علی جون
در گفت وگو با علی جون

نعیمه نظام دوست: لطفا ناراحت نشویم!

نعیمه نظام دوست: لطفا ناراحت نشویم!

به گزارش علی جون، نعیمه نظام دوست، بازیگر باسابقه عرصه طنز در صحبت هایش یادآور سال هایی می شود که تلویزیون با طنزهای نود شبی مخاطبانش را حفظ نموده بود. او با تکیه بر این که فیلمنامه های طنز خوب در تلویزیون کم داریم ابراز امیدواری می کند که کمدین های مطرح و قدیمی باردیگر به آغوش تلویزیون بازگردند و مردم را شاد کنند.


این بازیگر با اشاره به اینکه تلویزیون خانه اول خیلی از بازیگران قدیمی است و باید به دوران طلایی اش برگردد، تاکید می کند که سریال های مهران مدیری و رضا عطاران هیچوقت تکرار نشده اند و جای این گونه سریال ها در تلویزیون خالی است.
نظام دوست در گفت وگویی با ایسنا شرکت کرد و از حضورش در سریال درحال پخش «چشم بندی» گفت. وی همینطور در این گفت و گو به صدمه شناسی سریال های کمدی تلویزیون و راهکارش برای موفقیت این رسانه در حوزه طنز اشاره داشت. این بازیگر از آرزوهای خوبش برای مردم کشورش هم سخن گفت.
«چشم بندی» و پشت صحنه ای منسجم و آرام
نظام دوست ابتدا ضمن اشاره به حضورش در سریال طنز «چشم بندی» می گوید: بطور قطع کار در کنار بزرگانی مثل آقای حمید لولایی و مرجانه گلچین عزیز همیشه برایم یک افتخار است و آنقدر دوستشان دارم که وقتی در کاری حضور دارند، با عشق قبول می کنم که من هم باشم و در کنارشان یاد بگیرم. همینطور کار کردن با شاهد احمدلو، کارگردان و سلیم ثنایی بعنوان تهیه کننده که از دوستان قدیمی ام هستند، برایم حس خوبی دارد. در مجموع «چشم بندی» یک گروه منسجم و همدل هستند و این خیلی خوب است.


وی تاکید می کند: همین که در کاری آرامش داشته باشیم و از اضطراب به دور باشیم عالی است؛ چون به نظرم پشت صحنه کار کمدی ۱۰۰ درصد مهم می باشد. باید در پشت صحنه آرامش برقرار باشد تا بتوانیم مقابل دوربین بهترین خودمان را عرضه بدهیم؛ البته من بعنوان یک بازیگر همیشه تلاش می کنم یاد بگیرم و آموزش ببینم. سر هر کاری هم حاضر می شوم به این نیت می روم که از دوستانم یاد بگیرم، فرقی نمی کند پیشکسوت یا جوان، بهرحال هر عزیزی می تواند نکته ای را به ما یاد بدهد.
نظام دوست سپس از نقشش در سریال «چشم بندی» و بازی مقابل سیاوش مفیدی بعنوان همبازی اش در این سریال می گوید.


