علی جون
وزیر ارشاد:

نمی توانیم به قاضی بگوییم چه حکمی برای هنرمندان صادر کند

نمی توانیم به قاضی بگوییم چه حکمی برای هنرمندان صادر کند

به گزارش علی جون، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه با تعدادی از معاونان و مدیرانش در وزارت خانه در نشستی صمیمی با خبرنگاران، عکاسان و فعالان رسانه شرکت کرد و به پرسش ها و مطالبات آنها در رابطه با پشتیبانی از خبرنگاران، شفاف سازی در فضای فرهنگ و هنر و همینطور موضوعات در رابطه با سینما، تئاتر، موسیقی و تجسمی و همینطور وضعیت هنرمندان و احکام صادره برای آنها پاسخ گفت.


به گزارش خبرنگار ایسنا، اسماعیلی در آغاز سخنانش خطاب به خبرنگاران رسانه ها در عرصه های «فرهنگ و هنر» و «دولت»، اظهار داشت: هیچ گاه از حضور در جمع شما ملول نمی شوم. پاسخگویی به خبرنگاران احترام به کار مقدسی است که شما انجام می دهید و این کمترین کاری است که یک مسئول باید انجام دهد؛ مسئولی که از نامش معلوم است یعنی محل سوال و پاسخ گویی و ما این فرصت را داریم که پاسخ گوی کارهایمان باشیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه تصریح کرد: من هیچ تجربه تلخی با اصحاب رسانه نداشته ام؛ همانطور که دوستان اشاره کردند ما همیشه جلسات خوبی داشتیم. شاید در یک زمان نقدهایی اتفاق بیفتد، اما در کل همه خبرنگارانی که با آنها سروکار دارم، از بهترین دوستان فرهنگی و هنری من هستند و همه دوستان خبرنگار از رسانه های مختلف و گرایش های گوناگون، برای من قابل احترام هستند. فرقی ندارد برایم اصلاح طلب یا هر گزایش فکری دیگر. چون گرایش برای من مسئله نیست. خبرنگاری شغل مقدس و کار سختی است که شاید شئونات آنها از جانب برخی نهادها آن طور که باید رعایت نمی شود و ما هم از این بابت شرمنده هستیم اما به هر حال می خواستم حس خودم را نسبت به کار بسیار عالی شما عرض کنم.

