علی جون

سریال موسی (ع) از بودجه چند هزارمیلیاردی تا بی پولی صداوسیما

سریال موسی (ع) از بودجه چند هزارمیلیاردی تا بی پولی صداوسیما

به گزارش علی جون، این روزها اخبار پیرامون سریال «موسی (ع)»، بیشتر از آنکه به اعلام اطلاعاتی در رابطه با روند تولید این مجموعه تاریخی الف ویژه مربوط شود، حاشیه هایی را دربرمی گیرد که بودجه اختصاص یافته به این سریال را هدف قرار می دهد؛ در واقع عمده خبرها به تناقضاتی مربوط می شود که از این حیث دامن گیر این پروژه شده است.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، بودجه سریال «موسی(ع)» که این روزها به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا و تهیه کنندگی سید محمود رضوی دومین سریال الف ویژه و پروژه بزرگ تلویزیون پس از «سلمان فارسی» محسوب می شود، حالا با ابهاماتی روبه رو شده است.
صداوسیما در حالی در ایام گذشته با انتقاد از میزان بودجه اختصاص یافته به این سازمان، در نظر نگرفتن بودجه جداگانه برای «حضرت موسی» و «حضرت سلمان» را سبب توقف یا به شدت کند شدن روند ساخت این دو مجموعه تاریخی الف ویژه عنوان کرده بود که حالا تعدادی از بودجه ده هزار میلیارد تومانی این سریال در فضای مجازی حرف می زنند؛ خبری که در ادامه با واکنش تند تهیه کننده هم همراه شده بود.
در این راستا، برخی در فضای مجازی احتمال اختصاص ردیف بودجه جداگانه برای این سریال در بودجه سالانه مصوب مجلس را مطرح نمودند و با احتساب رقم ها به نرخ روز، گمانه هایی چون بودجه ۱۰ هزار میلیارد تومانی برای تولید این پروژه را تخمین زدند.
هرچند تهیه کننده با نادرست خواندن این ادعا، به کنایه اظهار داشت: «یا سریال نساختید یا ۱۰هزار میلیارد نمی دانید چقدر است!»
پروسه ای که «موسی(ع)» طی کرد
چند سالی بود که پرونده ساخت مجموعه «حضرت موسی(ع)» مسکوت مانده بود؛ سکوتی که با درگذشت فرج الله سلحشور ـ نویسنده و کارگردان این سریال ـ شروع شد. بعد از درگذشت سلحشور، کارگردانی این پروژه به جمال شورجه سپرده شد که با بیماری او نیز ساخت سریال بار دیگر با وقفه روبه رو شد اما در نهایت کارگردانی این مجموعه به ابراهیم حاتمی کیا رسید.
حاتمی کیا آبان ماه سال ۹۹ کارگردانی سریال را پذیرفت؛ خبری داغ که در صدر اخبار رسانه ها قرار گرفت اما در ادامه کمترین خبرها از روند نگارش فیلمنامه و پیش تولید به گوش رسید؛ خصوصا که یک ماه پس از معرفی کارگردان، خانواده مرحوم سلحشور نگرانی و اعتراض شدید خودرا نسبت به حذف قسمت های زیادی از فیلمنامه و نیز ایجاد تغییرات گسترده در قالب و محتوای قسمت های باقیمانده اعلام نمودند.
تهیه کنندگی سریال «موسی (ع)» پس از احمد میرعلایی به محمود رضوی سپرده شد. همین طور نام بابک حمیدیان برای بازی در نقش موسی (ع) در حد گمانه زنی عنوان شد اما هنوز بطور رسمی اعلام نشده است.
از توقف «موسی(ع)» تا تکذیب صداوسیما
در خرداد ماه امسال خبرهایی در خصوص توقف سریال «موسی(ع)» مطرح شده بود اما صداوسیما در اطلاعیه ای توقف ساخت را نادرست خوانده و تاکید کرده بود که «پروژه «موسی(ع)» به کارگردانی «ابراهیم حاتمی کیا»، همچنان مراحل مختلف پیش تولید را می گذارند و تا حالا هیچ نوع توقفی نداشته است.