در «چشم بندی» پشت صحنه خوبی داشتیم
او اظهار می کند: نقشم در سریال «چشم بندی» را دوست داشتم، از کار خوشم آمد و پذیرفتم؛ ضمن این که پارتنر من آقای سیاوش مفیدی است و ما سال ها مقابل هم بازی کرده ایم، کار همدیگر را می بینیم و می شناسیم و نوع کمدی یکدیگر را بلدیم. همینطور دوستان دیگری مثل آقای شهرام قائدی و سروش جمشیدی و بسیاری از دوستان که همیشه تجربه های خوبی در کنار هم داشتیم، برایم قابل احترام اند. آشنایی ام با شاهد احمدلو به سالها پیش برمی گردد. نخستین بار برای سریال «خانه اجاره ای ۲» با ایشان همکاری داشتم و پس از آن در تله فیلم «ما خونه نیستیم» و سومین همکاری ام سریال «چشم بندی» است.
بازیگر سریال های «ساعت خوش»، «نوروز ۷۲»، «حلقه سبز»، «چاردیواری»، «ساختمان پزشکان»، «پایتخت ۱» و «نون خ ۱» در ادامه با تکیه بر این که اخلاق کارگردان مهم ترین عامل موفقیت یک فیلم یا سریال است، ادامه می دهد: آقای احمدلو کارگردان بااستعداد و خلاقی است و بسیار انرژی دارد. از طرفی کار طنز را بلد است و کارگردان بااخلاقی است. اخلاق مهم ترین خصوصیت یک کارگردان است. وقتی کارگردان عصبی باشد و استرس را به بقیه گروه منتقل کند به نظرم نتیجه خوبی جز یک پشت صحنه بد و یک کار ضعیف نخواهد داشت ولی آقای احمدلو واقعاً اخلاق خوبی دارد. ما به واسطه ایشان و تهیه کننده سریال پشت صحنه بسیار خوبی داشتیم.
خنداندن مردم خیلی سخت است
بازیگر «چشم بندی» سپس در پاسخ به این پرسش که این روزها فیلمنامه بزرگترین معضل تلویزیون بخصوص در حوزه طنز است، به نظر شما این بخش چقدر می تواند اثرگذار باشد؟ چنین بیان می کند: فیلمنامه خیلی مهم می باشد چون سلیقه مردم در مورد طنز تغییر کرده و سخت سلیقه تر شده اند. خنداندن مردم خیلی دشوار می باشد و اگر در این شرایط پایه و بنیان فیلمنامه درستی نداشته باشیم اساسا کار صدمه می بیند. مردم بازیگران کمدی را به خوبی می شناسند و با نوع کارهایشان آشنا هستند و آنها را همان گونه که هستند دوست دارند. گاهی اوقات بسیاری از بازیگران کمدی ما تکرار می شوند و به واسطه این که مردم کاراکتر و شخصیت هایشان را پذیرفته اند، دوستشان دارند و اینجا فیلمنامه است که جهت می دهد به این که فلان کمدی را به چه سمتی هدایت نماییم.اگر من بخندم پس مردم هم می خندند
نظام دوست که اعتقاد دارد در سریال «چشم بندی» موقعیت های کمدی خوبی طراحی شده اند و ادامه می دهد: من خیلی به فیلمنامه وابسته ام و بسیار برایم مهم می باشد. وقتی فیلمنامه کمدی را می خوانم اگر خودم بخندم می گویم پس بیننده هم حتما می خندد چون در کار خیلی سخت می خندم؛ البته که در حالت عادی همیشه می خندم اما نسبت به کار سختم و دوست دارم فیلمنامه ای باشد که واقعا مردم بتوانند بخندند و شاد شوند. در سریال «چشم بندی» موقعیت های کمدی خوبی داریم که به واسطه موقعیت هایی که توسط فیلمنامه نویسان خوبمان به سرپرستی آقای امیر ابیلی طراحی شده و بازیگران کمدی همراه با مشورت کارگردان (شاهد احمدلو) ساخته می شوند، شکل می گیرند و می خندانند. ما در این مجموعه به زور مخاطب را نخنداندیم.
چرا طنز را انتخاب کردم؟
وی در پاسخ به این که مشکل اصلی سریال های طنز حال حاضر تلویزیون کجاست؟ هم می گوید: به نظرم همین فیلمنامه یکی از معضلات اصلی است. ما فیلمنامه خوب بسیار کم داریم، چون خنداندن مردم در مقطعی که در آن هستیم واقعا سخت شده است. مردم درگیر مسائل اقتصادی جامعه و خیلی مسائل دیگر هستند. تمام تلاش ما هم برای مردم است. من بازیگری هستم که کارهای جدی هم در کارنامه کاری ام داشتم، از «پلیس جوان» گرفته تا سریال «زیر هشت» و کارهای مناسبتی اما چرا طنز را انتخاب کردم؟ فقط به واسطه این که می توانم لبخند روی لب مردم بیاورم چون واقعاً مردم را دوست دارم و می خواهم شاد شوند به همین خاطر است که این راه را ادامه دادم و با خودم گفتم حالا که مرا در ژانر کمدی بیشتر پذیرفته اند پس چرا استفاده نکنم؟ به نظرم فیلمنامه و بازیگران کمدی خیلی مهم اند. سالهاست می بینیم که مردم خیلی از بازیگران کمدی مان را واقعاً دوست دارند و به نظرم همین بازیگران بیشتر حضور داشته باشند.
سریال های مهران مدیری و رضا عطاران را در تلویزیون کم داریم
این بازیگر در عین حال به سریال های ماندگار مهران مدیری و رضا عطاران اشاره می کند و یادآور می شود: بعنوان مثال کارهای نود شبی که آقای مهران مدیری می ساخت خیلی سبب شادی مردم می شد و باید ادامه پیدا کند. ما سریال های آقای مدیری و رضا عطاران را واقعا در تلویزیون کم داریم. هنوز که هنوز است وقتی سریال های آقای عطاران پخش می شود لبخند به لب مردم می آید. ما کمبود این کارها را داریم. به نظرم باید باردیگر طنزهای نود شبی ساخته شوند و تلویزیون به دوران طلایی اش برگردد. من می دانم که مردم سریال هایی که بازیگرانش را دوست دارند باردیگر دنبال می کنند.