۸۵ تا ۹۰ درصد از برنامه هایمان محقق شده است
وی در ادامه با تأکید بر این که خیلی از وعده هایی که در مدت وزارتش اعلام نموده، در طول این مدت عملی شده است، دراین زمینه اشاره کرد: وقتی کار را شروع کردم، یک برنامه اقدام در قالب حدود ۱۲۴ بند در سایت مان منتشر کردیم. اگر از من بپرسید که آقای اسماعیلی به چه میزان برنامه تان تحقق پیدا کرد، شاید شما بگویید من خودشیفته ام، اما باید بگویم حدود ۸۵ یا ۹۰ درصد از برنامه هایمان بدون اغراق محقق شده است.
وزیر ارشاد به ذکر مثال هایی دراین زمینه پرداخت و اظهار داشت: در این برنامه اعلام نموده بودم که می خواهم مرجعیت فرهنگی ـ هنری به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگردد یا در رابطه با عدالت فرهنگی، مردمی سازی فرهنگی و هنری و اقتصاد فرهنگ و هنر صحبت کرده بودم. در همین حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر ما کار را ۱۴۰۰ شروع کردیم که سهم فرهنگ از بودجه کشور حدود یک درصد بود اما هم اکنون نزدیک به ۲.۹ درصد شده است و اتفاق مهمی است.وقتی مسئولیت پذیرفته ایم پس باید کار کنیم
اسماعیلی در ادامه صحبت هایش در رابطه با ضرورت شفاف سازی برای رسانه ها، اشاره کرد: من وزیر شفافی هستم. گاهی دوستانم می گویند برخی حرف هایی که می زنید برای ما توقع ایجاد می شود. به عنوان مثال برای نخستین بار گفتیم بر مبنای تبصره ۹ بند «ه»، شرکت ها و بانکهای دولتی موظف می باشند یک درصد از هزینه هایشان را به حوزه فرهنگ و هنر اختصاص بدهند. گفتیم صف هم نکشند مقابل مراکز اقتصادی؛ ضمن اینکه گفتیم که ۵۰ درصدش را به صندوق هنر واریز می کنید و ما به طرح هایمان می دهیم و یک کارگروه هم گذاشتیم و بسیار شفاف بخشنامه اش را در دولت تصویب کردیم که مجلس شورای اسلامی یک اشکال جزیی گرفت و آن هم حل شد و کار شروع شده است. بله اعتبارات حوزه فرهنگ و هنر به طرز شگفت انگیزی ۱۰ ـ ۲۰ برابر شده است. ما همه اینها را اعلام می نماییم. من هم قرار نیست تا ابدالدهر وزیر ارشاد باشم چون از دو دقیقه بعد خبری نداریم.
اسماعیلی در قسمت دیگری از صحبت هایش به سفرهای شهرستانی و استانی اش اشاره نمود و اظهار داشت: من تابحال بیشتر از ۱۰۰ سفر شهرستانی و استانی رفته ام و حدودا تک تک جاهایی که دعوت شده ام حتما می روم. تمام پنج شنبه و جمعه ها همکاران عزیزم را اذیت کرده ام و با خودم به سفر برده ام. کار ما ساعت ندارد. من چهار بامداد هم با همکارانم تماس می گیرم و کار می خواهم؛ چون معتقد هستم مثل یک ساعت شنی معکوس شده ای هستیم که وقت مان درحال تمام شدن است. این فلسفه ای است که ما بر مبنای آن کار می نماییم. حالا تلفات هم دارد اما به هر حال تلاش می نماییم درست کار نماییم. ما وقتی مسئولیت پذیرفته ایم پس باید بدانیم و کار نماییم.

تمرکز اصلی ما روی امنیت شغلی خبرنگاران است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگر از صحبت هایش در پاسخ به پرسشی در رابطه با حفظ امنیت شغلی خبرنگاران، بیان کرد: تمرکز اصلی ما هم اکنون روی امنیت شغلی خبرنگاران است که بتوانیم همه را شناسایی نماییم، کارت خبرنگاری و هویت شغلی به آنها بدهیم. همه دغدغه ام در بحث همین لایحه جامع رسانه ای است که من و همکاران هشت ماه وقت روی آن صرف کردیم. فقط امنیت شغلی خبرنگاران مهم می باشد و بقیه مسائل شاید خیلی برایم مهم نبوده است. آنجایی مهم می باشد که خبرنگاران حس نکنند که اگر دبیر سرویس شان به آنها اخم کرد، از کار بیکار می شوند و رزق و روزی شان برهم می خورد. این ها برایمان خط قرمز است؛ یا اینکه به عنوان مثال فلان مقام مسئول از ما خوشش نیامد، باید بدنبال کار جدیدی برویم. می خواهم بگویم که همه اینها برایم مهم می باشد و حتما پیگیر هستیم. در رابطه با هدیه خبرنگاران هم باید بگویم سال قبل این هدیه مبلغ ۳۰۰ هزار تومان بود که سال جاری ۴۰۰ هزار تومان شد و ما خواهش کردیم پنج برابر شود؛ یعنی حدود دو میلیون تومان و به هر یک از خبرنگارانی که در سامانه ثبت هستند این هدایا تعلق بگیرد.

