علی جون
علی جون

توضیحاتی درباره ی جشنواره های فجر از زبان وزیر ارشاد

توضیحاتی درباره ی جشنواره های فجر از زبان وزیر ارشاد

علی جون: محمدمهدی اسماعیلی (وزیر ارشاد) ساعت 23 شب چهارشنبه 12 بهمن ماه 1401 ضمن حضور در برنامه «صف اول» شبکه خبر، درباره ی حواشی جشنواره های فرهنگی و هنری فجر، رویکرد های دولت به این رویدادها، نمایشگاه های صنایع فرهنگی، برنامه های پیش رو برای فعالان رسانه ای و اقدامات انجام شده اخیر در زمینه فرهنگ و هنر گزارشی ارائه داد.به گزارش خبرنگار ایسنا، وزیر ارشاد درباره ی حواشیِ پیش آمده خصوصاً در افتتاحیه و اختتامیه چهل ویکمین جشنواره تئاتر فجر اظهار داشت: این جشنواره با استقبالِ خوبی از طرف مردم و هنردوستان روبه رو شد.

محمدمهدی اسماعیلی افزود: یکی از مهم ترین مباحثی که از ابتدا در محور اولویت های ما قرار داشت، حوزه فرهنگ بود. ما قصد داشته و داریم تا این فضای موجود را در بخش های فرهنگی و هنری به نفع حضور همه بخش و اقلیم ها تغییر دهیم و برای همه جوانان ایرانی، فرصت هایی را فراهم نماییم.

او درباره ی ایده ی تمرکززدایی از تهران در این جشنواره ها توضیح داد: حوزه هنری کشور گویی در مناطق خاصی از تهران محصور شده و ما باید این حصار را بشکنیم. اگر ما از عدالت فرهنگی زیاد می گوییم بدین سبب است هنرمندانِ همه شهرها باید دیده شوند.

اسماعیلی درباره ی کلیات برنامه ریزی جشنواره های فجر بیان کرد: صفر تا صد این جشنواره ها حاصل برنامه ریزی های دقیق بود.

او درباره ی برابرسازی فرصت ها نیز اظهار داشت: تئاتر شهرستان ها تا سالهای پیش روی سی دی ضبط و تماشا می شد اما امسال هنرمندان در چهار منطقه از کشور جمع شدند و جشنواره تئاترهای منطقه ای را اجرا کردند و مشارکت همگانی صورت گرفت. ما در نوع حضور جامعه هنری ایران در بهترین جشنواره های کشور، این تغییر را ایجاد کردیم.

اسماعیلی افزود: در جشنواره تئاتر فجر امسال، هنرمندان خیلی از همه سلایق با انواع پوشش ها و گویش ها حضور داشتند و ما می توانیم در زمینه فرهنگ و هنر تغییراتی بنیادی را به نفع تمام مردم انجام دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز اول چهل ویکمین دوره از جشنواره فیلم فجر را با استقبال فوق العاده مردم توصیف کرد و از راه یافتنِ ده ها فیلم اولی به بخش های مختلف داوری در جشنواره آگاهی داد.

طبق گفته اسماعیلی، تعداد قابل توجهی از آثار جشنواره چهل ویکم فیلم فجر از استانهای مختلف مانند سیستان ولوچستان، آذربایجان غربی، خراسان، کردستان و... شرکت داده شده اند.

وزیر ارشاد معتقد می باشد تعدد کاراولی ها و تعدد آثاری که از استانهای دیگر شرکت داده شده اند، حاصل اعمالِ سیاست مرکززدایی از فضای فرهنگی و هنری کشور در دولت سیزدهم است.
او همین طور کارهای هنری را ملزم به داشتنِ روح زندگی و افزایش روحیه امیدواری دانست و آثار این جشنواره را دارای تنوع و کیفیتِ بالا برشمرد.

محمدمهدی اسماعیلی بیان کرد: سال قبل ۲۲ فیلم و امسال از ۷۵ فیلم که ثبت نام کرده بودند، ۲۴ فیلم به بخش داوری راه پیدا کرده اند؛ به این معنا که بیش از چهارهزار نفر درگیر ساخت و تولید فیلم ها بوده اند. همین طور در بخش داوری فیلم ها، یک پویانمایی شرکت داده شده است. امسال از بیش از ۳۱ کشور در جشنواره تئاتر فجر شرکت کرده بودند. همین طور بیش از ۱۴۰ میهمان سرشناس بین المللی در زمینه سینما در روزهای جشنواره حاضر خواهند شد.

وزیر ارشاد درباره ی علت حذفیات و تغییرات جشنواره ی امسال با سالهای پیش، نظیر حذف «فرش قرمز»، حذف اصطلاح «کاخ جشنواره» و حذف «سیمرغ آرای مردمی» این طور تشریح کرد: جشنواره فجر، جشن و بهار سینمای ملی ایران است؛ بدین سبب عنوان این جشنواره هنری باید نسبتی با موضوع آن برقرار کند چونکه مقرر است هم «سینمای ملی ایران» و هم «سینمای فجر انقلاب اسلامی» را در بر بگیرد.

