علی جون
علی جون
مرور اخبار فرهنگ و هنر در هفته ای كه گذشت

سر انجام افعی تهران، ماجرای اکران فرزند بامداد و آخرین وضعیت مجید قناد در بیمارستان

سر انجام افعی تهران، ماجرای اکران فرزند بامداد و آخرین وضعیت مجید قناد در بیمارستان

به گزارش علی جون، باز شدن یک راه تازه به تخت جمشید، اعلام زمان بازگشایی خزانه جواهرات ملی، خبرهایی از حج، چالش های ساخت فیلم در رابطه با یک شخصیت تاریخی، ماجرای نقاشی های سرخ بر دیوارهای تهران، آخرین وضعیت مجید قناد در بیمارستان، خبرهایی از مناظره های انتخاباتی و... همچون اخبار این هفته فرهنگی هنری ایسنا بودند.


به گزارش علی جون به نقل از ایسنا، قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نامه ای به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، افزودن دروس «میراث فرهنگی» و «آشنایی با میراث فرهنگی» را به ساختار دروس آموزش وپرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیشنهاد کرد.

یک راه تازه به تخت جمشید باز می شود
داریوش اول، پادشاه هخامنشی زمانی که تخت جمشید را بنا کرد، دروازه ای برای ورود به این شهر ساخت که در زمان خشایارشا بسته شد؛ بخش مهمی از شهر پارسه که ناشناخته مانده و در دوره هایی از تاریخ به فراموشی سپرده شد و اینک مقرر است این راه باردیگر بازسازی و در دسترس بازدیدکنندگان و گردشگران قرار گیرد.
باستان شناسان سراغ گورهای ناشناخته کوه خواجه رفتند

زمان بازگشایی «خزانه جواهرات ملی» اعلام شد
خزانه جواهرات ملی بعد از حدود چهار سال تعطیلی، از هفته آتی بازگشایی می شود. بازدید از خزانه جواهرات ملی در ایام شنبه تا سه شنبه از ساعت ۱۳: ۰۰ تا ۱۵: ۳۰ امکان پذیر است.

ترکیه ۵۵ شیء قاچاق شده را به ایران بازگرداند
ترکیه ۵۵ شیء با منشاء ایران را که احتمالاً غیرقانونی و قاچاقی به این کشور وارد شده است، تحویل مقامات دیپلماتیک ایران داد.

خبرهایی از حج
در دیدار نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و نمایندگان مراجع عظام تقلید در مدینه، نوع رفتار ماموران عربستان با زوار و تغییراتی که نسبت به گذشته رخ داده است و همین طور چگونگی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری همزمان با حج در عربستان به بحث گذاشته شد.
بلال حبشی اولین بار کجا اذان گفت + ویدیو
رئیس ستاد مدینه اعلام نمود: از شروع حضور زوار ایرانی در عربستان، بیشتر از ۴۰ هزار نفر، «زیارت دوره» را انجام داده اند و درخواست برای تکرار آن زیاد است.
با سفر حدود ۷۰ هزار زائر ایرانی، نزدیک به ۸۰ درصد حجاج ایران وارد عربستان شده اند. پروازهای کاروان های ایرانی به عربستان از صبح ۲۴ اردیبهشت ماه به مقصد مدینه شروع شد و هم اکنون از ۲۱ ایستگاه پروازی به دو فرودگاه مدینه و جده ادامه دارد و تا هفته آتی پایان می یابد.
حج سال جاری متفاوت است!
مسئول ستاد حج در مکه اعلام نمود: آخرین گروه از زوار ایرانی ۲۲ خردادماه به عربستان می رسد و پروازهای برگشت زوار از عربستان به ایران از دوم تیرماه شروع می شود.

بهروز افخمی «فرزند صبح» را به هوش مصنوعی می سپارد
کارگردان فیلم «فرزند صبح» می خواهد برای بهتر شدن کیفیت فیلم برخی سکانس ها را با بهره گیری از هوش مصنوعی روتوش کند.

چالش های ساخت فیلم در رابطه با یک شخصیت تاریخی
معدود فیلم های سینمایی تولید شده در رابطه با بنیانگذار انقلاب اسلامی موفقیتی برای اکران عمومی در سینما نداشتند در صورتیکه آثار تولیدی در رابطه با بیت امام (ره) سرنوشت بهتری داشته اند، هرچند این مساله از چالش های ساخت فیلم در رابطه با یک شخصیت مهم تاریخی کم نمی کند.

خانه تئاتر عمل گرا نیست
محمد صادق ملک، بازیگر تئاتر، با تشریح محدودیت های خانه تئاتر تاکید می کند خانه تئاتر باید از ساختار اداری فاصله بگیرد و تفکر توسعه گرا در آن به جریان بیفتد.

روایت شنیدنی فیلم «از کرخه تا راین»
ابراهیم حاتمی کیا گفته است: « اگر اثر هنری موافق و مخالف داشته باشد، نشان زنده بودن آن اثر است. من نقد معترض را محترم می شمارم. مشکل از جایی شروع می شود که این عده، قصد حذف اندیشه مخالف خویش را داشته باشند. فیلم "از کرخه تا راین" وقتی به نمایش درآمد، پانصد صفحه اعتراضیه به دفتر رهبری ارسال شده بود تا مانع اکران فیلم شوند.»

