویت های خود تضعیف کنند. در این خصوص تابحال بارها و بارها شاهد آن بوده ایم که کارزارهای گوناگونی جهت ترویج اطلاعات غلط و نادرست ضد ایران به راه افتاده و در چارچوب همه آنها تلاش شده تا تصویری غیرواقعی و کاملا غلو شده و غلط از ایران و مسائل در رابطه با آن ترویج و تبلیغ گردد.
این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: در این فضا، شبکه پرس تی وی عملا با کارِ خبری و رسانه ای مستقل و آگاهی بخش خود، در نقطه مقابل این جوسازی ها حرکت کرده و همین مساله از نگاه کشورهای غربی، بزرگترین جرم و گناه شبکه پرس تی وی است.
به اعتقاد این روزنامه نگار، غربی ها اعتقاد دارند که هیچ کنشگری نباید در راه روایت سازی ها و اقدامات منحرف کننده رسانه ای آنها قرار گیرد. به صورت خاص آنها نسبت به کنشگری های شبکه پرس تی وی در بازتاب حقیقت های ایران و مسائل مهم منطقه و جهان بشدت حساس هستند و آنرا تهدیدی جدی ضد خود و منافعشان در نظر می گیرند.
سید ظفر مهدی در انتها این گفتگو اظهار نمود: ازاین رو به خوبی میتوان فهمید که چرا پرس تی وی در سالهای اخیر به کرات هدف حملات و اقدامات مخرب جریان های سیاسی و رسانه ای غربی واقع شده است. به نظرم شبکه پرس تی وی به هیچ عنوان شبکه ای که صرفاً به ایران تعلق داشته باشد، نیست. این شبکه با عملکرد خود نشان داده که صدای طیف ها و انسان های بی صدا در جهان است و تلاش دارد در فضای سنگین هژمونی رسانه ای غرب، چراغی روشن کند و حقیقت ها را نمایش دهد. مساله ای که به مذاق غربی ها به هیچ عنوان خوش نمی آید و به هر نحو ممکن تلاش در ساکت کردن صدای پرس تی وی داشته و دارند. از دید من اقدامات تقابلی غرب ضد شبکه پرس تی وی، روز به روز این شبکه و اُرگان رسانه ای را قوی تر می کند که ضعیف تر نخواهد کرد.






منبع:

1401/09/23
11:29:04
5.0 / 5
553
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان علی جون
علی جون - سرگرمی و طنز