ذات کمدی شوخی است، لطفا ناراحت نشویم
نظام دوست سپس از مردم خواست در عرصه کمدی ظرفیت هایشان را بالا ببرند.
وی اظهار می کند: هم اکنون در حوزه طنز باید بر مبنای موضوعات روز جامعه کمدی ساخته شود و از سویی هم مردم ظرفیت هایشان را نسبت به خیلی مسائل بالا ببرند. امکان دارد با یک قشر یا صنفی شوخی شود، همه نباید به دل بگیرند چون ذات کمدی شوخی است. در عین این که ما احترام می گذاریم باید شوخی نماییم و به کسی هم برنخورد چون واقعاً کمبود این مسائل را داریم. ما هم اکنون با هیچ صنف و قشری و شهرستان و استانی نمی توانیم شوخی نماییم چون ناراحت می شوند؛ این در شرایطی است که باید اینطور فکر نماییم که همه ما همزبان هستیم و قصدمان بی احترامی نیست بلکه فقط می خواهیم فضایی را ایجاد نماییم تا مردم بخندند. کمدی ذاتش اینست که با اتفاقات روز جامعه در تمام دنیا شوخی کند.
وی در قسمتی دیگر از این گفت و گو در رابطه با سفارشی بودن سریال «چشم بندی» و تاثیرات احتمالی اسپانسر بر تولید سریال ها هم توضیحاتی عرضه داد.
این بازیگر در این حوزه توضیح می دهد: وقتی فیلمنامه «چشم بندی» را خواندم واقعا فضای لطیف و خوبی داشت و به نظرم کاملا غیرمستقیم به اسپانسر اشاره شده بود تا مخاطب را آزار ندهد چون اگر مستقیم به چه چیزی اشاره شود بطور قطع مخاطب پس می زند ولی وقتی در چارچوب یک داستان کمدی نرم و لطیف پرداخته شود مطمئناً به دل تماشاچی هم می نشیند و اتفاقا پیگیر می شوند و در رابطه با آن فکر می کنند. ما در سریال اتفاقا خیلی در رابطه با بیمه صحبت کرده ایم اما غیرمستقیم و قابل لمس و من واقعا لذت بردم.
سال گذشته در «آنتن» بازی کردم
نعیمه نظام دوست که این روزها سریال «آنتن» را هم در شبکه نمایش خانگی دارد، به حضورش در این مجموعه کمدی اشاره می کند و می گوید: این کار هم تجربه بسیار خوبی بود. با گروه آقای عامریان کار کردن لذت بخش بود. ایشان هم انسان شریف و خوبی هستند و ما پشت صحنه خوبی در کنار گروه داشتیم. «آنتن» را سال قبل انجام دادم و پس از آن در سریال «پلاک ۱۳» حضور پیدا کردم که آن هم تجربه خوبی بود.