با آقای دکتر جبلی و دوستان شان به یک تفاهم رسیده ایم
وی در قسمت دیگری از صحبت هایش در رابطه با ی وضعیت شبکه نمایش خانگی و تعامل وزارت ارشاد با صداوسیما، هم توضیحاتی داد و اظهار داشت: من وقتی به ارشاد آمدم، آقای حسین انتظامی که از دوستان قدیمی بنده هستند و من به ایشان علاقمند هستم، گفتند ما این کار را از مدتی قبل تعطیل کرده ایم. گاهی اوقات شنیده ام که برخی ها می گویند این (شبکه نمایش خانگی) را داد و رفت. این در حالیست که مبحث شبکه نمایش خانگی در ارشاد از اواخر دولت قبل تعطیل شده بود و حتی موسسه اش را در سازمان سینمایی منحل کرده بودند. من که آمدم با این مساله درگیر بودم و حتی خدمت رهبر عزیز انقلاب هم نامه ای نوشتم و توضیح دادم. ایشان هم با لطف و بزرگواری که دارند جلسه ای را در دفترشان تشکیل دادند و ما حرف هایمان را زدیم و این مسیر تعاملی آغاز شد و پیش رفت و امروز در شورای عالی ما به یک تقسیم کار رسیده ایم که در آن دو مبحث استثنا شد؛ یکی از آنها بحث سریال ها بود؛ آن هم به سبب نوع کاری که سریال ها دارند. شورایی تشکیل شد که دو نفر از نماینده های ما هم در آنجا عضو هستند من حالا عین ماده را می خوانم، مسئولیت تنظیم گری، صدور مجوز و نظارت بر خبرگزاری ها و رسانه ها، تبلیغات، کتاب و بازی های کامپیوتری و امثال آن در قالب وظایف و مأموریت های وزارت ارشاد قرار دارد و در حیطه صوت و تصویر برعهده آن وزارتخانه است که این کاملا روشن است. هم اکنون هم ما با آقای دکتر جبلی و دوستان شان به یک تفاهم مشترک رسیده ایم. حالا طبیعی است؛ یک حوزه واحد است که دو مدعی دارد. در بعضی موارد هنوز دنبال شفاف سازی مرزها هستیم و قواعد کار با هم است.


بخاطر تخلف یک نفر، یک فیلم یا یک مجموعه نمایشی نباید صدمه ببیند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همینطور با تاکید به معاونان و مدیرانش برای تعامل بیشتر با رسانه ها و همینطور هنرمندان، دراین زمینه اشاره کرد: به همه دوستان پیشکسوتی که به من رجوع می کنند بارها می گویم که شما نماینده من هستید و هرجا مشکلی برایتان پیش آمد این شماره من است، حتما مسئله را با ما در بین بگذارید. ما در عرصه خدمت گذاری به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه هیچ مرزی را نداریم.
ایشان سپس همین بحث، در رابطه با کمک به چهره های پیشکسوت هم اظهار داشت: ما حدود بالای ۱۰۰ فیلم در صف اکران و نمایش داریم. در دوره کرونا مدتی سینماها تعطیل شد و عقب افتادیم. من بارها اعلام نموده ام که بواسطه تخلف یک نفر، یک فیلم یا یک مجموعه نمایشی نباید صدمه ببیند. تهیه کننده ای که ۲۰ یا ۳۰ میلیارد تومان برای کارش هزینه کرده است چه گناهی دارد؛ به عنوان مثال فیلم «گشت ارشاد ۳» در صورتیکه مشکل داشت ما مجوزش را صادر کردیم. ما از این نمونه آثار زیاد داریم. هم اکنون هم بعضی از فیلمها به همین شکل هستند.

قانون و حجاب جزو خط قرمزهای ماست
محمدمهدی اسماعیلی سپس اظهار داشت: من شفاف هستم. از همان روز اولی که آمدم، گفتم قانون و حجاب که آن هم جزو قانون است، جزو خط قرمزهای ماست و خواهش کردم بارها حتی افرادی که گرفتار تخطی شده اند، برگردند. معتقدم هزاران هزار چهره فرهنگی و هنری نباید به خاطر کار چند نفر، زندگی و رزق و روزی شان گرفتار مشکل شود. کارهای موسیقایی هم در طول این مدت به ناگهان تعطیل شد. خب چه کسی ضرر کرد؟ نوروز سال گذشته، ۴۰۰ هزار نفر در کشورهای اطراف ایران برای اجراهای صحنه ای رفته بودند. سال جاری ما این فضا را مدیریت کردیم و یک میلیون نفر در همین کشورمان ایران در همین دوره به اجراهای صحنه ای رفتند و این چرخ چرخید. بدین سبب من معتقد هستم در عرصه فرهنگ و هنر ما باید با حداقل کار سلبی روبه رو باشیم. شما فیلم را نگاه کنید. همین فیلم «فسیل». آخرین فیلم پرفروش یک سال و نیم قبل است که ۵۸ میلیارد تومان فروش رفته است. هم اکنون سینماتیکت را بزنید، بالای ۲۳۰ میلیارد تومان فروخته است. من نمی دانم رونق فرهنگ و هنر چیست. گاه می بینم دوستان نقدهای نادرست انجام می دهند، وگرنه نقد سبب رشد است.


