علی جون
گزارش مهر؛

رویای خانه دار شدن زوج های جوان تهرانی

رویای خانه دار شدن زوج های جوان تهرانی

به گزارش علی جون، داشتن یک سقف بالای سر آرزوی مشترک همه کسانی است، که بعنوان متقاضی طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند، اما این طرح در چه مرحله ای است و اجرای آن به کجا رسیده است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: «داشتن یک سقف بالای سر» هدف مشترک همه کسانی است، که بعنوان متقاضی طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند، اما حالا درگیر تردید و بیم از تحقق وعده های متولیان امر دیده می شود.
یک زوج جوان که چندی پیش در سامانه در رابطه با طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند، در پاسخ به این سؤال خبرنگار مهر که «اجرای طرح به کجا رسیده است؟» می گویند: فعلا خبری نیست، البته امیدواریم، که بالاخره خانه دار شویم، ولی این که بدانیم چه زمانی این اتفاق می افتد، خیر، زمانی مشخص نمی باشد.
این زوج می افزایند: زمانیکه قیمتها در بازارهای مختلف روز به روز افزایشی است، مردم به جهت اینکه از بازار جا نمانند و ارزش پولشان کم نشود، سرمایه را به سمت بخش مسکن می آورند و در نهایت شاهد تشدید افزایش قیمتها هستیم.
طرح «نهضت ملی مسکن» در واقع مهم ترین برنامه دولت سیزدهم در حوزه تأمین مسکن و تعادل بخشی به بازار است، که از آغاز دولت در دستور جدی کار قرار گرفت و مطابق آخرین آمار اعلام شده از جانب وزارت راه و شهرسازی هم اکنون بیشتر از یک میلیون و ۷۵۹ هزار واحد نهضت ملی مسکن در سرتاسر کشور درحال اجراست. این تعداد واحد مسکونی در چارچوب مسکن روستایی، مسکن شهری، زمینهای تک طبقه واگذار شده به متقاضیان حائز شرایط، تکمیل حدود یک صد هزار واحد مسکن مهر، تولید مسکن و نوسازی در بافت فرسوده و خود مالکی در سرتاسر کشور اجرایی شده است.
برای راه اندازی این واحدهای مسکونی تابحال ۵۰ هزار هکتار زمین در چارچوب الحاق به محدوده های شهری و شهرک های جدید تأمین شده است.
پیشرفت ۶۰ درصدی فیزیکی ساخت مسکن ملی در اسلامشهر، پاکدشت، شهریار و رباط کریم
سهم استان تهران در طرح نهضت ملی مسکن حدود ۵۰۰ هزار واحد است، و از این سهم، ۳۳۰ هزار واحد در دست اقدام بوده که ۴۳ هزار واحد آن در حوزه بازآفرینی است، این آماری است، که استاندار تهران ۲۳ مهرماه سالجاری در جلسه شورای مسکن و همینطور ستاد بازآفرینی شهری این استان بیان کرد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در تشریح وضعیت نهضت ملی مسکن در این استان در گفتگو با خبرنگار مهر از پرداخت ۵۵۰ میلیون تومان تسهیلات ساخت توسط دولت به پروژه ها اطلاع داد و اضافه کرد: یکی از اشکالات اجرای طرح نهضت ملی مسکن تخصیص منابع مالی بود که حالا رفع شده است.

حسین جنتی اظهار داشت: با تزریق منابع مالی به پروژه ها، اجرای نهضت ملی مسکن جانی باردیگر گرفت و الان در مرحله پیمودن روند اداری است.
وی افزود: طرح های نهضت ملی مسکن در شهر های اسلامشهر، پاکدشت، شهریار و رباط کریم با میانگین پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد در حال اجرا می باشد.
مسئول مستقیم اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان تهران افزود: قرچک با پیشرفت فیزیکی ۲۵ درصد و همینطور پروژه های جدید در شهر های اسلامشهر، پاکدشت، رباط کریم، نصیرشهر با میانگین پنج درصد در حال اجرا می باشد و اقدامات در ارتباط با طرح نهضت ملی مسکن در چهار حوزه مسکن حمایتی، مسکن روستایی، بازآفرینی و بافت فرسوده شهری و تولید مسکن به صورت خود مالک در دستور کار است.
عقب ماندگی در طرح نهضت ملی مسکن در استان تهران نداریم
به رغم آمار و خبر امیدوارکننده مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران همچنان در این استان موانع پیش روی این طرح ملی متقاضیان را سرگردان کرده است و خبری از تنظیم قرارداد مسکن با متقاضیان نیست، البته جنتی در این خصوص می گوید: قرارداد مسکن با متقاضیان بعد از مشخص شدن قیمت نهایی واحدها تنظیم و منعقد می شود.
در این بین استاندار تهران در گفتگو با خبرنگار مهر از اطمینان برای به نتیجه رسیدن طرح نهضت ملی مسکن در این استان، بعنوان یکی از مهم ترین برنامه های دولت سیزدهم می گوید و می افزاید: هزینه مسکن بخش عمده ای از هزینه های خانوار در استان تهران است و در تلاشیم، تا با برداشتن این هزینه ها کمک شایانی به توانمندسازی خانواده ها نماییم.
علیرضا فخاری اظهار داشت: به فرمانداران و شهرداران جهت نوسازی بافت های فرسوده تاکید شده و با قاطعیت می گوئیم، که در طرح نهضت ملی از لحاظ برنامه و سقف عقب ماندگی نداریم.
مهمترین چالش ساخت مسکن در استان تهران تأمین زمین است


وی افزود: استان تهران با محدودیت ها به لحاظ کمبود زمین و شیب تند منحنی اراضی شمالی استان و همینطور کاربری ها در قسمت جنوب، جنوب شرق و جنوب غرب مواجه می باشد.
نماینده عالی دولت در استان تهران در پاسخ به این سؤال خبرنگار مهر که «تعداد متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن بیشتر از این تعداد است، برای این تعداد متقاضی چه برنامه ای دارید؟» اظهار داشت: بله، تعداد متقاضیان این طرح در استان تهران نزدیک به یک میلیون نفر است، ما از برنامه و سهم تعیین شده حدود ۵۰۰ هزار نفر عقب ماندگی نداریم، اما برای یک میلیون متقاضی محدودیت هایی در استان تهران وجود دارد.
وی مهم ترین چالش ساخت مسکن در استان تهران را تأمین زمین دانست و اظهار داشت: استان تهران بعنوان مرکز کشور که بیشترین متقاضی نهضت ملی مسکن را هم دارد با مشکل تأمین زمین مواجه می باشد.
بررسی های خبرنگار مهر نشان می دهد، تلاشهای خوبی از جانب دولت برای سامان دادن به بازار مسکن طی سالهای گذشته مشاهده شده است، اما با عنایت به عقب ماندگی ها در قسمت ساخت مسکن در دوره های گذشته همچنان با کمبود مسکن در استان تهران و وجود تعداد متقاضیان بیشتر نسبت به عرضه دیده می شود.
رفع موانع پیش روی پروژه ها مانند کمبود زمین و منابع مالی و بانکی می تواند، تاثیر بسزایی در موفقیت دولت در راه مهم می باشد، که امیدواریم با تلاش ها و برنامه ریزی های مدون شاهد رفع این موانع و ایجاد شادی و نشاط در میان متقاضیان مسکن و شهروندان و ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا باشیم.


منبع:

1402/08/09
16:00:31
5.0 / 5
198
تگهای خبر: برنامه , خانواده , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان علی جون