علی جون
پیمان جبلی:

مقابل شبکه نمایش خانگی نایستاده ایم

مقابل شبکه نمایش خانگی نایستاده ایم

به گزارش علی جون، پیمان جبلی دباره موضع اخیر خود در برابر وی اودی ها، نزول سطح کیفی سریال های تلویزیون، حل مشکل سریال «سرزمین کهن» کمال تبریزی و سرنوشت «خندوانه» و «دورهمی» اظهار نظر کرد. او تاکید می کند که صداوسیما در مقابل شبکه نمایش خانگی نایستاده و برنامه هایی مثل «دورهمی» و «خندوانه» هم فعلاً در اولویت تولید نیستند.


به گزارش خبرنگار ایسنا، پیمان جبلی ـ رئیس سازمان صداوسیما ـ که در حاشیه رونمایی از کتاب «پاییز آمد» در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، در پاسخ به پرسشی در خصوص چرایی نگارش نامه ای در رابطه با یکی از پلت فرم های شبکه نمایش خانگی به رئیس جمهور، بیان نمود: در دوره جدید در جهت خدمات حمایتی که ما از پلت فرم ها و بخصوص وی اودی ها و شبکه نمایش خانگی داشتیم، بیشتر از ۳۷۷ پلت فرم دارای مجوزاند و فعالیت می نمایند. همچون خدمات حمایتی که داریم اینست که نه تنها آنها را رقیب نمی دانیم و از طرف آنها چالش حس نمی نماییم، بلکه فرصتی برای مأموریت فرهنگی صداوسیما و فضای فرهنگی کشور می دانیم؛ البته اگر درست در این راه حرکت کنند. یکی از خدمات حمایتی ما در این حوزه، بررسی و اعلام نظر در رابطه با طرح های نمایشی بوده که به ساترا می رسید. این دوره قبلا چندین ماه و بیشتر از ۶ ماه طول می کشید، هم اکنون این زمان را به یک هفته تا ۱۰ روز کاهش داده یم. در طول یک هفته گذشته خبری ساترا منتشر نمود که ۴۰ طرح نمایش خانگی به تصویب رسیده است. این نشان داده است نه تنها در خدمت پلت فرم ها هستیم و برای تسهیل وی او دی ها و در واقع شبکه نماش خانگی تلاش می نماییم، بلکه سرویس ها و خدماتی هم به آنها عرضه می دهیم؛ همچون در مناسبت هایی مثل عید نوروز و دهه فجر انبوهی از تولیدات صداوسیما را در اختیارشان قرار می دهیم که استفاده نمایند.
وی افزود: نه تنها پلت فرم و صنعت نمایش خانگی را چالش و تهدیدی برای صداوسیما نمی دانیم، بلکه به استناد همان شعار تحولی، در نقش یک قرارگاه عمل می نماییم. ظرفیت وی او دی ها را هم بعنوان ظرفیت مکمل صداوسیما می دانیم و با هم افزایی با حوزه نمایش خانگی تلاش می نماییم بتوانیم به نیازهای جامعه به نحو احسن پاسخ دهیم. اما در این بین باید به نقش نظارتی در کنار نقش حمایتی ساترا بعنوان تکلیف قانونی یعنی چیزی که قانون بر عهده ما قرار داده عمل نماییم. اگر ساترا به نقش نظارتی خودش عمل نکند، هم به مخاطبان ظلم شده و هم به فعالان این عرصه.
جبلی سپس تصریح کرد: اگر بنا باشد همه پلت فرم ها برای تولید محتوا و انتشار محتوای شان بیایند یک فرایند قانونی را طی کنند و از ساترا مجوز بگیرند، اگر هم اکنون مشخصا یک پلت فرم از این فرایند تبعیت نکند و در واقع از این سیر قانونی تبعیت نکند، ظلم به بقیه پلت فرم هاست و این حق را دارند به ما اعتراض کنند که شما چرا اجازه می دهید یک پلت فرم بدون مجوز مبادرت به تولید محتوا و انتشار کند و ما باید مقید به گرفتن مجوز از شما باشیم؟ بنابراین این اقدام و این پیگیری که ساترا انجام داده، در جهت وظایف قانونی اش است و به هیچ وجه نباید تلقی شود ساترا و صداوسیما خدایی ناکرده در مقابل پلت فرم ها ایستاده اند. ما بعنوان رسانه ملی با مخاطب سنتی و غیرسنتی که داریم، وظایف مان را انجام می دهیم و امیدواریم بتوانیم به نحو احسن انجام دهیم.
وی همینطور در توضیح علت نگارش نامه مذکور، تصریح کرد: فکر می نماییم برای تقویت این مسیر مثل همه تنظیم گران دیگر که نیاز دارند تنظیم گری و نظارت آنها ضمانت اجرایی داشته باشد، دستگاههای دیگر مثل نهادهای نظارتی، دادستانی و غیره هم باید کمک کنند که معمول هم هست. در حوزه مطبوعات و دیگر حوزه ها هم هست و در این عرصه هم باید وجود داشته باشد و به تدریج ایجاد می شود. به علت آنکه احساس کردیم به علت بی توجهی به این قاعده و روالی که همه پلت فرم ها از آن پیروی می کنند و متاسفانه فقط یک پلت فرم از آن تبعیت نکرده است، لازم است گزارش هایی را به مراجع ذی صلاح منتشر و منعکس نماییم. طبیعی است که ساترا ضابط قضایی نیست که بخواهد اقدام خاصی انجام دهد. یک نهاد ناظر و تنظیم گر است که گزارش خویش را به مراجع ذی ربط می دهد و ما هم همین کار را انجام دهیم.