روایت وزیر ارشاد از ماجرای «تفریق» مانی حقیقی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به اکران نشدن برخی آثار سینمایی و پخش غیرقانونی فیلم «تفریق»، اشاره کرد: از این آثار، برخی ها خودشان هم اکنون متقاضی اکران و نمایش نیستند. نکته بعدی این که دیشب ساعت یک آقای خزایی از لبنان به من پیامک دادند و گفتند این فیلم گویا انتشار یافته و یک صدایی هم از بنده خدایی که مسئول کار بوده، فرستاد. این فیلم هم اکنون در اختیار ما نیست پیش از نمایش، بلکه در اختیار خود تهیه کننده است؛ یعنی اصلاً در اختیار سازمان سینمایی وزارت فرهنگ نیست که منتشرش نماییم. هم اکنون با آن فناوری های نو، من هم بعضی وقت ها که می خواهم در سازمان سینمایی فیلمی را هماهنگ کنم و ببینم، باید اول با تهیه کننده هماهنگ کنم تا برای یک ساعت خاصی کدی را بدهند که بتوانیم آنرا دو ـ سه ساعت تماشا نماییم. در هر صورت برنامه ما پشتیبانی از حوزه فرهنگ و هنر است. بله مواردی هست. من نمی خواهم انکار کنم اما تلاشمان این است که حداقل مشکل به خاطر بعضی از عوامل به خود فیلمها برگردد و سیاستمان هم همین بوده است.
اسماعیلی سپس اظهار داشت: در شبکه نمایش خانگی هم درست است که سریال ها در اختیار ما نیست، اما به هر حال مسئولیت کلان حوزه فرهنگ و هنر را ما سیاستگذاری و مدیریت می نماییم. خود صداوسیما، ساترا و همه عضو مجموعه ای هستند که مسئولیت همه با وزارت ارشاد است و آنجا تدابیر کلان حوزه نمایشی مشخص می شود. در آنجا هم تاکیدمان همین بوده است. مجموعه هایی هم که هم اکنون برخی بازیگرانشان در خارج از کشور تبدیل به اپوزیسیون ضدانقلاب شده اند اما کارهایشان درحال پخش است و منعی برای آنها نداریم. حالا آن تدوین مجدد و اشکالاتی که وجود دارد، آن یک سیاست دیگر است.
علی رغم بی مهری ها سعی کردیم جامعه هنری رنجیده نشود
وزیر ارشاد در آخر در پاسخ به پرسشی در رابطه با احکام صادره برای هنرمندان، توضیح داد: این احکام صادره برای دستگاه قضایی است و با تشخیص قاضی صورت می گیرد. نه من که رئیس قوه قضاییه هم نمی تواند به قاضی بگوید چه حکمی صادر کند؛ اما ما پیگیری می نماییم. بعضی از احکامی هم که قبلا صادر شده بود و حاشیه هایی به وجود آورده بود، دوستان پیگیری کردند. تلاش می نماییم که حداکثر همکاری را نماییم. علیرغم بی مهری هایی که بعضی از چهره های هنری نسبت به مردم و آرمان های مردم داشتند، ما سعی کردیم اتفاقی نیفتد که جامعه هنری رنجیده شود و تا حد امکان تلاش ما بر تخفیف کارها بوده است.1402/05/27
00:09:37
5.0 / 5
238
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان علی جون