علی جون
گفت وگو با تهیه كننده برنامه ماه خدا

مجری مذهبی را اشتباهی ستاره نکنیم!

مجری مذهبی را اشتباهی ستاره نکنیم!

به گزارش علی جون، تهیه کننده برنامه «ماه خدا» درباره ی بحث بِرندسازی در زمینه دینی در صداوسیما و این که چرا به ندرت چهره ای به عنوان ستاره در برنامه های مذهبی تلویزیون معرفی کرده ایم، اشاره کرد: حوزه دین و معارف بسیار حساس است. نباید در این عرصه ها به اشتباه ستاره سازی نماییم و افرادی را وارد نماییم که به این فضاها لطمه بزنند.


سیدپوریا ملک آبادی ـ تهیه کننده برنامه سحر شبکه یک سیما ـ در گفت و گویی با ایسنا در پاسخ به این که چرا در زمینه دینی و معارفی به ندرت توانسته ایم چهره ای مشهور را به عنوان ستاره داشته باشیم؟ چنین اظهار داشت: حوزه معارفی و دینی، حوزه سختی است و باید در این عرصه افراد متخصص را وارد نماییم. مردم برای دین تقدس قائل اند و دین را محترم می دانند و نگاه دم دستی به آن ندارند؛ به عنوان مثال دلیل این که فردی مثل نجم الدین شریعتی در زمینه دینی سلبریتی شده این است که واقعا خودش هم همین است و سال هاست روی خودش کار کرده است.

مجری برنامه مذهبی نباید تظاهر کند
وی در تکمیل همین صحبت اشاره کرد: مردم انتظار دارند کسی که حرف از دین می زند، به تظاهر نباشد؛ واقعاً همچنین باشد که جلو دوربین ظاهر می شود نه این که فقط به خاطر دوربین تظاهر به خوبی ها و مقدسات کند. آقای حسن سلطانی که سال هاست «ماه خدا» را اجرا می کند هم واقعا چنین شخصیتی دارد و دل و ظاهرش یکی است. من خودم وقتی امسال تهیه کننده برنامه شدم، خیلی ها جبهه داشتند که ایشان سال ها حضور دارد ولی اتفاقا خودم تاکید داشتم باز هم ایشان بماند؛ چون معتقدم آدم صاحب نفسی است و سال هاست روی خودش کار کرده است.
تهیه کننده «ماه خدا» تصریح کرد: وقتی وارد فضای رفاقت با ایشان (حسن سلطانی) شدم، دیدم واقعاً بیرون و داخل این آدم خیلی شبیه به هم است. حتی در بیرون از استیج، خیلی مشغول دعا، مناجات و گریه است و حال خوشی دارد و روی آنتن اصلاً تظاهر نمی نماید. مردم هنوز برای دین احترام را قائل اند و کسی را می خواهند مجری باشد و دم از دین بزند که واقعاً خودش هم این کاره باشد، دروغ نگوید و فقط اجرا نکند. مراقب باشیم اشتباه دنبال ستاره سازی نرویم.
در این زمینه بخوانید:
مجری برنامه مذهبی برای بِرند شدن چه کند؟ تلویزیون چگونه ستاره مذهبی بسازد؟
مجریان مذهبی که به دل مردم ننشستند
ملک آبادی که بگفته خودش نخستین تجربه ساخت برنامه دینی معارفی را با «ماه خدا» آغاز نموده است، در ادامه به چهره های مشهور در زمینه کارشناسی دین و معارف اشاره نمود و اظهار داشت: در زمینه کارشناسان دینی به نظرم تلویزیون به ستاره هایی رسیده است. به عنوان مثال آقایان: عالی، پناهیان و خیلی بزرگواران دیگر در زمینه خودشان سلبریتی هستند و همه آنها را می شناسند و هرکدام هم طیف مخاطبان خودشان را دارند. شاید در زمینه اجرا ما خیلی نتوانستیم ستاره سازی نماییم که فکر می کنم دلیل اولش اقبال کم از این حوزه است و دوم این که طی این سال ها افراد زیادی آمدند و رفتند ولی به دل مردم ننشستند و اصلاً مجری معارفی نبودند، بدین سبب مردم هم نتوانستند با آنها ارتباط بگیرند. من خودم به این جمله خیلی معتقدم که هرچه از دل بر آید بر دل بنشیند و به نظرم کاملاً درست است. زمانی که تهیه کنندگی برنامه «ماه خدا» را بر عهده گرفتم آقای حسن سلطانی به من گفتند پوریا جان باید با وضو در برنامه حاضر شویم چون برنامه ما نیست و این نگاه خیلی برایم باارزش بود.
وی در عین حال اشاره کرد: حوزه معارف واقعاً با حوزه های دیگر فرق دارد چون باید آنرا مقدس دانست ولی متاسفانه یکسری ها خرابش کردند. یکسری افراد متظاهری که دل و ظاهرشان یکی نبود. من خودم در این سال ها برنامه مذهبی و معارفی نداشتم و این نخستین سالی است که برنامه «ماه خدا» را تهیه کنندگی می کنم. قبل از این تهیه کننده برنامه جام جهانی شبکه ورزش بودم و بیشتر در زمینه های اجتماعی تولید برنامه داشتم. مستند «عبدکریم» شرح زندگی مرحوم آیت الله حق شناس را هم دارم که این شب ها از شبکه سه درحال پخش است. در مجموع معتقدم در زمینه دینی و معارفی هر حرفی نباید زده شود. حالا لطف خدا بوده که امسال تهیه کنندگی برنامه «ماه خدا» را برعهده داشتم.
این برنامه ساز سپس در پاسخ به این که چه راه هایی را برای ستاره سازی در زمینه برنامه های معارفی به تلویزیون پیشنهاد می دهد؟ اشاره کرد: اول این که حوزه رسانه به شدت تخصصی است. در زمینه معارفی هم تاکید دارم اینطور برنامه ها باید با یک شیب ملایمی همراه باشند و روی حساب و کتاب تولید شوند. من خودم متولد ۷۱ هستم و موافق جوانگرایی ام اما نکته این است که در تمام تلویزیون های دنیا و در تمام حوزه ها، اتفاقاً این افراد جاافتاده و باتجربه هستند که سلبریتی و چهره می شوند و به آسانی چهره نمی شوند، در زمینه معارفی هم همچنین. به عنوان مثال آقای احسان علیخانی پس از ۲۰ سال شد احسان علیخانی.

برای پر کردن آنتن مجری مذهبی نیاوریم
سیدپوریا ملک آبادی، تهیه کننده «ماه خدا» در آخر صحبت هایش اظهار داشت: برنامه های معارفی دقت زیادی می خواهند؛ ضمن این که برنامه سازان و مدیران تلویزیون هم باید در انتخاب ها خیلی توجه نمایند و به ویژه در زمینه اجرا افرادی را وارد این برنامه ها کنند که واقعاً مناسب این فضاها باشند نه این که فقط برای پر کردن آنتن مجری بیاوریم. مجریان اینطور برنامه ها هم باید مطالعات زیادی داشته باشند. ما در زمینه اجرا باید بدنبال افراد حرفه ای باشیم و سراغ آنهایی برویم که دل و ظاهرشان یکی است.1402/01/25
12:57:59
5.0 / 5
369
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان علی جون