همکاری با «محله گل و بلبل» پورنگ
او در رابطه با ادامه حضور در «محله گل و بلبل» و این که آیا به همکاری با داریوش فرضیایی(عمو پورنگ) ادامه خواهد داد؟ توضیح می دهد: بستگی دارد تلویزیون بخواهد این اتفاق بیفتد یا خیر. من یک دِینی به کودکان مملکتم دارم و دوست دارم انجام بدهم. به هر حال ما بازیگری هستیم که سالها کارهای دیگری انجام داده ایم اما در این هفت ـ هشت سال گذشته تصمیم گرفتم به کار کودک هم بپردازم چون کودکان دغدغه ام هستند؛ ازاین رو نقش متفاوتی را قبول کردم که خیلی هم دشوار بود و به نظرم خداراشکر برای مردم قابل پذیرش شد و این خیلی حس خوبی برایم بر جای گذاشت. من افتخار می کنم که برای کودکان با این گروه کار کردم، گروه خیلی خوبی هستند. به نظرم برنامه پورنگ برند تلویزیون است و کار با شخصیتی است. من شخصا به این برنامه احترام می گذارم؛ ضمن این که خود آقای فرضیایی واقعاً انسان شریفی است.
کجا پیدا می شود مثل مهران مدیری و رضا عطاران؟
نظام دوست بار دیگر به حضور کمدین های مطرح در تلویزیون اشاره و تاکید می کند: اگر تلویزیون شرایط را برای هنرمندان مهیا کند مطمئنا آنها هم دوست دارند کار کنند چون به هر حال تلویزیون خانه اغلب ماست. من خودم از سال ۷۰ درست زمانی که ۱۷ ساله بودم در تلویزیون کار کردم و شروع کارم با تلویزیون بود. دوست دارم واقعاً تلویزیون به دوران طلایی اش برگردد و آرزو دارم باردیگر کارهای ۹۰ شبی دوست داشتنی ساخته شوند و کمدین های خوب ما باردیگر بیایند و کار کنند. ما کمدین های بسیار قابلی داریم که مردم دوستشان دارند و من خودم عاشقشان هستم. کجا پیدا می شود مثل آقای مدیری، رضا عطاران، نادر سلیمانی، ارژنگ امیرفضلی و خیلی های دیگر. اگر به پیشینه تلویزیون رجوع کنید می ببینید که هنرمندان بزرگی را به جامعه معرفی کرده است. انشالله باردیگر تلویزیون به دوران اوج برگردد.


از «نون خ» پیشنهادی نداشتم
او سپس در رابطه با کارهای جدیدش در تلویزیون می گوید: چند پیشنهاد برای سریال های جدید داشتم اما هنوز قطعی نشده اند. فعلا تمام تمرکزم روی سریال «چشم بندی» است تا این کار تمام شود و ببینیم خدا چه می خواهد.
وی در پاسخ به این که برای فصل جدید «نون خ» دعوت نشدید؟ خاطرنشان می کند: «نون خ ۱» واقعا تجربه خوبی برایم بود. با آقای سعید آقاخانی از سر «ساعت خوش» تجربه خوبی باهم داشتیم و در چند سریالشان هم حضور داشتم اما برای نون خ جدید خیر فعلاً پیشنهادی نداشتم.
هیچ چیز جز شادمانی مردم نمی خواهم
نعیمه نظام دوست صحبت هایش را این گونه پایان می دهد: از ته دل برای مردم کشورم لبخند واقعی، آرامش و یک صلح جمعی آرزو دارم. دلم می خواهد روزگار بر وفق مرادشان باشد، وضعیت اقتصادی خوب شود تا مردم لبخند بزنند. هیچ چیزی جز شادمانی مردم نمی خواهم. ما برای مردم کار می نماییم، درست است که زندگی مان از همین راه می چرخد و امرار معاش می نماییم و مثل خیلی مشاغل دیگر کارمان اینست و نمی شود کار نکرد. امیدوارم جوانانمان آرام شوند، همه چیز خوب شود. برای جوانان کشورم بهترین ها را از خدا آرزو می کنم.
* تصاویر این گفتگو از سریال چشم بندی، توسط شهاب احمدلو گرفته شده است.
منبع:

1401/11/07
19:30:22
5.0 / 5
377
تگهای خبر: آموزش , اثر , بازی , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