علی جون
موهبتی؛

دولت به دنبال توانمندسازی ایثارگران است

دولت به دنبال توانمندسازی ایثارگران است

به گزارش علی جون، معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی بنیاد شهید و امور ایثارگران اشتغال و تأمین مسکن را از اولویت های بنیاد و مهم ترین مسائل ایثارگران دانست و اظهار داشت: ضریب بیکاری ایثارگران 2 برابر بیکاری در


به گزارش علی جون به نقل از مهر، طاهر موهبتی در رابطه با مهم ترین اولویت های بنیاد شهید و امور ایثارگران در سال ۱۴۰۲ و نیازها و مطالبات ایثارگران، اظهار داشت: اشتغال و تأمین مسکن از مهم ترین مسائل در ارتباط با ایثارگران است. وی افزود: علیرغم این همه قوانین برای ایثارگران و نگاه بیرونی در خصوص این که خانواده های ایثارگران از تسهیلات ویژه ای برخوردار خواهند شد، ضریب بیکاری ایثارگران ۲ برابر بیکاری در کشور است. معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی بنیاد مبحث دیگر را پرداخت هایی مانند کمک معیشت و حق پرستاری دانست که باید متناسب با تورم افزایش یابد و تصریح کرد: با وجود این که دولت نگاه خوبی به این مورد دارد اما حقیقت امر اینست که پایه پرداختی، قوی و مناسب نمی باشد. وی با ذکر مثالی افزود: مثلا والدین شهدا در سال ۱۴۰۰ حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دریافت می کردند که این رقم برای سال آینده به ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افزایش می یابد؛ یعنی افزایش حدود ۹۰ تا ۹۵ درصدی اما چون پایه آن مناسب نمی باشد با عنایت به وضعیت اقتصادی کشور، این افزایش قابل توجه نیست. موهبتی اظهار نمود: در مبحث کمک معیشت و حق پرستاری با وجود توجه ویژه و افزایش ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصدی بودجه، نسبت به تکلیفمان در برابر این عزیزان، تأخیر وجود دارد.
معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی بنیاد اظهار داشت: یکی از نگاههای دولت و بنیاد اینست که قوانین اجرا نشده و به جامانده از سالهای گذشته را اجرا و عملیاتی کند که یکی از آنها پاداش بازنشستگی جانبازان عزیز بود که امسال در بودجه پیشبینی شد و در سال آینده هم ۹ هزار میلیارد تومان برای این بخش درنظر گرفته شده است. وی اظهار امیدواری کرد که این پرداخت ها به خوبی اعمال شود تا عزیزان جانباز بتوانند پاداش بازنشستگی خویش را دریافت نمایند. موهبتی با اشاره به اینکه در مبحث اشتغال هم در حوزه تخصصی برنامه عملیاتی بنیاد شهید و امور ایثارگران در سال ۱۴۰۲ گامهای مؤثری برداشته خواهد شد، بیان نمود: در بحث نهضت ملی مسکن با عنایت به تاکید رئیس جمهور و پیگیری های آقای قاضی زاده هاشمی، دست کم ۵ درصد به ایثارگرانی که تسهیلات دریافت نکرده اند، تخصیص می یابد. وی ادامه داد: در بحث اشتغال هم به دنبال توانمندسازی هستیم و این نگاه که دولت باید شغل اداری درست کند نگاه خوبی نیست ازاین رو باید زمینه ای فراهم گردد تا شرکتهای دانش بنیان و کارخانه های صنعتی وارد کار شوند و خود جانبازان با دریافت تسهیلات ارزانقیمت کارگاه های تولیدی و صنعتی ایجاد و در کارگاه خود از ایثارگران استفاده نمایند که صندوق فرصت های شغلی در این حوزه مأموریت یافت و امیدواریم اتفاقات خوبی برای ایثارگران در سال آینده شاهد باشیم. موهبتی تاکید کرد: اعتقاد قلبی من اینست که در عرضه خدمات به این قشر عزیز تأخیر جدی داریم. معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی بنیاد شهید و امور ایثارگران در رابطه با فعالیت بنیاد در حوزه درمان اظهار داشت: در قانون تکلیف شده است که کل هزینه ها باید مجانی باشد که این کار از راه بیمه تکمیلی، سامان می یابد؛ بیمه دی هم مسئولیت این کار را برعهده دارد و بیمه ایران در گذشته عهده دار آن بوده و مطالباتی از بنیاد داشته است. وی افزود: امسال سرانه ای که از منابع عمومی و اختصاصی دیده شد با آنچه در مناقصه رخ داد، حدود ۲، ۵۰۰ میلیارد تومان فاصله داشت که خوشبختانه با پیگیری های معاون محترم رئیس جمهور و تاکید دکتر قاضی زاده هاشمی و توجه رئیس سازمان برنامه و بودجه، کمک ضمنی انجام شده و قول داده شد تا آخر سال بقیه کمک ها هم لحاظ شود و مشکلی در این بخش نداشته باشیم.
موهبتی خاطرنشان کرد: با اینکه میزان بدهی هر ماه بنیاد به بیمه ها رقم بالایی نیست اما به علت شرایط اقتصادی کشور عرضه دهنده خدمت توان این را ندارد که ۲ یا ۳ ماه بدون نقدینگی خدمات عرضه نماید. وی افزود: برای سال آینده همه توان برای اختصاص اعتبار لازم صرف و این مورد در لایحه بودجه ۱۴۰۲ لحاظ شده است و باید دید مجلس چه تصمیمی می گیرد. امیدواریم در بودجه درمانی ایثارگران به علت نوع جامعه هدف و عوارض ایثارگری، بودجه مناسب تصویب شود. موهبتی افزود: همینطور با عنایت به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص این که بیماران جز رنج بیماری رنج دیگری نداشته باشند، اگر بخواهیم این مورد را به جانبازان تعمیم دهیم باید بگوییم که هم عذرخواهیم و هم تلاش بیشتری می نماییم تا این موارد در لایحه بودجه گنجانده شود و بودجه این بخش بعد از تخصیص به بنیاد بلافاصله پرداخت گردد.


منبع:

1401/11/29
12:50:38
5.0 / 5
352
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