علی جون
در همایش آموزشی - توجیهی مشهد عنوان شد؛

سفارش های سرپرست حجاج ایرانی به زائرین

سفارش های سرپرست حجاج ایرانی به زائرین

به گزارش علی جون، سرپرست حجاج ایرانی در جمع زائرین کاروان های اعزامی به سرزمین وحی از مشهد، حج را بهترین فرصت برای نمایش روحیه تقریب و همکاری مذاهب دانست.به گزارش علی جون به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب امروز در همایش آموزشی توجیهی زائرین حج پیش رو درسالن شهید بهشتی مشهد گفت: حج یک سفر معنوی و بسیار ویژه است و زائرانی که این سفر معنوی نصیب آنها شده است باید قدر این فرصت ویژه و طلایی را بدانند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به این که برپایه برنامه ریزی های صورت گرفته سال جاری کاروان های حجاج از سوم خردادماه به حج اعزام می شوند، اضافه کرد: بر مبنای زمان بندی عملیات حج تا سوم مردادماه تمام می شود و تا پیش از تاسوعای حسینی تمام کاروان ها به کشور بازمی گردند.
حجت الاسلام والمسلمین نواب اشاره کرد: مهم ترین سفارش به حجاج اینست که باید بیشترین بهره را از سفر حج ببرند. مدت زمان این سفر کوتاه است و باید برای لحظه لحظه این سفر معنوی توشه مناسب برداشت به نحوی که تا مدت ها بعد از بازگشت از سفر، برکات آن در زندگانی حاجی و همراهانش ادامه داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: حجاج بدانند به یک سفر بسیار بزرگ دعوت شده اند و باید برای آن تدارک ببینند؛ تمام منیت ها و خودخواهی ها در مسافرت حج رنگ می بازد و تمامی فرهنگ ها در کنار یکدیگر عبودیت خداوند متعال را بجا می آورند.
حجت الاسلام والمسلمین نواب با اعلان اینکه مقام معظم رهبری در گفتارهای خود در مورد حج بارها و بارها به اهمیت این سفر و همینطور برکات آن اشاره داشته اند؛ گفت: فرهنگ ها و زبان های مختلف در حج در کنار یکدیگر قرار می گیرند و همه با یک صدا الله اکبر می گویند.
سرپرست کاروان حجاج ایرانی با اشاره به این که ساده زیستی و همزیستی با سایر فرهنگ ها درسهای جدانشدنی حج است، اشاره کرد: حتما باید با حضور قلب در این سفر حاضر شد چونکه لحظه لحظه این سفر ثواب است و البته باید که تمامی فکر و ذکر حجاج بهره گیری از تمامی لحظاتی باشد که در کنار خانه خدا حضور دارند و تمامی این لحظات برای آنها ثواب شمرده می شود.

حجت الاسلام والمسلمین نواب حجاج را به خواندن خاطرات و نکات بزرگان از سفر حج ترغیب کرد وگفت: در این سفر معنوی، برنامه ریزی حرف نخست را می زند و حاجی باید برای تمامی لحظات حج برنامه داشته باشد و در این صورت است که از تمامی لحظات آن بهره کافی خواهد برد.
وی با اشاره به این که حجاج بدانندکه حالا ۹۵۰ هزار نفر در نوبت این سفر معنوی قرار دارند، اشاره کرد: تمامی لحظات این سفر را برای خود ثبت و ضبط کنید، سفر حج؛ سفری است که شاید دیگر در طول عمر نصیب انسان نشود.
سرپرست حجاج ایرانی تصریح کرد: سفارش اصلی به حجاج یادگیری و مطالعه در مورد مناسک حج است، سفارش می کنم کتاب های معتبری را که دراین زمینه نگارش شده مطالعه کنید تا به بهترین نحو بتوانید مناسک را انجام دهید.
حجت الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به این که مسلمانان در این سفر معنوی لازم است که روحیه وحدت و تقریب مذاهب را به جهانیان نشان دهند، اشاره کرد: در این سفر بنابر سفارش های مکرر بسیار قرآن بخوانید و حتی افرادی که سواد خواندن قرآن را ندارند مکرر در طول این سفر سوره حمد را قرائت کنند.
وی به سنت حسنه حلالیت طلبیدن قبل از سفر اشاره نمود و اظهار داشت: حج و حضور در مکه مکرمه بهترین فرصت برای خودسازی و توبه است و لازم است در طول این سفر عاداتی همچون حسن خلق و تعاون و همکاری با دیگران را تمرین نماییم و در بازگشت از سفر حج این رفتارها را ملکه ذهن و رفتار خود بسازیم.

1402/03/02
13:59:47
5.0 / 5
335
تگهای خبر: آموزش , برنامه , برند , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان علی جون