گله ایرج راد بابت بودجه و مالیات خانه تئاتر ایران
ایرج راد، با بیان بودجه ناچیز خانه تئاتر ابراز تاسف کرد که به همین بودجه ناچیز هم مالیات تعلق می گیرد.

بازار داغ «بازی های رومیزی» و کپی برداری بدون پیگرد قانونی!
مدیرکل سرگرمی های سازنده و بازی های کامپیوتری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با عرضه توضیحاتی در رابطه با روند ایجاد فرهنگ استفاده از بازی های رومیزی درعین حال به تشریح چالش های این حوزه همچون کپی برداری از ایده بازی های خارجی توسط برخی طراحان داخلی اشاره نمود.

ماجرای نقاشی های سرخ بر دیوارهای تهران چیست؟
بر دیوارهای تهران مردان و زنان و حیواناتی سرخ زندگی می کنند؛ نقاشی هایی سرخ و آشنا که بدون هیچ امضایی پای اثر بر دیواره محله های مختلف تهران مانند عودلاجان، سنگلج و... و حتی در شهرهایی مانند دمشق و خرمشهر نقش بسته اند؛ نقوشی که بی سخن، امضای یک هنرمند شدند.

فروش یک نقاشی ۱۲ میلیون دلاری
یک تابلو نقاشی اثر «ژان میشل باسکیا» در حراجی واقع در «فیلیپس» به قیمت بیشتر از ۱۲ میلیون دلار به فروش رسید.

معترضان باز هم سراغ «مونه» رفتند
در تازه ترین مورد از مجموعه حملات معترضان محیط زیستی به آثار هنری مشهور، یکی از تابلوهای نقاشی «مونه» هدف قرار گرفت.

چرا فعالان محیط زیستی با صدای هنرمندان فریاد می زنند؟
هدف قرار دادن آثار هنری، برای بیان اعتراضات و جلب افکار عمومی بارها اتفاق افتاده است. راهکاری که باوجود آرمانش برای صیانت از محیط زیست، نمی توان در رابطه با دستاوردهای قابل لمسش بصورت قطعی نظر داد؛ اما حساسیت افکار عمومی بر سرنوشت آثارِ هنرمندان بزرگِ تاریخ، دلیل استفاده فعالان از صدای هنرمندانی همچون داوینچی، مونه، ونگوگ و... است.

درباره ۷۶ سالگی آقای رهبری
علی رهبری در رابطه با علل پسرفت فعالیت ارکسترهای ایران می گوید: «مهمترین دلیلش این است که بنیاد رودکی که یک بنیاد فرهنگی است، اغلب فعالیت هایش کارهایی است که در کشورهای دیگر برعهده رادیو و تلویزیون است؛ یعنی سرگرم کردن مخاطبان. درحقیقت بنیاد رودکی کار بنگاه شادمانی را انجام می دهد.»

ماجرای «افعی تهران» تمام شد
سریال «افعی تهران» چهارشنبه ـ ۱۶ خرداد ماه ـ با پخش آخرین قسمت، به انتها رسید؛ مجموعه ای که باآنکه در زمان پخش کم حاشیه نداشت اما در نهایت ماجراهایش را با آرامش پشت سر گذاشت.

آخرین وضعیت مجید قناد در بیمارستان
مجید قناد - مجری تلویزیون که چند روزی است از ناحیه سر تحت عمل جراحی قرار گرفت، بگفته پسرش وضعیت خوبی دارد و عمل او با موفقیت انجام شده است.

تلویزیون ریسکِ تغییر مجری مناظره ها را می پذیرد؟
تلویزیون تابحال چهار دوره تولید و پخش مناظره های انتخاباتی را تجربه کرده است و در انتخابات ۱۴۰۳، به طرز غیرقابل پیش بینی پنجمین دوره از این ساختار تلویزیونی را پشت سر می گذارد؛ ضمن این که به نظر نمی رسد درمجموع در ساختار این برنامه، تغییرات چندانی نسبت به دوره های گذشته مشاهد شود. با این همه این تغییر می تواند به انتخاب یک مجری جدید محدود شود؛ حال یاید دید تلویزیون برای تغییر مجری مناظره ها پس از سه دوره، ریسک می کند؟
مردم مناظره های انتخاباتی دوست دارند
امکان پخش زنده مناظره ها به خبرگزاری ها داده شد

چرا بر دعا کردن در حرم معصومان ضد السلام تاکید می شود؟
دعا کردن آدابی دارد اما یکی از طریق های برآورد شدن دعا قرار دادن واسطه بین خود و خداست، بدین جهت بزرگان دینی معنقدند برای استجابت دعا در حرم اهل بیت(ع) حضور پیدا کنید و آنها را واسطه برآورده شدن دعای خود قرار دهید.
پیشنهادهایی برای خواندن:
سراینده این شعر نادر ابراهیمی است!
خیلی بامزه بود، گفتم توام ببینی!
کشف زیورآلات ۲۰۰۰ ساله
۲۰ فیلم برتر چهره تمام نشدنی سینما
نقش ایده دفاعی امام خمینی (ره) در دفاع مقدس
دایناسوری که حراج می شود
شاعر این آلبوم، شاعر نیست!
راه حل مشکلات، خداشناسی است
منبع:

1403/03/19
11:33:59
5.0 / 5
111
تگهای خبر: آموزش , اثر , اثر هنری , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
علی جون - سرگرمی و طنز