علی جون
معاون دادستان كل كشور:

مجتمع های شوق زندگی در خیلی از استان ها راه اندازی خواهد شد

مجتمع های شوق زندگی در خیلی از استان ها راه اندازی خواهد شد

به گزارش علی جون، معاون دادستان کل کشور اظهار داشت: مجتمع های شوق زندگی تا آخر سال جاری در خیلی از استان ها راه اندازی خواهد شد.به گزارش علی جون به نقل از مهر، غلامعباس ترکی روز یکشنبه در کنفرانس بین المللی حقوق کودک که در تالار همایش های هتل نوین پلاس در مشهد برگزار شد، اظهار نمود: مجتمع های شوق زندگی که از سه سال قبل در جهت پشتیبانی از کودکان بدسرپرست و بی سرپرست در مشهد بوجود آمده است، یک مدل مناسب، پیشرفته و جامع برای رسیدگی به صدمه های اجتماعی است که حالا در پنج استان دیگر اجرا شده و پیاده سازی آن در سایر استان ها در دستور کار است.
معاون دادستان کل کشور اضافه کرد: مجتمع های شوق زندگی تا آخر سال جاری در خیلی از استان ها راه اندازی خواهد شد و در اولین مجتمع ویژه حمایت اطفال در انتها هفته جاری با کمک بهزیستی و سایر دستگاه ها در دادسرای تهران افتتاح می گردد.
وی ضمن اشاره به اهمیت دادرسی افتراقی کودکان اظهار داشت: در این خصوص بر پایه اصول مهم و عمده حقوق کودک شامل رعایت اصول عدم تبعیض، غبطه و مصلحت کودک، اصل حیات، بقا و رشد جسمی و روانی کودک و مشارکت طفل (حق دیده شدن طفل) عمل شده است که دادرسی افتراقی کودکان متفاوت از دادرسی افتراقی بزرگسالان در زمینه مسؤولیت کیفری و جنبه های حمایتی نسبت به کودکان در معرض صدمه است.
ترکی در مورد جلوگیری از وقوع جرم بیان نمود: جلوگیری از وقوع جرم میسر و مقدور نخواهد بود، مگر این که بر جلوگیری از صدمه های اجتماعی و هم بر پیشگیری همزمان بر بزه دیدگی گروههای در معرض صدمه که یکی از آن گروه ها کودکان هستند، تمرکز نماییم.
معاون دادستان کل کشور اضافه کرد: در این خصوص با کمیته امداد امام خمینی (ره) تفاهم نامه ای را منعقد کرده ایم و حمایت های قضایی و اجتماعی از ایتام در دستور کار دادستانی ها قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: تعیین تکلیف کودکان بی هویت و بدون شناسنامه از موضوعات بسیار مهم می باشد، چون که شرط اول برخورداری از حقوق، داشتن هویت است.
ترکی اضافه کرد: هم اینک در بعضی از مناطق حاشیه شهر با پدیده افراد بدون شناسنامه مواجه هستیم.
معاون دادستان کل کشور بیان نمود: در جهت حل این معضل، تعیین تکلیف افراد بی هویت یا بدون شناسنامه در دستور کار دادستانی قرار دارد تا این افراد برای بهره مندی از حقوق، زمینه شناسنامه دار شدنشان فراهم گردد.
وی با اشاره به اینکه در زمینه حقوق کودک ما نیازمند طراحی یک نظام جامع فراگیر و خانواده محور هستیم، افزود: صدمه شناسی وضعیت موجود و احصای نظام مسائل حقوق کودک امری بسیار ضروری و مهم می باشد که در این حوزه به دنبال راهکار برای حل هرکدام از چالش های موجود هستیم.
ترکی ضمن اشاره به این که برای ارتقای وضعیت نظام پشتیبانی از اطفال و نوجوانان اقدامات بسیاری در دستگاه قضایی بخصوص در دادستانی کل انجام شده است، اضافه کرد: یکی از این اقدامات این بوده که در ساختار دادستانی کل یک نهاد راهبر در امور «حسبی» یا سرپرستی پیشبینی شده است که اخیرا این نهاد راهبر در معاونت راهبردی قوه قضاییه هم تصویب شده است.
معاون دادستان کل کشور اضافه کرد: دادستان ها در امور حسبی و اطفال بی سرپرست و بد سرپرست، تکالیف گوناگونی بر عهده دارند و باید یک روش استاندارد و یکسان در دادسراهای کشور برای انسجام دادن به این مورد ایجاد شود.
خالی شدن یتیم خانه ها از کودکان بی سرپرست
وی در ادامه اظهار داشت: اقدامات صورت گرفته این سازمان همچون اصلاح آیین نامه قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست و تسهیل واگذاری سرپرستی آنان، سبب خالی شدن خیلی از یتیم خانه ها از این کودکان شده است.
ترکی بدون ذکر آماری در این حوزه اضافه کرد: با اقدامات صورت گرفته در جهت پشتیبانی از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست، این کودکان با استفاده از ظرفیت تأمین موقت یا واگذاری های موقت از یتیم خانه ها به آغوش خانواده های متقاضی رفتند.
معاون دادستان کل کشور با اشاره به اینکه اجرای کامل قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان مصوب سال ۱۳۹۹ است و برای دستگاههای مختلف تکالیفی پیشبینی شده است، افزود: انجام تکالیف قانونی و مطالبه آن در دستور کار دادستانی ها قرار دارد که امید است امسال همه تکالیف مذکور در این قانون که تابحال بخشی از آن اجرا نشده، به صورت کامل اجرا شود.
پایش و غربالگری ۱۷ میلیون دانش آموز کشور و شناخت صدمه های اجتماعی
وی با اشاره به اینکه پیگیری اجرای کامل و دقیق نظام مراقبت اجتماعی از دانش آموزان از دیگر اقدامات دادستانی کل کشور در جهت پشتیبانی از حقوق کودکان به شمار می‎ رود، اظهار داشت: طرح پایش و غربالگری کودکان و شناخت صدمه های آنها برای ۱۷ میلیون کودک و نوجوان کشور پیشبینی شده است که وزارت آموزش و پرورش و حدود ۱۰ دستگاه دیگر تکلیف دارند این طرح را اجرا کنند و خدمات مشاوره ای و مددکاری را برای آنان فراهم نمایند.
ترکی اضافه کرد: این تکالیف درحال پیگیری است و اگر دستگاه ها تکالیف را انجام ندهند، اساسا تحت تعقیب به علت ترک فعل قرار خواهند گرفت.
معاون دادستان کل کشور در مورد اقدامات انجام شده در جهت پشتیبانی از بزه دیدگان اظهار داشت: نظام جامع پشتیبانی از بزه دیدگان با رویکرد ادارات ترمیمی باید در دستور کار نهادها، مراجع قانونگذار و سایر دستگاه ها قرار گیرد و در این حوزه با خلأ مواجه هستیم.
وی اظهار داشت: در این خصوص «وکلای ترمیمی» و «شهر ترمیمی» همچون اقدامات بسیار خوبی است که در مشهد انجام شده است و خدمات وکالت را به صورت ترمیمی انجام می دهند، امید است که اندیشه ها و تفکرات خیرخواهانه را بتوانیم به سمت ترمیم وضعیت صدمه دیدگان اجتماعی سوق دهیم و مددکار، وکیل و قاضی ترمیمی داشته باشیم.


منبع:

1402/07/18
11:48:52
5.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان علی جون