علی جون
علی جون
رئیس مركز طرح، برنامه و بودجه صداوسیما در بازدید از ساترا:

7 یا 8 سال را از دست دادیم!

7 یا 8 سال را از دست دادیم!

علی جون: رییس مرکز طرح، برنامه و بودجه صداوسیما و مدیران ارشد این مرکز با حضور در نمایشگاه دائمی ساترا در جریان اقدامات این مجموعه قرار گرفتند.


به گزارش علی جون به نقل از روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا)، شاهید مظفری رییس مرکز طرح، برنامه و بودجه رسانه ملی و تنی چند از مدیران این مرکز از نمایشگاه دائمی ساترا بازدید کردند.
مظفری در این بازدید ضمن اشاره به سابقه بحث تنظیم گری صوت و تصویر فراگیر در کشور اظهار داشت: حدود ۹ سال پیش بحث صوت و تصویر فراگیر با تدبیر رهبر معظم انقلاب تعیین تکلیف شد و وظیفه تنظیم گری صوت و تصویر فراگیر برمبنای اسناد بالادستی بر عهده سازمان صدا و سیما قرار گرفت.
وی ضمن اشاره به این که در چند سال اخیر بخش بزرگی از زیست بوم و جامعه با وظایف ساترا آشنا شده اند، اضافه کرد: واقعا احساس افسوس می کنم که یک فاصله زمانی از زمان صدور حکم رهبر معظم انقلاب در سال ۹۴ برای تنظیم گری صدا و سیما در عرصه صوت و تصویر فراگیر شاهد می باشیم تا همین اخیراً که این حکم جدی گرفته شده یعنی یک زمانی نزدیک به ۷ یا ۸ سال را از دست دادیم و این عقب افتادگی در ابعاد مختلف باید جبران شود.
این مدیر ارشد صداوسیما در تبیین جایگاه مهم ساترا در ساختار رسانه ای کشور اشاره کرد: آینده رسانه ای کشور در گرو عملکرد مناسب ساترا است یعنی اگر ما بخواهیم رسانه آینده را پیش بینی و تحلیل و تدبیر نماییم، به جهت اینکه شاهد یک فضای مجازی سالم، مفید و امن در عرصه صوت و تصویر فراگیر و شبکه نمایش خانگی برای مردم باشیم، باید سازمانی مانند ساترا در دل صدا و سیما متولد می شد و حتما صدا و سیما نقش تنظیم گری خودرا باید با تقویت ساترا جدی بگیرد. منظور من البته از تولد یک تاسیس ساختاری نیست. چون من احساس می کنم هنوز ساترا نیاز به تقویت بیشتر دارد تا بتواند نقش مهم خودرا به عاقبت برسد و البته دلیل برخی نقصان ها، درک نکردن برخی اجزای حاکمیت از اهمیت و ضرورت نقش مهم ساترا است.
وی درباب ضرورت ارتقای این درک اشاره کرد: ما یک زمانی دغدغه داشتیم که با ظهور رسانه های نوین یک انفجاری در ارتباطات شکل گرفته که مفاهیم ارتباطات را به هم ریخته است و می گفتیم که صدای این انفجار را مسئولان ارشد کشور هم هنوز نشنیدند و فقط خود مقام معظم رهبری این صدا را بهتر از هر فردی در کشور شنیده اند ولی یکسری لایه ها حواس شان به این مساله نیست. الان به نظر می آید برخی دیگر از افراد موثر در حاکمیت این صدا را شنیده اند و جدی گرفته اند که منجر گردید به ایجاد سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی یا همان ساترا اما با عنایت به حکمی که از جانب مقام معظم رهبری برای ماموریت صدا و سیما برای تنظیمگری صادر گردیده است باید همه مراقب باشند که این مساله جدی گرفته شود و ساترا را به عنوان زیرمجموعه تخصصی صدا و سیما در عرصه تنظیمگری تقویت نمایند تا بتواند ماموریت های خودرا به شکل مطلوب به انجام برساند.
شاهید مظفری در تبیین اولویت های اصلی ساترا اضافه کرد: ما مسئله ای داریم که ساترا یک سازمان راهبردی است و سازمان راهبردی با اهمیت ترین مسئله اش درک اولویت ها است. ما اساسا همه کارها را با امکانات و فرصت محدود نمی توانیم انجام بدهیم. اگر راهبردی فکر نماییم باید بگردیم دنبال کارهایی که با ماموریت سازمان بیشترین سازگاری را دارد و از نظر راهبردی در برآیند شرایط بیشترین میزان جذب فرصت را می تواند برای ما داشته باشد. اگر با این نگاه جلو برویم به نظر من ساترا چند اولویت راهبردی و کلیدی پیدا می کند که باید تمرکزش روی آن باشد. در وضعیت جهان فعلی رسانه با این اوصاف اولویت نخست ساترا آنست که پایین ترین میزان تصدی را داشته باشد برای اینکه هر چقدر بدنبال این باشد که تصدی گری را بیشتر کند از اصل ماهیت تنظیم گری خود عقب می افتد.
رییس مرکز طرح، برنامه و بودجه صدا و سیما در این حوزه اظهار داشت: تنظیم گر خبره، هنرش این است که بتواند بدون دخالت رسمی و آشکار، استانداردسازی کند. این مساله با آن که منفعلانه منتظر باشیم یک اتفاق بدی بیفتد و بعد ما وارد شویم و جنبه سلبی خودمان را نشان دهیم، فرق دارد. تنظیم گری منفعلانه فقط دروازه بانی می کند و همیشه از جریانات رسانه ای چند گام عقب است. ما در سند تحول صدا و سیما پیش بینی کردیم بدنبال تقویت حضور مردم در زمینه های جدید باشیم و این حضور را ما ایجاد نماییم. اگر ما این حضور را ایجاد نماییم، می توانیم مدیریتش نماییم. راهبری اش نماییم، تنظیم گری ما هم به رسمیت شناخته می شود اما اگر ما ظرفیت سازی نکنیم، باید بدنبال این باشیم که کجا ما باید فیلتر نماییم، کجاها باید واکنشی عمل نماییم که در این صورت ما منفعل خواهیم شد نه فعال.
او در آخر اظهار داشت: در فضای رسانه ای امروز نه فقط به کسانی که برخورد فعال کنند، نیاز داریم بلکه به افرادی نیازمندیم که طراحی سناریو می کنند. یعنی ۵ سال دیگر را ببینند. البته در این راه احتیاج به هم افزایی رسانه ملی و ساترا خصوصاً در عرصه های تبیینی و اطلاع رسانی است که به نظرم الان کمتر از ۲۰ درصد ظرفیت تبیینی و اطلاع رسانی صدا و سیما جهت کمک به ساترا فعال گشته است و حتما امسال در مرکز طرح، برنامه و بودجه سازمان صدا و سیما موضوع هم افزایی رسانه ملی و ساترا را در اولویت قرار خواهیم داد.
منبع:

1403/03/20
09:45:02
5.0 / 5
63
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب سایت علی جون
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
علی جون - سرگرمی و طنز