در این خبر همین طور آمده بود که از یک سال و نیم گذشته ابراهیم حاتمی کیا بازنویسی فیلمنامه سریال «موسی(ع)» را آغاز نموده و تا حالا ۳۰ قسمت از این سریالِ بیش از ۶۰ قسمتی، بطور کامل بازنویسی شده است.
همچنین از یک سال قبل با برگزاری ۱۰ کارگاه بزرگ دوخت لباس تاریخی و آکسسوار صحنه درحال ساخت و آماده سازی است و طراحی سه بعدی دکورهای سریال نیز انجام شده است.
اظهارات حاتمی کیا درباره ی سریال «موسی»
از دیگر خبرهایی که بتازگی درباره ی سریال موسی (ع) انتشار یافت، اظهار نظر ابراهیم حاتمی کیا درباره ی این مجموعه بود. او به تلویزیون آمد و با اشاره به دیداری با سردار سلیمانی، دلیل پذیرش ساخت سریال «موسی(ع)» را به این دیدار نسبت داد؛ «شاید حتی ۱۰ ساعت پشت سرهم حاج قاسم را ندیده باشم، اما انرژی که از او گرفتم، همیشگی است و اصلاً پروژه «موسی(ع)» را بدین سبب قبول کردم که حاج قاسم را دیدم.»
این کارگردان پیش تر هم عنوان کرده بود که پذیرفتن کارگردانی سریال حضرت موسی را نوعی ادای دین به مرحوم سلحشور می داند و در بین آثار مختلفی که ساخته جای یک کار قرآنی را خالی می بیند و به همین علت با انگیزه و علاقه این مسئولیت سنگین را می پذیرد.
بودجه غیرتعارف ساخت موسی(ع) و کنایه تهیه کننده
این روزها بحث درباره ی تولید سریال موسی (ع) به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا و تهیه کنندگی سید محمود رضوی به مجلس هم کشیده شده است و احتمال اختصاص ردیف بودجه جداگانه برای این سریال موجب شد برخی انتقاد کنند و رقم هایی برای این سریال تخمین زده شد که یکی از آنها بودجه ده هزار میلیارد تومانی برای تولید پروژه بود.
عنوان شده است که پنج سال پیش میزان بودجه اولیه «حضرت موسی (ع)» ۲۵۰ میلیارد تومان برآورد شده و همان زمان هم با این حجم بودجه مخالفت هایی صورت گرفت. حالا پس از پنج سال، برآورد این سریال از ۲۰۰ میلیارد به ۲ هزار میلیارد تومان رسیده و ۱۰ برابر شده است. نکته قابل توجه این که هنوز تولید سریال شروع نشده و تجربه نشان داده هزینه نهایی بطور معمول ۳ برابر برآورد اولیه خواهد شد.
این رقم به قدری بحث برانگیز شد که حتی بسیاری آنرا با بودجه سریال هایی با پروداکشن بزرگ همچون «بازی تاج و تخت» در مختصات بین المللی مقایسه کردند. با این همه محمود رضوی ـ تهیه کننده سریال ـ به این شایعه ها واکنش نشان داد و این رقم را از اساس تکذیب نمود.
رضوی در توییتی نوشت: «‏حاکمی مردی را به هزار ضربه شلاق محکوم نمود. مرد اظهار داشت: ای حاکم، یا شلاق نخورده ای یا هزار نمیدانی چقدر است! حالا داستان همین است یا سریال نساختید یا ۱۰هزار میلیارد نمی دانید چقدر است!
شما که می خواستید دروغ بگید لااقل ۱۰هزار میلیارد دلار می گفتید که باکلاس باشه و بتونید فحش آبدارتر بدید!»1401/10/28
14:36:24
5.0 / 5
377
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