او اضافه کرد: ماموریت ما بومی سازی این جشنواره است، چنانکه قبلاً به این ماموریت کم توجهی شده بود. همه اجزا، از عناصر و نمادهای محیطی گرفته تا مجریان و برگزارکنندگان باید در نسبت با این دو موضوع باشد. ما فرش قرمز را از جشنواره پارینه حذف کردیم چونکه بنا داریم جشنواره سینمای ملی ایران را برگزار می نماییم و نباید حرکات غربی ها را تکرار نماییم. بدین سبب این مسئله ضمن بررسی در شوراهای مربوط به همراه اصطلاح کاخ جشنواره حذف شد تا کار در تراز سینمای ملی بنشیند.
اسماعیلی همین طور حذف آرای مردمی را تصمیمی از سال پیش برشمرد و آنرا در واکنش به اختلال های اینترنتی حین اکران و ثبت آرای مردمی، در نتیجه بی عدالتی در رای گیری دانست.

او درباره ی نزدیکی آثار ارائه شده در چهل ویکمین جشنواره فیلم فجر به تراز انقلاب اسلامی توضیح داد: من همه فیلم ها را ندیده ام اما گزارش همکاران از محتوا و کیفیت فیلم ها مشعوف کننده است. حدودا بخش عمده ای از هدف گذاری مان برای تغییر رویه و اصلاح ریل قطار فرهنگ و هنر صورت گرفت. هرچند بسیاری افراد در فضای بین الملل اهتمام کردند تا فیلم ها را در فشار سنگین بگذارند چونکه دشمن و سیاست تروریسم رسانه ای تلاش می کرد پس از جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ روی کاهش هیجانات و نشاط جشنواره های فجر اثر بگذارد.

به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، اسماعیلی درباره ی جایزه «قلم مقدس» یا نشان «رضا مقدسی» که زین پس به منتخب روزنامه نگارانِ تراز انقلاب اسلامی اهدا می شود و مراسم رونمایی آن روز گذشته چهارشنبه ۱۲ بهمن ماه ۱۴۰۱ با حضور تعدادی از فعالان رسانه در تالار رودکی برگزار شد، نیز این طور اظهار داشت: این جایزه برای تجلیل از روزنامه نگارانی است که مجاهدت هایی در زمینه قلم داشته اند، از طرف معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد تعبیه شده و یکی از جایزه های جدیدی است که با هدف همدلی و دیده شدنِ همه اقشار رسانه به مجموعه جوایز جشنواره های دهه فجر اضافه شده است.

از آن جایی که بیمه، امنیت شغلی، معیشتی و پرداختی حقوق خبرنگاران، روزنامه نگاران و برخی از فعالان رسانه با ناپایداری و عدم تناسب با شرایط اقتصادی دست به گریبان است، وزیر ارشاد وعده داد دغدغه های این قشر را ساماندهی خواهدنمود. او هم چنین اصرار کرد لایحه جامع روزنامه نگاری به زودی در مجلس تصویب می شود.

او درباره ی طرح «قرارگاه محرومیت زدایی از مناطق محروم» در ۷۰ شهرستان آگاهی داد و اظهار داشت: تا حالا بیش از ۱۰۰ هزار نفر بدین صورت آموزش دیده اند و این تعداد باید در بخش های رسانه ای، فرهنگی و هنری به کار گرفته شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آخر و درباره ی نمایشگاه های شهر خانواده و مواضع نسبت به حوزه حجاب و پوشاک اسلامی اظهار داشت: نگاه دولت به حوزه حجاب، نگاهی فرهنگی است. ما از ابتدا تاکید داشتیم برای اصلاح پوشش، کار فرهنگی انجام دهیم.

او درباره ی نسبت اقتصاد و فرهنگ و اهمیت و لزوم توجه به آن نیز این طور پاسخ داد: یکی از حوزه های مورد اهتمام «دولت» توجه به اقتصاد فرهنگ و هنر است. متاسفانه ذهنیت های اشتباهی در جامعه وجود دارد که حوزه فرهنگ را پُرهزینه و کم فایده می داند. اگر فرهنگ توجه لازم را کسب کند، حوزه پیشرانی خواهد بود.

اسماعیلی اضافه کرد: در ایران نزدیک به ۷۰۰ سینما داریم و حدودا ۲۰۰ سینما در دو سال اخیر اضافه شده اند.
محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد


منبع:

1401/11/14
16:32:22
5.0 / 5
403
تگهای خبر: آموزش , اثر , اینترنت , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
علی جون - سرگرمی و طنز