رئیس صداوسیما که با تعدادی از خبرنگاران گفتگو می کرد، در پاسخ به این پرسش که چرا ساترا یا قوانینش ضمانت اجرایی ندارد یا نمی تواند خودش با پلت فرم ها به تعامل برسد و آیا نیاز است شما حتما به مسائل وارد شوید؟ اظهار نمود: ساترا اتفاقاً در تعامل با پلت فرم ها خیلی روان عمل می کند. جلسات هفتگی و گاهی بیشتر از هفتگی، همفکری بین ساترا و پلت فرم ها وجود دارد. به تازگی ساترا در یک ابتکار جالب از تمام مجوزگیرندگان از ساترا دعوت کرده خودشان یک جمع ناظر را از درون خود مجوزگیرندگان شکل بدهند. در واقع نظارت بر محتوا و انتشار را به شکلی به خود مجوزگیرندگان واگذار می کند. این تعامل و همفکری حضوری و به صورت مستمر دارد صورت می گیرد. همین روز گذشته یکی از بزرگترین پلت فرم ها نشست صمیمانه ای با دوستان ما در ساترا داشته است. روز به روز این مسیر، ریل گذاری روان تر و بهتری پیدا می کند و خود فعالان عرصه تولید عرصه نمایش خانگی به این فرایند اعتقاد دارند.
جبلی در ادامه در پاسخ به پرسشی در خصوص نزول سطح کیفی سریال های تلویزیونی هم اظهار نمود: سریال هایی که هم اکنون از تلویزیون پخش می شوند کارهای قابل توجه و خوبی هستند که حتی ما تصمیم به تغییر شیوه پخش برخی از آنها گرفتیم و بعضی از کارهای جذاب را به صورت هفتگی به پخش درآوردیم. حتما باید دنبال ارتقاء کیفیت مجموعه های نمایشی مان باشیم.
او با اشاره به اینکه طبیعتا ما مجموعه ای از کارهایی را که از دوران قبل هم مانده باید به سرانجام می رساندیم، اظهار داشت: آثاری هم در نوبت پخش قرار گرفته است که در نوروز و ماه مبارک رمضان شاهد خواهیم بود. سریال «جشن سربرون» کار فاخری است که پخش خواهد شد.
رئیس صدا و سیما همینطور در رابطه با حل مشکل پخش سریال «سرزمین کهن» ساخته کمال تبریزی هم بیان نمود: در رابطه با مشکلاتی که سرزمین کهن داشته اقدامات بسیار خوبی را انجام دادیم و حتما خبرهای خوبی در رابطه با آن خواهیم داشت. مجموعه ای که با هدف معرفی قهرمانان بختیاری ساخته شده است. تلاش می نماییم در کنار چالش های جدی که در زمینه تأمین منابع ساخت مجموعه های فاخر با آن روبه رو هستیم، ارزش کیفی کار پایین نیاید و آن استانداردهای کیفی را رعایت نماییم.
جبلی در انتها در پاسخ به این که آیا «خندوانه» و «دورهمی» به تلویزیون بازمی گردند یا نه، تلویحا اعلام نمود که این اتفاق حداقل بزودی نخواهد افتاد و اظهار نمود: ما برنامه های تلویزیونی متنوعی داریم. کارهایی باخلاقیت ها و ایده پردازی های جدید که ان شاءالله روی آنتن خواهند آمد و از آنها هم رونمایی خواهیم کرد.
رئیس سازمان صداوسیما در ادامه در پاسخ به پرسشی در رابطه با وضعیت ساخت سریال «موسی (ع)» و بودجه آن توضیح داد: در رابطه با سریال حضرت موسی (ع) قبلا توضیح دادم، پروژه های ماندنی و فاخر مثل سریال های «مختارنامه»، «امام علی (ع)»، «یوسف پیامبر (ص)» و غیره کارهایی هستند که در حافظه تاریخی و فرهنگی باقی می مانند و فرهنگ ساز و تاریخ ساز هستند. اینها به صورت طبیعی کارهای پرهزینه ای هستند. هم اکنون دو مجموعه پرهزینه و ماندگار داریم که کارهای آنها پیش می رود، نباید خدایی ناکرده با گمانه زنی های غلط و رفتارهای ناشی از کینه توزی نسبت به رسانه ملی کاری نماییم که این مجموعه ها صدمه ببینند. همه باید بعنوان پروژه ملی و طرح ملی به این آثار نگاه کرده، همه حمایت نماییم تا به سلامت و خوبی به نتیجه برسد و باقیات الصالحات باشد.
او در رابطه با برنامه هایی در حوزه افشاگری نسبت به رژیم پهلوی اظهار داشت: متاسفانه کم کاری ای در سالهای گذشته برای تبیین حقیقت های دوره سیاه پهلوی، هم در صداوسیما و هم دستگاههای دیگر فرهنگی داشته ایم. ما در بازخوانی جنایت های منافقین در سالهای اول انقلاب هم نوعی کوتاهی داشتیم و نتیجه آن این شده است که در نسل های جدید نوعی انقطاع شناختی نسبت به پیش از انقلاب و رژیم پهلوی و سالهای اول انقلاب و جنایت های منافقین شما گرفته است.
جبلی در انتها اظهار داشت: ما باید هرچه سریع تر جبران نماییم وظیفه ای را که بر گردن ما هست که بتوانیم این پیوست تاریخی را به وجود بیاوریم.
منبع:

1401/11/10
09:19:55
5.0 / 5
419
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